Przejdź do menu Przejdź do treści

Akcja „Przygarnij smoka”

Przygarnij smoka – kulturowe tło akcji
Według tradycyjnego chińskiego kalendarza, rok 2024 jest rokiem smoka i uważa się, że ten rok przyniesie nowe możliwości, zmiany i wyzwania. W kulturach Orientu, żadne inne mityczne stworzenie nie jest darzone takim szacunkiem, jak smok. Podczas gdy zachodnie cywilizacje postrzegają smoki jako wcielenie zła, w krajach takich jak Chiny, Korea czy Japonia, smoki uważane są za strażników mądrości i wiedzy oraz reprezentacje siły. Uznaje się je za pomyślne symbole i szlachetnych obrońców, którzy przynoszą szczęście, moc i mądrość.

W Azji, smoki często reprezentują cesarza lub jego władzę. Japoński bóg Ryūjin jest potężnym kami, obrońcą kraju i rodziny cesarskiej, władcą morza. W Chinach, legenda o Smoczej Bramie, Longmen, opowiada, jak Jadeitowy Cesarz obiecuje karpiom przemianę w smoki, jeśli uda im się przeskoczyć przez Smoczą Bramę znajdującą się u ujścia rwącej rzeki. Chiński idiom „karp przeskoczył przez Smoczą Bramę” jest często używany, aby zachęcić uczniów lub dzieci do osiągnięcia sukcesu poprzez ciężką pracę i wytrwałość.

Dobór roślin – dlaczego dracena?
Rośliny z rodziny dracen, podobnie jak smoki, występują w wielu kształtach i formach, często nosząc różne nazwy. Nazwa tej rodziny pochodzi od starożytnego greckiego słowa drakaina, oznaczającego "smoczycę". Wszystkie draceny, pochodzące z Afryki, części Azji i Australii, są wytrzymałymi roślinami, które potrafią przetrwać nawet niesprzyjające warunki. Dlatego też często trzymane są w naszych domach jako rośliny doniczkowe.
Draceny tolerują oszczędne podlewanie i tymczasowy brak światła. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji rosną bujnie zielone i mogą osiągać imponujące rozmiary. Podczas gdy naukowcy wciąż prowadzą badania nad zdolnością roślin doniczkowych do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, nie można zaprzeczyć, że posiadanie żywego, zielonego towarzysza w pokoju zmniejsza poziom stresu i pomaga się zrelaksować.

Jak przygarnąć roślinę-smoka?
Aby przygarnąć smoka, należy wypełnić formularz pomiędzy 20 a 27 marca 2024 r. Opiekunowie zostaną wyłonieni w dniu 11 kwietnia br. i  będą mogli odebrać rośliny-smoki pomiędzy 22, a 24 kwietnia 2024 r. Wypełniając formularz, uczestnicy zobowiązują się do przesłania trzech zdjęć smoka w trakcie aklimatyzacji w swoim nowym domu na adres welcome@uekat.pl. W przypadku adopcji tymczasowej, opiekunowie zobowiązują się do przekazania smoków w dobrym (lub lepszym) stanie w celu dalszych adopcji. Akcja realizowana jest zgodnie z regulaminem rekrutacji uczestników w projekcie „Feel good @UEKat".

Proces adopcji:

  1. wypełnienie formularza; akceptacja założeń akcji;
  2. oczekiwanie na wyniki;
  3. odbiór smoka;
  4. przesłanie trzech zdjęć z procesu aklimatyzacji i opieki nad smokiem;
  5. przekazanie smoka do Welcome Point po uzgodnionym terminie opieki do dalszej adopcji / dalsza opieka w przypadku długoterminowej adopcji.

Cel akcji
Otaczanie się roślinami ma dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, kwiaty łagodzą stres i poprawiają nastrój. W ramach akcji zostało zakupionych kilka dracen – smoków – które będą przekazane w opiekę studentom. Wyłonieni opiekunowie będą mogli odebrać swojego podopiecznego, przejmując opiekę nad smokiem na najbliższych kilka tygodni (w przypadku długoterminowej adopcji – na zawsze). Dzięki tej akcji, studenci będą mieli okazję nauczyć się czegoś nowego o innych kulturach i naturze, jak również wykazać się odpowiedzialnością i wrażliwością opiekując się rośliną-smokiem, co może wpłynąć pozytywnie na ich samopoczucie i zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3