Warsztaty ekspertów z ING Tech Poland dla studentów

Zapraszamy wszystkich studentów UE Katowice - w szczególności osoby z kierunków informatycznych, związanych z szeroko rozumianą analityką gospodarczą, finansami, bankowością, ekonometrią, metodami ilościowymi - na cykl wykładów prowadzonych przez ekspertów z ING Tech Poland.


Czy wiesz czym są i po co powstają modele ryzyka? Jeśli chcesz rozszerzyć swoją wiedzę na temat ryzyka kredytowego i rynkowego oraz dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda ich modelowanie – dołącz do nas w grudniowe czwartki: 2. grudnia, 9. grudnia oraz 16. grudnia!

Podczas naszych spotkań poznasz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Na czym polega proces kredytowy w banku i czym jest ryzyko kredytowe? 
  • Po co w ogóle mierzyć i modelować ryzyko? 
  • Czy jakość modeli ryzyka kredytowego ma wpływ na konkurencyjność banku? 
  • Jakie mamy rodzaje modeli ryzyka kredytowego? 
  • Po co przeglądać dane przed rozpoczęciem modelowania? 
  • Czy budowa modelu kończy się na dopasowaniu do danych? 
  • Jakie technologie można wykorzystywać do budowy i implementacji modeli? 
  • Jak poznać, że dany model jest dobry? 

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy podczas naszych wykładów. Zajęcia będą miały również charakter praktyczny! Oznacza to, że każdy element, o którym będziemy opowiadać, poprzemy przykładami i konkretnym użyciem języków programowania, takich jak Python czy Javascript.

Spotkania poprowadzą:

Marcin Pawlik, Chapter Lead ALM Modelling w ING Tech Poland, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej w obszarze zarządzania ryzykiem rynkowym.

Marcin Brożek – Senior Risk Modelling Specialist w ING Tech Poland. Z grupą ING związany od 2012 roku. W tym czasie 4 lata pracował w obszarze zarządzania ryzykiem rynkowym i kolejne 4 w jednostce odpowiadającej za modelowanie ryzyka kredytowego. Laureat konkursu BANRISK – gry symulacyjnej z zakresu zarządzania finansowego bankiem. Trzykrotnie brał udział w wydarzeniu Lion’s Den Risk Modelling Challenge, organizowanym wspólnie przez ING Tech Poland i ING Bank Śląski, w roli mentora z obszaru modelowania.

Klaudia Dobosiewicz – Specjalistka ds. Modelowania Ryzyka, od 2019 roku związana z ING Tech Poland w jednostce RiskHub. W zespole modelowania ALM zajmuje się rozwojem modeli stopy procentowej, obecne również zaangażowana w analizę księgi bankowej na potrzeby raportowania EVE. Absolwentka kierunku Financial Engineering na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i finalistka konkursu na pracę magisterską BNY Mellon Science Master Thesis Competition. W trakcie certyfikacji Financial Risk Manager (FRM).

Kinga Paszek – Absolwentka kierunku Quantitative Asset and Risk Management na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Laureatka konkursu BANRISK – gry symulacyjnej z zakresu zarządzania finansowego bankiem. Pracę w grupie ING rozpoczęła w 2014 roku w Departamencie Zarządzania Ryzykiem rynkowym w ING Banku Śląskim. Obecnie zatrudniona w ING Tech Poland jako ekspert w zespole Financial Risk Analysis. Posiada doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem stopy procentowej oraz zarządzaniu aktywami i pasywami (raportowanie IRRBB, transfer ryzyka i obsługa systemu FTP, modelowanie rachunków bieżących i oszczędnościowych, przeprowadzanie testów warunków skrajnych). Brała udział w ostatniej edycji Lion’s Den Risk Modelling Challenge, organizowanym wspólnie przez ING Tech Poland i ING Bank Śląski, w roli mentora z obszaru modelowania.

1.

Modele ryzyka rynkowego

Marcin Pawlik 

2.12 godz. 15.20

meet.google.com/ude-cbfg-dzf

2.

Wprowadzenie do modelowania ryzyka kredytowego 

Marcin Brożek

9.12 godz. 15:20

meet.google.com/ude-cbfg-dzf

3

Modelling w praktyce – wykorzystanie Python/Java Script

Marcin Brożek / Klaudia Dobosiewicz / Kinga Paszek

16.12 godz. 15:20

meet.google.com/ude-cbfg-dzf

Zapraszamy!