Specjalność: Zielone zarządzanie w gospodarce publicznej
1. Opis specjalności
Specjalność Zielone zarządzanie w gospodarce publicznej wyposaża absolwenta w wiedzę i umiejętności dotyczące rozwiązywania złożonych problemów, przed którymi stoi współcześnie społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Teraz bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje wysoko wykwalifikowanych, oddanych specjalistów, którzy rozumieją mechanizmy powodujące zmianę klimatu i jej wpływ na nasze społeczeństwo oraz skutki środowiskowe związane z działalnością człowieka. Świat potrzebuje specjalistów, którzy potrafią projektować i wdrażać rozwiązania, skutecznie komunikować je interesariuszom i podnosić poziom wiedzy naukowej społeczeństwa.
Specjalność zapewnia studentom naukowe zrozumienie systemów ekologicznych i społecznych, mające zastosowanie w kontekście zarządzania lub tworzenia polityki. Studenci uczą się oceniać, zarządzać i monitorować skutki środowiskowe organizacji, uczestniczyć w multidyscyplinarnych pracach projektowych, a także rozwijać umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i badań. Specjalność ta umożliwia również wykształcenie określonych kompetencji społecznych dotyczących: świadomości ekologicznej i obywatelskiej, zaangażowania i kreatywności w rozwiązywaniu problemów, innowacyjności oraz elastyczności działania.
Studia w zakresie zielonego zarządzania dostarczają narzędzi do obsługi zmiany zarówno w sektorze publicznym, jak i w przedsiębiorstwach, przyczyniając się tym samym do przekształcenia elementu kultury organizacyjnej w czynnik wspierający osiąganie celów ekonomicznych. Specjalność szkoli zatem nowych menedżerów transformacji ekologicznej, inspirując kadrę kierowniczą, specjalistów oraz eko-przedsiębiorców, którzy chcą być źródłem nowych przedsięwzięć i zielonych start-upów.
2. Czego się nauczysz
Podczas studiów studenci nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie:
- Prawa ochrony środowiska,
- Podstaw zarządzania środowiskowego w organizacjach,
- Źródeł informacji o środowisku,
- Ekoetyki,
- Zielonych finansów,
- Inwestycji proekologicznych,
- Gospodarki obiegu zamkniętego,
- GIS w zielonym zarządzaniu,
- Ubezpieczeń środowiskowych,
- Uwarunkowań i konsekwencji transformacji energetycznej,
- Proekologicznych procedur administracyjnych,
- Edukacji ekologicznej i partycypacji społecznej w zarządzaniu środowiskowym.
3. Gdzie znajdziesz zatrudnienie
Absolwent specjalności Zielone zarządzanie w gospodarce publicznej przygotowany jest w szczególności do pracy na różnych szczeblach administracji samorządowej i rządowej, w instytucjach ochrony środowiska, podmiotach gospodarki komunalnej, instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych, organizacjach pozarządowych, ośrodkach badawczych oraz firmach konsultingowych. Szczególnie jego wiedza będzie przydatna w następujących organizacjach:
- Instytucje i organy administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska,
- Fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej;,
- Podmioty gospodarki komunalnej,
- Instytucje finansowe i ubezpieczeniowe,
- Organizacje pozarządowe,
- Ośrodki i instytuty badawcze,
- Przedsiębiorstwa i korporacje odpowiedzialne środowiskowo, wdrażające ekoinnowacje oraz systemy zarządzania środowiskiem,
- Własna działalność gospodarcza, w tym ekoinnowacyjne start-upy ,
- Firmy konsultingowe zajmujące się kwestiami środowiskowymi.
4. Dodatkowe INFO
Kierunek Zarządzanie Publiczne jest prowadzony przez Katedrę Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych we współpracy z Katedrą Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego i Katedrą Polityki Społecznej i Gospodarczej. Zajęcia wynikające z programu studiów prowadzone są także przez pracowników pozostałych Katedr działających w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Dołącz do nas