Pierwszy dzień projektu EEC - Liderzy Przyszłości

Za nami pierwszy dzień projektu EEC - Liderzy Przyszłości. Wykładów zaproszonych gości wysłuchało blisko 1000 uczestników!

W murach naszej Uczelni trwa już trzecia edycja niezwykłego projektu towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Uroczystego otwarcia projektu dokonała Prorektor ds. Nauki i Kadry Akademickiej, dr hab. Barbara Kos, prof. UE.

Wykłady rozpoczęły się wystąpieniem Wadima Tyszkiewicza - prezydenta Nowej Soli, który przekazał studentom przesłanie: "każdy student siedzący na sali może zostać prezydentem". W swoim wystąpieniu odpowiedział o trudach i wyzwaniach wiążących się z zarządzaniem miastem. Szczególnie ciekawe były doświadczenia Pana Prezydenta wynikające z pozyskiwania i relacji z potencjalnymi inwestorami.

W kolejnym wystąpieniu Radosław Pyffel - zastępca dyrektora, członek rady dyrektorów, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) - skupił się na opowiedzeniu o jedwabnym szlaku. Podkreślał charakter i intensywność rozwijających się relacji na linii Chiny – Europa. Szczególnie ciekawe i interesujące dla uczestników były kwestie życia i nawiązywania kontaktów biznesowych w Chinach i krajach Azjatyckich.

Wśród zaproszonych gości był również Andrius Kubilius - polityk, działacz opozycji w okresie ZSRR, premier Litwy w latach 1999–2000 i 2008–2012, od 2003 do 2015 przewodniczący Związku Ojczyzny. Pan Premier w swoim wystąpieniu przeanalizował obecną sytuacją gospodarczo-polityczną panującą zarówno w Europie, jak i na świecie. Podczas licznych pytań od studentów, opowiadał o problemach geopolitycznych, przyjęciu  euro na Litwie oraz wyzwaniach i szansach jakie czekają Polskę jako ważnego gracza na mapie Europy.

Konferencja w pierwszym dniu zakończyła się wystąpieniem Zbigniewa Jakubasa - właściciela Grupy Kapitałowej Multico. Pan Zbigniew Jakubas podczas swojego spotkania skupił się na problemie etyki w biznesie. Przedstawił problemy z jakimi musi zmierzyć się współczesny kapitalizm. Szczególnie ciekawe były praktyczne przykłady z doświadczeń biznesowych pana Jakubasa. Studentom życzył "odwagi oraz dużo szczęścia w podejmowanych przez nich wyzwaniach".

W wydarzeniu uczestniczyli również JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. Robert Tomanek, prof. UE oraz Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji, prof. dr hab. Sławomir Smyczek.

W drugim dniu inspirujących wykładów wystąpili:

• 9:50-10:35 Przemysław Schmidt - członek zarządu, Getfresh Sp. z o.o.
  • 11:40-12:25 Arvind Bali - CEO, Videocon, Indie
  • 12:35-13:20 Krzysztof Materna - współwłaściciel, MM Communications
  • 13:30-14:15 dr hab. Robert Gwiazdowski - polski prawnik, komentator gospodarczy, ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha, wykładowca Uczelni Łazarskiego
  • 14:25-15:10 Książę Michael von Liechtenstein - prezes zarządu, Geopolitical Information Service AG