Zespół UE Katowice w światowej czołówce GMC

Zespół Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pn. "GoldenEye" w składzie: Damian Podgórski, Justyna Najda (studenci) i Marcin Szewczyk (absolwent), jest pierwszą polską reprezentacją od 9 lat, która weszła do międzynarodowego finału 39. edycji Global Management Challenge – największej symulacji biznesowej na świecie. Zespół, po wyrównanych i zaciętych rozgrywkach, wywalczył ostatecznie 7. miejsce. Zawody toczyły się w dniach 5-6 lipca w rosyjskim Jekaterynburgu.


W światowych finałach wzięło udział łącznie 19 drużyn z 17 krajów. W półfinale, który odbył się 5 lipca, zespół UE Katowice zaliczył świetny start - po pierwszej z pięciu decyzji biznesowych, w swojej grupie (czerwonej), sklasyfikował się na 1. miejscu. Po pięciu decyzjach uplasował się na 2. pozycji, przechodząc tym samym do wielkiego finału, który zaplanowano dzień później - 6 lipca.

Podział na grupy w półfinałach 39. edycji GMC:

  • grupa fioletowa: Białoruś, Chiny, Kuwejt, Kirgistan, Portugalia
  • grupa żółta: Estonia, Grecja, Makau, Słowacja
  • grupa czerwona: Czechy, Panama, Polska, Hiszpania, Rosja,
  • grupa zielona: Brazylia, Hongkong, Indie, Wybrzeże Kości Słoniowej, Meksyk

– "Po losowaniu grup uznaliśmy, że trafiliśmy do stosunkowo łatwej, jednak rzeczywistość okazała się być odmienna. Mimo bardzo dobrego startu stoczyliśmy wyrównaną walkę z Hiszpanią, którą pokonaliśmy zaledwie 50 tysiącami punktów przewagi (w skali symulacji to niewielka różnica). Byliśmy dumni, gdy podczas odczytywania finalistów Polska została wymieniona obok tak mocnych zespołów. Najbardziej emocjonujące chwile były jednak przed nami." – relacjonuje po powrocie do kraju Damian Podgórski, lider zespołu GoldenEye.

W finale reprezentanci Polski rywalizowali z: Chinami, Portugalią, Macau, Słowacją, Rosją, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Hongkongiem.

– "W finałowej rozgrywce zostaliśmy pozbawieni możliwości korzystania z narzędzi analitycznych, które wypracowaliśmy w trakcie wcześniejszych etapów - każda drużyna zaczynała od zera. Rozgrywka była zacięta od samego początku i nie dawała chwili wytchnienia aż do ostatniego cyklu." – kontynuuje Damian.

Ostatecznie nasza drużyna GoldenEye wywalczyła 7. miejsce na świecie, a zawody zwyciężyła drużyna gospodarzy.

– "Zawsze pozostaje niedosyt, ale wiedząc, że daliśmy z siebie wszystko, jesteśmy zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy. Z przyjemnością ponownie wzięlibyśmy udział w GMC, jednak - jako zwycięzcy etapu krajowego - nie mamy takiej możliwości. Pozostaje nam tylko zachęcić innych młodych ludzi do spróbowania swoich sił i podjęcia próby pobicia naszego wyniku." – podsumowuje lider naszej reprezentacji.

Konkurs Global Management Challenge jest największą na świecie symulacją biznesową oraz rozbudowaną strategiczną grą na bazie grywalizacji. Uczestnikami symulacji GMC są menedżerowie, specjaliści, młode talenty, również studenci o profilu ekonomicznym, którzy wcielają się w rolę zarządu wirtualnej spółki, a ich zadaniem jest zarządzanie firmą tak, aby osiągnęła najlepszy wynik finansowy na wirtualnym rynku. Zespoły firmowe i studenckie (3-5 osób) rywalizują ze sobą jednocześnie. Rozgrywka nie jest toczona indywidualnie przez każdy zespół. Drużyny podzielone są na grupy, w ramach których rywalizują o osiągnięcie jak najwyższego wyniku inwestycyjnego. Decyzje jednej drużyny mają wpływ na konkurentów z grupy, przez co zachodzi pełna interakcja pomiędzy uczestnikami. Każda rozgrywka to pięć decyzji biznesowych.

Projekt organizowany jest od 1980 roku w formie ogólnokrajowych konkursów on-line w blisko 40 krajach. Na całym świecie inicjatywa zgromadziła już ponad pół miliona uczestników. Konkurs został wyróżniony certyfikatem CEL (Certificate for Technology-Enhanced Learning) - akredytacją Europejskiej Fundacji Rozwoju Zarządzania (EFMD – European Foundation for Management Development).

Przeczytaj więcej o drodze zespołu UE Katowice do finału Global Management Challenge.

Więcej o GMC Poland można znaleźć na stronie: gmcpoland.pl oraz na: LinkedIn i Facebooku.

O międzynarodowym konkursie GMC można przeczytać na: www.worldgmc.com oraz na: Facebooku.