Przejdź do menu Przejdź do treści

Koncerty na pozytywie połączone z prelekcją nt. "Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo" podczas Tygodnia Organów

W dniu 25 kwietnia br. odbyło się zamknięte wydarzenie skierowane do Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizowane przez ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w ramach obchodów Tygodnia Organów.

O godz. 16:00 w patio w Rektoracie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prelekcję nt. "Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo" wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik z Katedry Badań Operacyjnych. Podczas wystąpienia zaprezentował fragment materiału filmowego z cyklu spotkań z organami według projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa.

Wykład połączono z prezentacją instrumentu - pozytywu, który zbudował przez siebie dr Stanisław Pielczyk, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, pedagog w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku i Zabrzu, organista w swojej rodzinnej miejscowości, zajmuje się budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych, pracownik Muzeum Organów Śląskich  w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach na stanowisku asystenta naukowego, członkiem Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach, czeladnik w zawodzie organmistrz oraz laureat krajowych i międzynarodowych konkursów organowych.

Tego samego dnia dr Stanisław Pielczyk zagrał także na koncercie przeznaczonym dla Członków Senatu, w którym uczestniczyli: JM Rektor prof. dr hab. inż. CelinaM.Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek oraz Kanclerz Paweł Kadłubiak.

Pozytyw (z łac. ponere - stawiać), to małe organy piszczałkowe, instrument muzyczny należący do grupy aerofonów wargowych klawiszowych, który reprezentuje najwcześniejszą formę organów. Posiada gabaryty dużej skrzyni o wysokości od ok. 0,5 m do 2 m i w zależności od konstrukcji umieszczany jest na podłodze lub na stole. Pozytyw używany był głównie od X do XVII wieku m.in. w mniejszych kościołach, kaplicach, salach i zamożniejszych domach. Wykorzystywany w muzyce sakralnej i świeckiej jako instrument akompaniujący. Instrument przeżywał swój renesans w XX wieku wraz ze wzrostem zainteresowania wykonawstwem muzyki dawnej.

Na zakończenie spotkania uczestnicy UETW i obecni goście mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu dra Stanisława Pielczyka, który zaprezentował różnorodność brzmienia pozytywu, proponując niezwykle ciekawy repertuar, w tym: Johann Sebastian Bach - Toccata, Wolfgang Amadeusz Mozart, czy Taniec Hajducki Jana z Lublina.

Więcej informacji o historii zaklętej w organach piszczałkowych znajdziecie Państwo w materiałach filmowych opracowanych przez Pro Musica Organa.

Pełną galerię zdjęć można znaleźć na stronie.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3