Zarządzanie - studia II stopnia
1. OPIS STUDIÓW
Studia na kierunku Zarządzanie oferują fascynującą podróż do wnętrza przedsiębiorstw i nie tylko. Wybierając ten kierunek na II stopniu student będzie miał okazję do poznania w stopniu zaawansowanym funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw i organizacji. Student będzie miał okazję przyswoić m. in. najnowsze koncepcje zarządzania, zarządzania strategicznego, przedsiębiorczości i marketingu, negocjacji i mediacji, analizy strategicznej, badań operacyjnych, a także prawa cywilnego. Dowie się jak zarządzać projektami, w tym międzynarodowymi, jakością, zasobami ludzkimi, finansami przedsiębiorstw, a także zdobędzie zaawansowaną wiedzę dotyczącą procesów organizacyjnych i przywództwa.
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku Zarządzanie, absolwent będzie przygotowany do pracy zarówno w charakterze przedsiębiorcy, przywódcy, menedżera średniego i przede wszystkim wyższego szczebla, doradcy i konsultanta w organizacjach, a także do założenia i prowadzenia własnego biznesu. Będzie przygotowany do podjęcia studiów na poziomie III, w Szkole Doktorskiej.
Dzięki nabytej wiedzy teoretycznej i praktycznej w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości, skutecznie będzie umiał rozpoznawać, diagnozować i rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem w organizacjach, przygotowaniem strategii i prowadzeniem biznesu. Będzie potrafił analizować finanse i konsekwentnie planować działania firmy. Pozna metody, narzędzia i techniki, które wykorzysta w praktyce, jako przyszły menedżer, przywódca bądź przedsiębiorca, na stanowiskach zarządczych. Zdobyte wiedza i umiejętności w zakresie języków obcych pozwolą także na pracę w organizacjach międzynarodowych, w różnych instytucjach Unii Europejskiej, również w przedsiębiorstwach globalnych, na szczeblu zarządczym.
W ofercie studiów na kierunku Zarządzanie znajdują się specjalności z zakresu zarządzania, zasobów ludzkich, zarządzania projektami oraz marketingu. Zachęcamy do wyboru jednej z nich, tej która najlepiej odpowiada zainteresowaniom i predyspozycjom Studenta.
Absolwenci kierunku Zarządzanie dysponują stosowną wiedzą i umiejętnościami praktycznego wykorzystania narzędzi, metod i technik menedżerskich, analizy i diagnozy procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu, umiejętnościami komunikacyjnymi potrzebnymi do skutecznego przywództwa, rozwiązywania konfliktów i negocjacji. Absolwent potrafi inicjować działania i podejmować wyzwania, działając samodzielnie i w zespołach.
Zakończenie studiów związane jest z przygotowaniem pracy magisterskiej, która ma charakter projektu badawczego związanego z zarządzaniem, na poziomie i w zakresie wiedzy o charakterze specjalistycznym, osadzonej w szerokiej problematyce studiowanego Kierunku. Uzyskane wyniki staną się skutecznym argumentem w rozmowach kwalifikacyjnych z pracodawcą i mogą być przedmiotem konkursów w zakresie studiowanego kierunku, przedmiotem aplikacji o stypendia naukowe, granty i o członkostwo w organizacjach krajowych i międzynarodowych.
2. KORZYŚCI
Absolwent kierunku Zarządzanie na drugim stopniu potrafi:
- diagnozować procesy i zjawiska zachodzące we współczesnym przedsiębiorstwie, na ich podstawie proponować usprawnienia w zarządzaniu firmą,
- zdobywać klientów i kooperantów poprzez propozycje i umiejętne wdrażanie unikatowego modelu biznesu,
- wprowadzać innowacje i współtworzyć wartość z klientem oraz kooperantem,
- przeprowadzić badania rynku i interpretować wyniki, a na ich podstawie zaplanować i kontrolować działania w przedsiębiorstwie,
- dokonać analizy strategicznej, na potrzeby podejmowanych decyzji strategicznych przedsiębiorstwa i sam takie decyzje podejmować,
- zarządzać projektem w skali krajowej i międzynarodowej,
- formułować strategie funkcjonalne: HR, finansową, marketingową,
- napisać biznesplan i strategię własnej działalności,
- organizować, wdrażać i kontrolować przedsięwzięcia strategiczne i operacyjne w firmie.
Po ukończeniu studiów na drugim stopniu można podjąć pracę jako:
- członek zarządu, menedżer średniego i wyższego szczebla, w zakresie zarządzania, zarządzania projektem, HR , zarządzania jakością, zarządzania finansami przedsiębiorstw, marketingu,
- przedsiębiorca prowadzący własny biznes,
- specjalista na kierowniczym stanowisku, do spraw realizacji strategii funkcjonalnych i narzędziowych: reklamy, wizerunku, PR,
- koordynator, kierownik, lider zespołu ds. badań opinii publicznej i rynku.
Przykładowe instytucje i firmy, w których może pracować po ukończeniu drugiego stopnia studiów:
- duże i małe przedsiębiorstwa,
- korporacje międzynarodowe i globalne działające w regionie śląskim, całym kraju i za granicą,
- własna firma,
- firmy rodzinne,
- organizacje rządowe i pozarządowe,
- ośrodki badania opinii publicznej i rynku,
- e-biznes,
- media tradycyjne i elektroniczne,
- agencje doradztwa personalnego,
- agencje public relations i reklamowe.
3. METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ I KADRA NAUKOWA
Zajęcia na kierunku Zarządzanie prowadzone są w formie wykładów i interaktywnych ćwiczeń, jak również wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach. Studenci rozwiązują studia przypadków, wykorzystując poznane metody zarządzania, analizy strategicznej, finansowej i marketingowej. Zapraszamy dyrektorów firm i instytucji na mini-wykłady, co pokazuje zarządzanie przedsiębiorstwem w praktyce. Kadrę stanowią wykwalifikowani nauczyciele akademiccy publikujący książki i artykuły w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, jak również praktycy z biznesu. Nabyte w trakcie studiów umiejętności i kompetencje pozwalają studentom na podjęcie pracy już w trakcie trwania studiów.
4. SPECJALNOŚCI
Specjalności na II stopniu |
---|
Biznes i administracja |
Marketing |
Przedsiębiorczość i innowacyjność |
Specjalność menedżerska (tylko studia niestacjonarne) |
Zarządzanie w usługach |
Zarządzanie projektami międzynarodowymi (tylko studia stacjonarne) |
Zarządzanie przedsiębiorstwem |
Zarządzanie relacjami z klientami |
Zarządzanie zasobami ludzkimi |
5. DODATKOWE INFORMACJE
Program kierunku Zarządzanie jest systematycznie konsultowany i aktualizowany w oparciu o sugestie Rady Programowej, której członkami są pracownicy naukowo-dydaktyczni Uczelni i ośrodka zagranicznego oraz przedstawiciele praktyki gospodarczej i absolwenci.
W grudniu 2020 roku zostało podpisane porozumienie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w zakresie współudziału w tworzeniu i realizacji strategii Kierunku Zarządzanie, realizacji zadań dydaktycznych i naukowych, a w szczególności opieki merytorycznej nad studentami Kierunku i praktyk. Porozumienie obejmuje doradztwo zawodowe i coaching.
Studenci Kierunku Zarządzanie mają możliwość samodzielnego kształtowania programu studiów w części obejmującej szeroką gamę przedmiotów swobodnego wyboru oferowanych na Kierunku, w języku polskim i obcym.
Studenci mogą skorzystać z pełnej indywidualizacji ścieżki kształcenia oraz indywidualnej organizacji studiów, a także Tutoringu Akademickiego.
Na kierunku działają koła naukowe otwarte na studentów kierunku Zarządzanie, m.in. Koło Naukowe Turystyki "KoNTiki", Koło Naukowe "Human Resource Development", Koło Naukowe Zarządzania "Synergia", Naukowe Koło "AD_VENTURE" oraz International Business Research Club.
Dla studentów Kierunku Zarządzanie, przewidziane są indywidualne spotkania z Kuratorem i Menedżerem Kierunku oraz pomoc w aplikacji do wielu organizacji krajowych i międzynarodowych, z którymi nawiązano współpracę, m.in. GABER (Global Academy of Business & Economic Research) - gaberconference.org; The Academy of Business and Retail Management www.abrmr.com i wiele innych.
Skontaktuj się z nami

