Komunikat dotyczący prowadzenia zajęć w semestrze zimowym 2020/2021

Szanowni Państwo,

poziom zagrożenia epidemicznego wywołanego wirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza w województwie śląskim, jest wciąż wysoki i budzi niepokój. Uwzględniając wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także mając na uwadze bezpieczeństwo całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zajęcia w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 dla:

• studentów drugiego roku i kolejnych lat studiów I stopnia,
  • studentów studiów II stopnia

planujemy przeprowadzić w sposób zdalny, tj. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Podejmując taką decyzję uwzględniliśmy także możliwości naszej infrastruktury lokalowej (wielkości sal, przestrzenie wspólne oraz korytarze).

Informacja o trybie oraz zasadach prowadzenia zajęć na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia zostanie podana na przełomie sierpnia i września br.

Niezależnie od trybu prowadzenia zajęć, jaki zostanie ustalony dla nowoprzyjętych studentów (w ramach poszczególnych grup dziekańskich), w murach Uczelni zostaną zorganizowane bezpośrednie spotkania z opiekunami z dziekanatu, kuratorami i menedżerami kierunków. W ramach dni adaptacyjnych, zostaną przeprowadzone także specjalne szkolenia on-line dotyczące zasad studiowania, praw i obowiązków studentów oraz spraw organizacyjnych. Przeprowadzone zostanie także przygotowanie techniczne do studiowania w trybie zdalnym oraz przedstawione będą obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

W formie tradycyjnej natomiast przeprowadzone zostaną zajęcia objęte programami wymiany międzynarodowej i umowami bilateralnymi. Warunkiem otrzymania stypendium przez uczestników programów jest bowiem ich pobyt i realizacja zajęć w kraju uczelni przyjmującej. W związku z powyższym wszystkie zajęcia na kierunkach i specjalnościach anglojęzycznych oraz w ramach Euroclasses będą realizowane w trybie stacjonarnym z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego

Pragniemy poinformować, że z początkiem września zaplanowaliśmy także przeprowadzenie szkoleń dla pracowników dotyczących doskonalenia prowadzenia zajęć w sposób zdalny. Ponadto dla wszystkich studentów zostaną udostępnione specjalne materiały szkoleniowe na portalu "UE Katowice w dobie koronowirusa", informujące o sposobach i zasadach zdalnego nauczania.

Więcej informacji na temat organizacji semestru zimowego roku akademickiego 2020/2021 oraz trybu pracy pracowników administracji, przedstawimy na początku września.

Prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak,
Rektor-elekt