Patronat nad studiami Master of Business Administration dla Organizacji Pozarządowych (NGO) objął Wydział Ekonomii VSB - Technical University of Ostrava
Master of Business Administration dla Organizacji Pozarządowych (NGO) - dofinansowane

trzy semestry (306 godzin)
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
strona kierunku: https://mba-ngo.ue.katowice.pl

Opis studiów
Studia Master of Business Administration (MBA) dla Organizacji Pozarządowych (NGO) to wyjątkowy program trzysemestralnych studiów podyplomowych dla tzw. liderów zmiany społecznej, przygotowujący absolwenta do pełnienia roli lidera w Organizacjach Pozarządowych.
Celem realizacji programu MBA dla NGO jest:
- przekazanie wiedzy w zakresie zarządzania Organizacją Pozarządową,
- wypracowanie umiejętności w zakresie zarządzania strategicznego, w tym tworzenia i rozwijania strategii działania organizacji, np. strategii fundraisingowych, strategii finansowych, strategii związanych z komunikowaniem, strategii związanych z zarządzaniem zespołem,
- rozwinięcie i pogłębienie umiejętności menedżerskich członków zarządów Organizacji Pozarządowych, pozwalających na zarządzanie złożonymi sytuacjami w organizacji, gwarantujących odniesienie sukcesu w ciągle zmieniającym się świecie.
- rozwijanie umiejętności analitycznych, przywódczych, interpersonalnych i strategicznych, w tym m.in. z zakresu zarządzania projektami i zarządzania zmianą, kadry zarządzającej Organizacjami Pozarządowymi.
Program Master of Business Administration (MBA) dla Organizacji Pozarządowych (NGO) pozwala uczestnikom lepiej zrozumieć ich organizacje i stojące przed nimi wyzwania oraz pokazuje jakie metody i narzędzia wykorzystać, aby skuteczniej kierować ich rozwojem.
Program Master of Business Administration (MBA) dla Organizacji Pozarządowych (NGO) to wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne niezbędne to zrozumienia oraz poznania zagadnień związanych z zarządzaniem Organizacją Pozarządową.
Adresaci
Grupą docelową są liderzy (członkowie zarządów) Organizacji Pozarządowych z czterech subregionów województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem liderów Organizacji Pozarządowych z niewielkich ośrodków, z dala od centrów życia społecznego, bez dostatecznych zasobów, mających utrudniony dostęp do środków publicznych, wytypowani przez te organizacje do udziału w innowacyjnych studiach podyplomowych MBA w Organizacjach Pozarządowych. Przy rekrutacji zostanie również wzięta pod uwagę dywersyfikacja regionalna, zapewniająca równą dostępność studiów we wszystkich subregionach województwa śląskiego (przy uwzględnieniu potencjału społeczno-demograficznego subregionów): po 4 miejsca dla subregionu centralnego, południowego, północnego i zachodniego.
Potencjalni beneficjenci (przyszli uczestnicy) muszą spełniać następujące warunki:
- Posiadać wykształcenie wyższe;
- Posiadać minimum 2-letnie doświadczenie w zarządzaniu Organizacją Pozarządową lub zarządzaniu projektami;
- Powinni być aktywnymi członkami zarządu Organizacji Pozarządowych, liderami swoich organizacji i posiadać rekomendację swojej organizacji do udziału w projekcie (nie można zgłosić się samodzielnie, musi to zrobić organizacja);
- Przesłać swoje CV i podanie z opisem motywacji do podjęcia studiów MBA dla NGO;
- Wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej, w czasie której przedstawią proponowaną do realizacji w toku studiów koncepcję zmiany społecznej w swojej lokalnej wspólnocie.
! Wszystkie dokumenty wymagane w procesie rekrutacji (dyplom ukończenia studiów wyższych, CV, list motywacyjny, rekomendacja organizacji pozarządowej) należy zeskanować i załączyć w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
!! Szczegółowe informacje na temat dokumentów wymaganych w procesie rekrutacji oraz „koncepcji zmiany społecznej” zamieszczone są na stronie kierunku w zakładce FAQ mba-ngo.ue.katowice.pl/faq
Warunkiem przyjęcia kandydata na studia będzie także przedstawienie przez niego koncepcji wdrożenia zmiany społecznej w środowisku lokalnym, w którym działa reprezentowana przez niego Organizacja Pozarządowa.
Korzyści
Ukończenie studiów MBA dla NGO wiąże się z istotnych wzmocnieniem kompetencji menedżerskich przedstawicieli Organizacji Pozarządowych tzw. liderów zmiany społecznej. Program MBA dla NGO ma rozwijać umiejętności analityczne, przywódcze, interpersonalne i strategiczne, w tym m.in. z zakresu zarządzania projektami i zarządzania zmianą, kadry zarządzającej Organizacjami Pozarządowymi. Studia będą miały charakter przede wszystkim praktyczny. Uczestnicy będą mieli m.in. za zadanie wypracować i wdrożyć standardy działania w swoich organizacjach, dotyczące np. zarządzania, oceny skuteczności działań organizacji, przejrzystości i otwartości, w tym upowszechniania w przystępny i przejrzysty sposób informacji o prowadzonych działaniach, kosztach i źródłach finansowania, kosztach pozyskiwania funduszy.
Atutem studiów MBA dla NGO ma być też dostęp do "know-how" i "case studies" innych, większych organizacji, a także możliwość stworzenia porozumienia organizacji reprezentowanych przez słuchaczy – "Klubu NGO-sowych MBA" w ramach którego po zakończeniu realizacji zadania będą mogły odbywać się wydarzenia edukacyjne, np. kursy, szkolenia, prelekcje, konferencje; kulturalne oraz integracyjne.
Studia MBA dla NGO prowadzone będą wyłącznie w oparciu o (inter)aktywne metody nauczania takie jak: analizy przypadków ("case studies"), symulacje, warsztaty, action learning, coaching grupowy, dyskusje panelowe, gry decyzyjne i treningi kierownicze.
Po ukończeniu studiów uczestnik:
- posiądzie wiedzę z zakresu zarządzania Organizacją Pozarządową, nauczy się sporządzania biznes planu, tworzenia strategii organizacji, zasad jej monitorowania i ewaluacji,
- pozna techniki samodoskonalące umiejętności przywódcze oraz nauczy się zarządzać zespołem,
- pogłębi wiedzę na temat istotnych aspektów i zmian regulacji prawnych oraz zasad etyki dotyczących działalności Organizacji Pozarządowej,
- pozyska umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania strategicznego, strategii finansowych, strategii związanych z komunikowaniem, strategii związanych z zarządzaniem zespołem, zarządzaniem projektami, pozyskiwania funduszy na działalność, budżetowania działań,
- uzyska umiejętności wypełniania wniosków o dofinansowanie działalności Organizacji Pozarządowej,
- nauczy się metod komunikacji i współpracy z różnymi podmiotami na rynku m.in. jednostkami samorządowymi, biznesem,
- pozna zasady i narzędzia promocji organizacji samorządowej w sposób tradycyjny i w Internecie,
- nauczy się zasad negocjacji i mediacji,
- będzie rozumiał jak przedstawione zagadnienia mogą pozytywnie wpłynąć na jego prace, pracę zespołu i całej organizacji.
Dokument końcowy (certyfikaty i uprawnienia)
- Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
- Dyplom MBA ukończenia studiów podyplomowych.
Założenia studiów
Studia odbywają się w systemie trrzysemestralnym – łącznie 306 godzin, 60 ECTS). Studia zostały podzielone na dziewięć modułów, tj.:
- Zarządzanie
- Ekonomia i przedsiębiorczość
- Finanse i rachunkowość
- Prawo i etyka
- Przywództwo i zasoby ludzkie
- Komunikacja i marketing
- Zarządzanie II
- Informatyka
- Zajęcia projektowe
Studia Master of Business Administration (MBA) dla Organizacji Pozarządowych (NGO) to wyjątkowy program studiów dla tzw. liderów zmiany społecznej, przygotowujący absolwenta do pełnienia roli lidera w Organizacjach Pozarządowych.
Cele kształcenia
Celem studiów jest przekazanie uczestnikom praktycznych umiejętności i wiedzy z zakresu skutecznego zarządzania Organizacją Pozarządową, a w szczególności wyposażenia uczestnika w portfel kompetencji lidera zmiany społecznej.
Absolwent studiów będzie wyposażony w:
- wiedzę zakresie zarządzania Organizacją Pozarządową,
- umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania strategicznego, strategii finansowych, strategii związanych z komunikowaniem, strategii związanych z zarządzaniem zespołem, zarządzaniem projektami, pozyskiwania funduszy na działalność, budżetowania działań,
- będzie rozumiał jak przedstawione zagadnienia mogą pozytywnie wpłynąć na jego prace, pracę zespołu i całej organizacji.
Metody prowadzenia zajęć
Studia mają charakter praktyczny i prowadzone są w wykorzystaniem metod angażujących uczestników. Ponad 70% czasu w programie stanowią formy warsztatowe w ramach, których realizowane są m.in. zadania indywidualne oraz zespołowe, studia przypadków, symulacje, warsztaty, action learning, coaching grupowy, dyskusje panelowe, projekty oraz gry zespołowe i treningi kierownicze. W trakcie studiów uczestnicy będą mieli m.in. za zadanie wypracować i wdrożyć standardy działania w swoich organizacjach, dotyczące np. zarządzania, oceny skuteczności działań organizacji, przejrzystości i otwartości, w tym upowszechniania w przystępny i przejrzysty sposób informacji o prowadzonych działaniach, kosztach i źródłach finansowania, kosztach pozyskiwania funduszy. Zaliczenie kolejnych semestrów studiów również będzie wymagało realizacji projektów, np. pisania wniosków o dotacje i granty, wdrażania rozwiązań w konkretnych organizacjach na podstawie "case studies" opracowanych w oparciu o wcześniej zgłoszone przez te organizacje problemy, organizacji akcji fundraisingowych czy crowdfundingowych, organizacji społecznych kampanii informacyjnych dotyczących działalności Organizacji Pozarządowych, wdrażania obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, tworzenia federacji Organizacji Pozarządowych.
strona kierunku: https://mba-ngo.ue.katowice.pl
Program
Lp. | Przedmiot | Liczba godzin teoretycznych | Liczba godzin praktycznych | Punkty ECTS |
---|---|---|---|---|
1 | Nowoczesne trendy w zarządzaniu | 6 | 2 | 1 |
2 | Analiza strategiczna w Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
3 | Zarządzanie kryzysowe w Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
4 | Zarządzanie ryzykiem w Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
5 | Partycypacja społeczna w praktyce | 2 | 6 | 2 |
6 | Ekonomia menedżerska | 6 | 2 | 1 |
7 | Przedsiębiorczość (myślenie przedsiębiorcze) | 2 | 6 | 2 |
8 | Tworzenie biznesplanu Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
9 | Strategia Organizacji Pozarządowej | 4 | 4 | 2 |
10 | Zarządzanie finansami w Organizacjach Pozarządowych | 2 | 6 | 2 |
11 | Pozyskiwanie środków na działalność Organizacji Pozarządowej i fundraising | 2 | 6 | 2 |
12 | Rachunkowość zarządcza | 4 | 8 | 2 |
13 | Budżetowanie działalności Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
14 | Rachunkowość i prawo podatkowe Organizacji Pozarządowej | 2 | 8 | 2 |
15 | Prawne aspekty funkcjonowania Organizacji Pozarządowych w Polsce | 6 | 2 | 1 |
16 | Etyka pracy w Organizacji Pozarządowej | 6 | 2 | 1 |
17 | Zarządzanie zasobami ludzkimi w Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
18 | Zarządzanie zespołem | 2 | 10 | 2 |
19 | Coaching - profilowanie cech Lidera Organizacji Pozarządowej | 2 | 10 | 2 |
20 | Techniki negocjacji i mediacji | 2 | 8 | 2 |
21 | Współpraca Organizacji Pozarządowych z samorządem terytorialnym oraz z biznesem | 4 | 4 | 1 |
22 | Budowanie wizerunku Organizacji Pozarządowych | 2 | 10 | 2 |
23 | Komunikacja społeczna, współpraca z mediami i promocja NGO | 2 | 10 | 2 |
24 | Marketing Organizacji Pozarządowej | 4 | 4 | 2 |
25 | Zarządzanie projektami w Organizacji Pozarządowej | 2 | 10 | 2 |
26 | Zarządzanie rozwojem Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
27 | Społeczna odpowiedzialność biznesu | 6 | 2 | 1 |
28 | Zarządzanie wolontariatem i wolontariuszami | 2 | 6 | 2 |
29 | Zamówienia publiczne | 4 | 4 | 2 |
30 | Monitoring i ewaluacja w Organizacjach Pozarządowych | 2 | 6 | 2 |
31 | Wybrane zagadnienia informatyki w funkcjonowaniu Organizacji Pozarządowej | 2 | 6 | 2 |
32 | Gra biznesowa | 0 | 10 | 2 |
33 | Warsztaty projektowe - spotkania i rozmowy z liderami Organizacji Pozarządowych | 0 | 20 | 2 |
Razem | 92 | 214 | 60 |

Organizacja
Organizacja studiów (cykl zajęć i miejsce ich odbywania)
Zajęcia odbywają się w formie niestacjonarnej w soboty i niedziele na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Kryteria ukończenia studiów
Warunkiem ukończenia studiów jest realizacja i prezentacja projektu polegającego na wdrożeniu zmiany społecznej w lokalnych społecznościach, w których działają przedstawiciele Organizacji Pozarządowych - uczestnicy studiów. Konieczne jest również minimum 80% obecności na zajęciach.
Kadra dydaktyczna
Kadra dydaktyczna składa się ze specjalistów praktykujących w obszarze wykładanego przedmiotu. Wykładowcami są pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, jak i praktycy z otoczenia gospodarczego.
Kierownicy studiów
dr inż. Kamila Bartuś, e-mail: kamila.bartus@ue.katowice.pl
Arkadiusz Trzebuniak, e-mail: arkadiusz.trzebuniak@uekat.pl
Cena
Czesne w roku akademickim 2020/2021
15 000 zł(100% dofinansowanie ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030)