Europejski Zielony Ład i cyfryzacja gospodarki - seminarium Metropolii GZM i "Pro Silesia" z udziałem JM Rektor [relacja]

24 lutego na Facebookowym profilu Metropolii GZM specjaliści dyskutowali na temat Europejskiego Zielonego Ładu i cyfryzacji gospodarki w kontekście szans dla woj. śląskiego. W spotkaniu uczestniczyła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak. Organizatorami dyskusji online były Metropolia GZM oraz Stowarzyszenie Biznes – Nauka – Samorząd "Pro Silesia".

Europejski Zielony Ład oraz procesy cyfryzacji to dziś główne wyzwania społeczno-gospodarcze w wymiarze globalnym, które wymagają nowych polityk publicznych, inwestycji, przemyślanych regulacji oraz odpowiednich strategii biznesowych. Jak do tych wyzwań przygotowana jest Polska i województwo śląskie? Czy zielona transformacja oraz digitalizacja gospodarki to szanse na rozwój regionu? Na te i inne pytania podczas dyskusji online odpowiadali specjaliści:

• Prof. Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, premier RP w latach 1997-2001;
  • Prof. Celina Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wydarzenie moderował Michała Syska – dyrektor programowy Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd "Pro Silesia".

Jako pierwszy w trakcie wydarzenia zabrał głos prof. Jerzy Buzek, który zaczął od wyjaśnienia pojęcia Europejskiego Zielonego Ładu oraz zwrócił uwagę na korzyści wynikające z pandemii, m.in. ograniczenie emisji spalin dzięki zmniejszeniu mobilności. "Natura, czyli COVID-19, niewielki wirus, zagroził całej społeczności na naszej planecie. Wiemy ile nas to kosztuje gospodarczo w różny sposób. Proszę pamiętać, że na ocieplenie i skutki katastrofy klimatycznej nie będzie żadnej szczepionki. Nie będziemy się mogli zaszczepić przeciw temu. Musimy działać zawczasu" - mówił w trakcie swojego wystąpienia.

Następnie spojrzenie na działalność firm w czasie pandemii rzuciła prof. Celina Olszak: "Pandemia zmusiła nas wszystkich do wejścia na przyspieszoną ścieżkę cyfryzacji. Tryb działania offline dla wielu branż stał się bardzo trudny albo niemożliwy.[...] Firmy, jeśli chcą przetrwać, nie mają wyboru, muszą przejść na tryb online" - mówiła Rektor. Zwróciła również uwagę na cyfryzację uczelni wyższych i przejście na tryb zdalny, a także nieodwracalne zmiany organizacyjne w firmach i przedsiębiorstwach spowodowane pandemią. "Nie powrócimy już do pewnych zachowań charakterystycznych dla gospodarki sprzed pandemii. Będziemy raczej koncentrować się na doskonaleniu tych procesów cyfryzacji" - zakończyła swoją wypowiedź.

Kazimierz Karolczak mówił o pandemii i Europejskim Zielonym Ładzie z punktu widzenia metropolii. "Zielony ład jest nam potrzebny, żeby jak najszybciej rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza. To jest pierwszoplanowe wyzwanie naszej aglomeracji: jakość życia związana z czystością powietrza" - mówił przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wydarzenie transmitowane było na Facebooku: Metropolii GZM oraz Pro Silesia Biznes - Nauka - Samorząd.