W dniach od 9 do 11 września w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i Tygodnia Katowic odbyła się na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej I Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie - TOP 2%. Z dumą informujemy, że wśród uczestników i jednocześnie TOP 2% Najlepszych Naukowców w Świecie znajduje się przedstawiciel Uniwersytet Ekonomicznego w Katowicach - dr hab. Artur Strzelecki, prof. UE.
To niecodzienne wydarzenie naukowe zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy również jako gospodarza Europejskiego Miasta Nauki, Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka i Prezesa Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. Andrzeja Więcka. Kuratorem Tygodnia Katowic, pomysłodawcą i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego tej konferencji był dr hab. inż. Grzegorz Wojnar, prof. PŚ.
Corocznie grono 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie wybierane jest na podstawie przyjętych wskaźników cytowań publikacji w dwóch kategoriach: za rok poprzedni oraz za cały okres pracy zawodowej. Badania te zapoczątkowane zostały w 2019 r. na podstawie artykułu w czasopiśmie PLOS Biology autorów z Uniwersytetu Stanforda, Elsevier oraz SciTech Strategies. W ramach niniejszej konferencji wygłoszenie referatu zgłosiło 43 wyróżnionych w świecie naukowców, w tym przedstawiciel Uniwersytet Ekonomicznego w Katowicach - dr hab. Artur Strzelecki, prof. UE. Profesor wygłosił wykład „Acceptance and use of chatgpt in higher education: application of the extended utaut and utaut2 theories with moderating effects of study level and gender in various cultural contexts”.
W ceremonii otwarcia konferencji udział wzięli m. in.:
- JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk,
- Prezydent Miasta Katowice dr inż. Marcin Krupa,
- Prezes Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Katowicach prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. Andrzej Więcek.
Wśród prelegentów i przewodniczących obrady było aż czterech doktorów honoris causa w tym dwóch multi doktorów honoris causa, oraz kilkudziesięciu znamienitych Pań i Panów Profesorów z których m. in. z:
- Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- Głównego Instytutu Górnictwa – PIB,
- Sieci Badawczej Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny
- Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk,
- Instytutu Techniki Górniczej KOMAG,
- Politechniki Śląskiej
- Akademii WSB.
Więcej informacji na temat konferencji na stronie.
Dołącz do nas