Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 [relacja]

5 października na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego połączona z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Jubileuszu 85-lecia Uczelni. W programie wydarzenia miały miejsce m.in. uroczysta immatrykulacja, a także wykład inauguracyjny, który wygłosiła prof. dr hab. Maja Szymura-Tyc. Wręczono także dyplomy i wyróżnienia. Uroczystość uświetnił występ Chóru Uniwersytetu, który również w tym roku obchodzi swój Jubileusz 15-lecia.

 

Odsłonięcie Tablicy ku czci prof. Leszka Żabińskiego

W dniu Inauguracji przed uroczystym rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022 odbyło się oficjalne odsłonięcie Tablicy ku czci Rektora Seniora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr. hab. Leszka Żabińskiego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. członkowie rodziny prof. Leszka Żabińskiego, a także Ich Magnificencje Rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni ekonomicznych kadencji 2012-2016 oraz przedstawiciele biznesu i otoczenia społeczno-gospodarczego oraz członków naszej społeczności akademickiej. Uroczystość oficjalnie otworzyła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. OlszakWięcej informacji

Inauguracja roku akademickiego

Gości zgromadzonych w Auli A, jak również łączących się za pośrednictwem transmisji online powitała oficjalnie JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak zaznaczając:

"Wraz z tą Inauguracją, nasz Uniwersytet rozpoczyna obchody Jubileuszu 85-lecia powstania Uczelni. W ten jubileusz wchodzimy pod hasłem "Siła w jedności", czyli MY RAZEM, podkreślając tym samym, że nasza siła i wartość tkwią w sile zespołów, dialogu, doświadczeniu, umiejętnościach każdego z nas oraz na społecznej odpowiedzialność."

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele: władz państwowych, administracji rządowej i władz samorządowych, duchowieństwa, korpusu konsularnego, Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich, uczelni wyższych w regionie, a także doktorzy honoris causa, rektorzy seniorzy uczelni ekonomicznych, przedstawiciele środowiska społeczno-gospodarczego, dyrektorzy szkół średnich oraz przedstawiciele społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

Wystąpienie inauguracyjne

W swoim przemówieniu do społeczności akademickiej JM Rektor zaznaczała:

Pragnę Uniwersytetu, w którym ludzie są najważniejszym zasobem i kapitałem, a inwestowanie w nich jest sposobem na osiąganie sukcesu. NASZ Uniwersytet to TY i JA, czyli MY RAZEM. Oznacza to, że nasza siła i wartość tkwią, z jednej strony, w różnorodności, a z drugiej w jedności, dialogu oraz zrozumieniu. NASZ Uniwersytet jest nowoczesny i dynamiczny, ale nie zapomina o tradycjach i ciągłości. Nasz Uniwersytet jest miejscem, gdzie liczą się pomysły, kreatywność, odwaga, autentyczność oraz empatia. Jego siła oparta jest na sile zespołów, dialogu, doświadczeniu, umiejętnościach każdego z nas oraz na społecznej odpowiedzialność; odpowiedzialność za pracowników, studentów oraz wczuwanie się w potrzeby otoczenia i regionu.

Pełne wystąpienie, jak również transmisja uroczystości dostępna jest w serwisie YouTube.

Immatrykulacja

Punktem kulminacyjnym Inauguracji była uroczysta immatrykulacja. Tę część uroczystości prowadził Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek. Po dokonaniu aktu pasowania na studenta i wypowiedzeniu formuły "Jesteś Studentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach" JM Rektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia: wszelkiej pomyślności w realizacji marzeń i pasji, budowaniu wartościowych relacji, a także sukcesów naukowych i zawodowych. 

W dalszej części uroczystości wystąpili przedstawiciele Samorządu Studenckiego oraz Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

  • Bartłomiej Kawulok, Przewodniczący Parlamentu Studenckiego,
  • Jakub Kubiczek, Przewodniczący Samorządu Doktorantów.

Wręczenie dyplomów i wyróżnień

W kolejnej części uroczystości przyznane zostały dyplomy dla szkół partnerskich oraz wyróżnienia dla studentów, młodych naukowców i zespołów artystycznych. Tę część również poprowadził Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek. W tym roku Dyplomy Uznania otrzymało pięć szkół partnerskich. Więcej informacji

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach stara się dostrzegać i nagradzać tych studentów, którzy korzystają z różnych możliwości rozwoju swoich talentów, a jednocześnie potrafią przekuć to w sukces na arenie krajowej i międzynarodowej. Podczas uroczystej Inauguracji wyróżnienia otrzymało 26 studentów, 2 młodych naukowych, a także Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie". Więcej informacji

Wykład inauguracyjny

Nowy rok akademicki tradycyjnie już rozpoczął się wykładem inauguracyjnym, który podczas tegorocznej inauguracji wygłosiła prof. dr hab. Maja Szymura-Tyc. Wykład nosił tytuł "Koncepcja wartości Mariany Mazzucato – heterodoksja czy nowy paradygmat nauk ekonomicznych?"

Mariana Mazzucato jest badaczem naukowym o międzynarodowej renomie, autorką trzech książek, które przyniosły jej rozpoznawalność w międzynarodowym środowisku naukowym. Jest cenionym ekspertem gospodarczym międzynarodowych organizacji i instytucji tj. Komisja Europejska, WHO, ONZ i OECD oraz rządów i parlamentów krajów rozwiniętych (np. Niemcy, Finlandia) i rozwijających się gospodarczo (Brazylia), a także keynote speakerem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w 2019 i 2020 roku. Jest uznawana za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych heterodoksyjnych ekonomistów.

Wygłoszony wykład inauguracyjny dotyczył wartości – kategorii powszechnie używanej przez akademików w naukach ekonomicznych – zarówno w ekonomii i finansach, jak i w naukach o zarządzaniu. Prezentował ją w kontekście procesów globalizacji, finansjalizacji i cyfryzacji gospodarki, globalnej zmiany klimatu, kurczących się zasobów, rosnących nierówności społecznych i starzejących się społeczeństw. Ukazywał w jaki sposób przejęcie koncepcji wartości Mariany Mazzucato może przyczynić się do zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego, opartego na innowacjach.

Część artystyczna

Goście Inauguracji zostali zaproszeni na krótką część artystyczną w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod batutą Michała Brożka, który w tym roku akademickim obchodzi swój Jubileusz i świętuje 15-lecie swojej działalności. Więcej informacji

Premiera filmu UE Katowice - Uniwersytet w centrum

Z okazji nowego roku akademickiego podczas Inauguracji roku zaprezentowano krótki film ukazujący Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jako centrum życia studenckiego, naukowego i biznesowego w samym sercu metropolii. Więcej informacji

Film z inauguracji roku

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z uroczystego odsłonięcia Tablicy ku czci prof. Leszka Żabińskiego oraz Inauguracji roku akademickiego. Film dostępny jest na kanale YouTube Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Galeria zdjęć z Inauguracji

Polecamy oficjalną galerię zdjęć (poniżej) oraz galerię ekstra. 

Inauguracja Jubileuszowego Roku Akademickiego