Przejdź do menu Przejdź do treści

Ekonomia społeczna

Nadrzędną funkcją ekonomii społecznej jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Zagadnienie to nie jest obojętne dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Katedra Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych angażuje się w działania z tego obszaru, współpracując przy tym z otoczeniem.

Konferencja „Ekonomia Społeczna - możliwości i wyzwania. Kierunki rozwoju ekonomii społecznej w regionie z uwzględnieniem nowych źródeł finansowania” oraz kiermasz przedsiębiorstw społecznych

17 grudnia 2014 r. na terenie uczelni w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych odbyła się konferencja pt. „Ekonomia Społeczna - możliwości i wyzwania. Kierunki rozwoju ekonomii społecznej w regionie z uwzględnieniem nowych źródeł finansowania”. W czasie jej trwania miały miejsce prelekcje i warsztaty poświęcone zagadnieniom ekonomii społecznej. W ramach konferencji odbył się również Kiermasz Świąteczny Przedsiębiorstw Społecznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JM Rektor UE w Katowicach, Dyrektor ROPS Katowice.

Na otwartą konferencję całą społeczność zaprosili Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Centralnego oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, oddział w Katowicach.

Głównym celem konferencji była promocja oraz prezentacja ekonomii społecznej, wymiana myśli i doświadczeń związanych z ekonomizacją podmiotów trzeciego sektora, w kontekście roli ekonomii społecznej w niwelowaniu ubóstwa i wykluczenia społecznego, jako kreatorów przyjaznych miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, umożliwiających skuteczną reintegrację społeczną i zawodową.

Podczas konferencji zostały poruszone tematy:

  • Dlaczego warto wspierać Ekonomię Społeczną?
  • Ekonomia społeczna a ubóstwo i wykluczenie społeczne
  • Społeczna odpowiedzialność biznesu
  • Nowe środki UE na wsparcie przedsiębiorczości społecznej i akademickiej

Można było skorzystać także z czterech warsztatów:

  • Pomiar efektywności i analiza ryzyka w działalności podmiotów ekonomii społecznej
  • Instrumenty motywowania pracowników  w praktyce działania podmiotów ekonomii społecznej
  • Public relations w praktyce działania podmiotów ekonomii społecznej
  • Przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu pracowników podmiotów ekonomii społecznej

Udział w konferencji był bezpłatny.

W godz. 9.00-18:30 na terenie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych odbył się również Kiermasz Świąteczny Przedsiębiorstw Społecznych. Kiermasz zorganizowany został w ramach Konferencji

Zobacz plakat i galerię zdjęć

 

Konferencja „Razem zmieniajmy otoczenie”

We wtorek 20 grudnia 2016 r. w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju w Sosnowcu konferencja Rad Działalności Pożytku Publicznego pt. „Razem zmieniamy otoczenie”. Moderatorem konferencji była prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka - kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, natomiast doktorantka tejże Katedry Anna Kmon przedstawiła ocenę jakości i poziomu współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi.

Podczas konferencji odbyły się dwa główne panele dyskusyjne: 

  • "Rola Rady Pożytku Publicznego w kreowaniu polityk lokalnych (perspektywa administracji samorządowej)",
  • "Rola organizacji pozarządowych w podejmowaniu współpracy z jednostkami administracji publicznej – (perspektywa III Sektora)".

W czasie paneli poruszone zostały ważne dla społeczeństwa tematy, takie jak: współpraca samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi, pozycja organizacji pozarządowych jako podmiotów demokracji i społeczeństwa obywatelskiego czy dobre praktyki współpracy poszczególnych jednostek samorządowych.

W czasie spotkania wręczono także nagrody „Działajmy Razem” ufundowane przez Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju w Sosnowcu. Otrzymały je: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach oraz Stowarzyszenie Motocyklowe „Dawcy Uśmiechu” z Sosnowca.

Konferencja zwróciła uwagę na ważne obszary aktywności działań społeczności lokalnych, a studenci kierunku Gospodarka i Zarządzanie Publiczne naszej Uczelni  uczestniczyli w niej jako wolontariusze.

Konferencja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju w Sosnowcu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Konferencja była finansowana przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a udział w niej był bezpłatny.

Zobacz zaproszenie i program wydarzenia

 

Konferencja inaugurująca Tydzień Ekonomii Społecznej

19 czerwca 2017 r. odbyła się konferencja pt. "Narzędzia i instrumenty budowania wizerunku podmiotów ekonomii społecznej w przestrzeni publicznej", objęta Honorowym Patronatem JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Konferencja odbyła się w siedzibie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przy ulicy Bogucickiej 5 w Auli im. prof. Zbigniewa Messnera.

Do udziału zaproszone zostały osoby związane z sektorem ekonomii społecznej w województwie śląskim – zainteresowane jego promocją i rozwojem, w tym m.in. przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej, Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, świat nauki, biznesu, instytucji pomocy i integracji społecznej.

Konferencja odbyła się w siedzibie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przy ulicy Bogucickiej 5 w Auli im. prof. Zbigniewa Messnera. Do udziału zaproszone zostały osoby związane z sektorem ekonomii społecznej w województwie śląskim – zainteresowane jego promocją i rozwojem, w tym m.in. przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej, Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, świat nauki, biznesu, instytucji pomocy i integracji społecznej.

Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany wiedzy oraz doświadczeń uczestników i prelegentów, w gronie których zostały omówione kierunki rozwoju i praktyczne rozwiązania dla podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności związane z budowaniem ich wizerunku w przestrzeni publicznej. Konferencja przyczyniła się także do zacieśnienia i rozwoju współpracy międzyinstytucjonalnej pomiędzy podmiotami działającymi w sektorze ekonomii społecznej, jak i w jego otoczeniu.

Udział w spotkaniu był bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

Konferencja "Narzędzia i instrumenty budowania wizerunku podmiotów ekonomii społecznej w przestrzeni publicznej" zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Otworzyła ona Tydzień Ekonomii Społecznej w regionie, który odbywać się będzie w dniach 19-23 czerwca 2017 r. Wydarzenie jest współfinansowane w ramach projektu "Współpraca się opłaca – koordynacja sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim".

Więcej informacji

 

Przedmiot "Przedsiębiorczość społeczna" i gra "Ekonomia Społeczna"

Na kierunku Przedsiębiorczość i Finanse (I stopień studiów stacjonarnych i niestacjonarnych) na 5. semestrze prowadzone są zajęcia z przedmiotu "Przedsiębiorczość społeczna"; w czasie zajęć wykorzystywana jest również gra planszowa "Ekonomia Społeczna", przygotowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego (powstała w ramach projektu „Współpraca się opłaca – koordynacja sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przedmiot "Polityka społeczna"

W zajęciach z przedmiotu "Polityka społeczna" uwzględniona jest problematyka działań sektora ekonomii społecznej, ze szczegółnym uwzględnieniem jego miejsca i roli w realizacji koncepcji aktywnej polityki społecznej; przedmiot prowadzony na kierunkach: Ekonomia, studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (5. sem.); Gospodarka i Zarządzanie Publiczne, studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (6. sem).

Przedmiot "Zabezpieczenie społeczne"

W zajęciach z przedmiotu "Zabezpieczenie społeczne" uwzględniona jest problematyka reintegracji zawodowej i społecznej, realizowanej przez podmioty ekonomii społecznej; przedmiot na kierunku Finanse i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, studia stacjonarne I stopnia (4. sem.).

 

Działalność ekspercka w zakresie ekonomii społecznej

  • Dr hab. Wiesław Koczur, prof. UE (Katedra Polityki Społecznej i Gospodarczej): działalność ekspercka w zakresie ekonomii społecznej, w tym pełnienie funkcji członka Wojewódzkiego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej;
  • Prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka (Katedra Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych): działalność ekspercka w zakresie ekonomii społecznej;
  • Dr Martyna Wronka-Pośpiech z Katedry Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego oraz dr Lucyna Poniatowska z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach są członkiniami Śląskiej Kapituły Certyfikującej działającej przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Zadaniem Kapituły jest rekomendowanie podmiotów ekonomii społecznej do certyfikacji Znakiem Ekonomi Społecznej "Zakup Prospołeczny".

Ponadto Katedra Polityki Społecznej i Gospodarczej bada problematykę ekonomii społecznej w projektach i badaniach naukowych (statutowych), m.in. w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3