Komunikat dotyczący porozumienia pomiędzy Uniwersytetem a ZNP w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników

JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina Olszak wraz z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego Pracowników Uniwersytetu 3 kwietnia br. porozumieli się w sprawie realizacji zwiększenia wynagrodzeń pracownikom Uczelni, o którym mowa w Komunikacie Ministra Nauki z dnia 23 lutego 2024 roku o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2024.

Zgodnie z jego treścią kwota zwiększenia subwencji dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wynosząca 24 147 800,00 zł w skali roku, została ustalona w odniesieniu do wykonania przez Uniwersytet  wynagrodzeń w roku 2022, przy założeniu wzrostu średnio o:

1. 30% w grupie nauczycieli akademickich,
  2. 20% w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi,

wg danych zaraportowanych na dzień 31.12.2022 roku (stan zatrudnienia w obu grupach pracowniczych oraz wykonanie funduszu wynagrodzeń).

Przyznane zwiększenie wysokości subwencji obejmuje środki na podwyższenie wynagrodzeń brutto wraz z pochodnymi od tych wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r., tym samym skutki finansowe zmiany wynagrodzenia minimalnego za pracę obowiązującego w roku 2024 oraz zmiany wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej od 1 stycznia 2024 r.

Zawarte Porozumienie uwzględnia zasady i warunki wynagradzania za pracę określone w Regulaminie wynagradzania w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Wypłata zwiększonych wynagrodzeń dla uprawnionych pracowników nastąpi najpóźniej do dnia 31 maja 2024 roku, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 roku.

Poniżej zamieszczamy pełną treść wypracowanego porozumienia.