Movember

Co roku przez cały listopad trwa międzynarodowa akcja „Movember”. Również w Polsce odbywa się edycja tej akcji społecznej profilaktyki raka jąder i prostaty – „Movember Polska”. Movember to międzynarodowy ruch, którego głównym celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn w tym zakresie. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, jako partner, wsparł po raz pierwszy akcję w 2015 roku.

Symbolem akcji jest wąs, który mężczyźni zapuszczają przez cały miesiąc po to, by prowokować do dyskusji nt. męskiego zdrowia. „Uratuj z nami kilku facetów” – taki cel przyświeca Fundacji "Kapitan Światełko", organizatorowi Movember Polska. Akcja polega na edukowaniu mężczyzn, m.in. o grupach ryzyka, jak badać się samemu i kiedy zgłosić się do lekarza.

W ramach Movember Polska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zorganizował w CNTI konferencję prasową otwierającą ogólnopolską akcję oraz „Bieg dla jaj” na 10 km ulicami centrum Katowic, ze startem na rynku i metą pod CNTI.

Zobacz, co działo się podczas konferencji prasowej (wtorek, 3 listopada 2015 r.).

Dowiedz się, jak było na „Biegu dla jaj” (niedziela, 8 listopada 2015 r.).

Zobacz galerie zdjęć z: konferencji prasowej oraz „Biegu dla jaj”.

Jako Uniwersytet zachęcamy mężczyzn do profilaktyki nowotworowej oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Ambasadorami Movember podczas akcji byli m.in. pracownicy naszej Uczelni: prof. Sławomir Smyczek - Prorektor ds. Internacjonalizacji i Marketingu (obecnie Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji) oraz Marek Kiczka – Rzecznik Prasowy.

Akcja Movember w pigułce:

  • Zapuszczamy wąsy, by prowokować do dyskusji,
  • Piszemy, rozmawiamy o męskim zdrowiu,
  • Przeznaczamy środki na badania nad rakiem jąder i prostaty,
  • Motywujemy do aktywności i badań.

Zachęcamy do oglądania spotu i podawania dalej: Movember Polska 2015 feat. Krystyna Czubówna

Szczegóły akcji na: www.movember.org.pl

Warto wiedzieć: Rok wcześniej Uniwersytet wsparł akcję profilaktyki raka szyjki macicy "Granat na Raka" skierowaną do kobiet.

Organizatorem akcji Movember Polska jest Fundacja „Kapitan Światełko”. Akcję w 2015 roku wsparli: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Nationale-Nederlanden, IFMSA-Poland – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Oddział Śląsk, Cyrulik Śląski, Beard Shop, PolskiWąs oraz ambasadorzy akcji – wąsacze.