Przejdź do menu Przejdź do treści

Komentarz ekspertów UE Katowice nt. sytuacji gospodarczej w lipcu [raport]

Zespół ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach działający przy Centrum Badań i Rozwoju (CBiR) i monitorujący sytuację gospodarczą w regionie, prezentuje kolejny raport dotyczący sytuacji w gospodarce regionalnej.

Główne wnioski z raportu:

  • Wynosząca 4,8% stopa bezrobocia w województwie śląskim nie jest wysoka. Jednak zróżnicowanie przestrzenne bezrobocia w regionie jest bardzo duże (od 1,9% w Katowicach do 9,6% w Bytomiu). 
  • Ostatnie miesiące były korzystne na rynku pracy dla osób młodych (do 30. roku życia). Koniec sezonu letniego w branży HoReCa z nakładającym się widmem ewentualnych ograniczeń pandemicznych pokaże, czy uda się utrzymać tę pozytywną tendencję. 
  • Odzwierciedlające inflację przyrosty płac w ważnych branżach gospodarki powodują uzasadnione presje płacowe w innych branżach, co może zdestabilizować makroekonomiczną sytuację państwa, silnie uzależnioną od bieżącej konsumpcji. Odsuwający się w czasie efekt inwestycyjny związany z późniejszym niż przewidywano uruchamianiem środków europejskich pogłębia to zagrożenie. 
  • Po ponad rocznej destabilizacji wynikającej z pandemii i zmianach w systemie podatkowym, nie odbudowała się baza podatkowa regionu. Nieuchronnie będzie się to przekładało na standard usług publicznych w przyszłości – realizowanych zarówno przez państwo, jak i samorządy lokalne, których budżety są silnie uzależnione od redystrybucji udziału w PIT i CIT. 
  • Lipiec przyniósł ochłodzenie opinii przedsiębiorców dotyczących koniunktury gospodarczej w stosunku do danych z czerwca, niemniej względem lipca ubiegłego roku (będącego miesiącem, w którym odczuwano poluzowanie rygorów sanitarnych) we wszystkich obszarach odnotowano poprawę. 
  • Bardzo dobre dane nadal spływają z sektora budownictwa mieszkaniowego. Świetne wyniki notowane są w szczególności w zakresie liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto; ale również w zakresie liczby mieszkań oddanych do użytku. Średni poziom nasycenia w mieszkania na 1000 ludności w województwie śląskim kształtuje się na poziomie 404 mieszkań i jest wyższy od wskaźnika dla Polski ogółem, wynoszącego 396. 
  • Obecnie mamy do czynienia z formą „małej stabilizacji” w gospodarce. Średniookresowych i długookresowych wyzwań jest jednak sporo, zaś makroekonomiczny obraz sytuacji rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. 

Dane o gospodarce województwa śląskiego publikowane w lipcu br. w znaczącej mierze potwierdzają wcześniejsze przewidywania, które dotyczyły tego, że I półrocze było czasem powrotu do rytmu comiesięcznych zmian znanych sprzed pandemii. W szczególności dotyczy to obrazu rynku pracy. Od marca konsekwentnie maleje stopa bezrobocia. Co, z wyjątkiem ubiegłego roku, było zjawiskiem normalnym w regionie. Jej poziom na koniec czerwca br. wyniósł 4,8% i nie stanowi wartości niebezpiecznej z perspektywy całej gospodarki regionu. Ponadto, jest to obraz korzystny na tle kraju, dla którego stopa bezrobocia wyniosła 5,9%. Łącząc to z informacją o relatywnie niedużej amplitudzie zmian salda napływów i odpływów do grupy bezrobotnych, można wnioskować wręcz, że sytuacja jest bardzo stabilna, a ogólnie rzecz biorąc na rynku brakuje rąk do pracy.

W skład zespołu koordynowanego przez dr. Marcina Barona wchodzą: dr Radosław Cyran, dr Bartłomiej Gabryś, dr Piotr Gibas, dr hab. Tomasz Ingram, prof. UE oraz dr Grzegorz Krawczyk. 

Wszystkie komentarze ekspertów można znaleźć na stronie: https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/badania-i-rozwoj/komentarze-ekspertow.html.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3