Przejdź do menu Przejdź do treści

Komentarz ekspertów UE Katowice nt. gospodarki regionalnej w lutym [raport]

Początek 2021 roku nie przynosi znaczących zmian w gospodarce regionalnej. Pandemia, choć po raz kolejny stawia władze wielu krajów – nie tylko Polski – przed trudnymi decyzjami dotyczącymi wprowadzania ograniczeń, nie wywołuje już tak gwałtownych zachowań jak przed rokiem. W którym sektorze nastąpiły największe zmiany zatrudnienia? Jakie branże praktycznie nie zostały dotknięte z powodu pandemii? Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Na te i wiele innych pytań odpowiada Zespół ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach działający przy Centrum Badań i Rozwoju (CBiR) w kolejnym raporcie dotyczącym sytuacji w gospodarce regionalnej.

Główne wnioski z raportu:

  • Choć w ogólnym obrazie nie uwidaczniają się gwałtowne załamania, jesteśmy świadkami procesów dostosowawczych, a echo trudnej wiosny 2020 r. i niełatwej reszty poprzedniego roku będzie jeszcze długo rezonowało w gospodarce.
  • W skali roku naznaczonego pandemią per saldo w rejestrach osób bezrobotnych znalazło się o 23,4 tys. osób więcej. W konsekwencji stopa bezrobocia wyniosła w styczniu br. 5,1% i była o 1,3 pp. wyższa niż przed rokiem.
  • Jednocześnie dane z ZUS po IV kw. 2020 r. pokazują, że mimo trudnej sytuacji w gospodarce, jakąś formę pracy wykonywało przeciętnie więcej osób niż przed pandemią. Odnotowano 1,9 mln tytułów do ubezpieczenia – o 1,5% więcej niż w IV kw. 2019 r.
  • Zmniejszyło się (wg danych ZUS) zatrudnienie w górnictwie i przetwórstwie przemysłowym (głównie w produkcji pojazdów samochodowych). Praktycznie niepodatne na pandemię okazały się energetyka i usługi komunalne. Budownictwo rok zamknęło wzrostem zatrudnienia. W handlu hurtowym i detalicznym oraz w transporcie i gospodarce magazynowej również odnotowano wzrosty r/r. Mając na uwadze wprowadzone obostrzenia, zaskakujące są pozytywne wyniki r/r dla zakwaterowania i wyżywienia. Ucierpiały: kultura, rozrywka i rekreacja oraz organizacja turystyki, praca tymczasowa i utrzymanie obiektów. Zgodnie z oczekiwaniami, ale też identyfikowanym wcześniej w regionie trendem, rosła skala zatrudnienia w branży związanej z informacją i komunikacją.
  • Można postawić tezę, że pandemia najbardziej wymusiła korekty zatrudnienia w grupie firm średnich. Jednocześnie wzrost w grupie mikro firm pozwala przypuszczać, że w gospodarce nasiliła się presja na przechodzenie z tradycyjnej formuły stosunku pracy na relacje business-to-business z osobami samozatrudnionymi i małymi zespołami specjalistycznymi.
  • W dalszym ciągu obserwowana jest dobra dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w województwie śląskim. Jednak jest ona niższa od średniej dynamiki krajowej.
  • Luty nie przyniósł istotnych zmian w ocenie koniunktury gospodarczej przez przedsiębiorców względem stycznia. Wskazuje ona na wyczekiwanie i pesymizm. Jednocześnie przedsiębiorcy uczestniczący w badaniach ankietowych prowadzonych przez GUS podają, że pandemia w większości przypadków ma relatywnie nieznaczny wpływ na prowadzoną przez nich działalność.
  • Budownictwo mieszkaniowe w regionie bazuje głównie na inwestycjach deweloperskich. Jego dynamika na przełomie lat 2020 i 2021 była niższa niż przeciętnie w kraju, aczkolwiek w tym samym okresie wydano więcej pozwoleń na budowę w stosunku do średniej krajowej.   

W skład zespołu koordynowanego przez dr. Marcina Barona wchodzą: dr hab. Jan Acedański, dr Radosław Cyran, dr Piotr Dąbrowski, dr Bartłomiej Gabryś, dr Piotr Gibas, dr hab. Tomasz Ingram, prof. UE oraz dr Grzegorz Krawczyk. 

Wszystkie komentarze ekspertów można znaleźć na stronie: https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/badania-i-rozwoj/komentarze-ekspertow.html.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3