Przejdź do menu Przejdź do treści

Obchody Jubileuszu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej [relacja]

29 września br. w CINiB-ie obchodziliśmy 10-lecie powstania Biblioteki. W wydarzeniu reprezentując Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wzięli udział m.in.: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina Olszak, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek, Dziekan Szkoły Doktorskiej dr hab. Artur Walasik, prof. UE, kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka oraz kierownik Katedry Logistyki Społecznej prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek.

CINiBA to wspólna skarbnica wiedzy dwóch katowickich uczelni: UE Katowice oraz Uniwersytetu Śląskiego. Powstała ona, aby odpowiadać potrzebom studentów, pracowników czy mieszkańców regionu. Biblioteka przede wszystkim poprawia jakość kształcenia oraz umożliwia dostęp do najnowszych źródeł oraz informacji, które wspierają naukę czy dydaktykę. W 2012 roku otrzymała nagrodę najlepszej architektury XXI wieku.

29 września 2022 r. obchodziliśmy okrągły Jubileusz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Było to jej 10-lecie działalności w regionie. Wydarzenie rozpoczęło się od briefingu prasowego, podczas którego wywiadów udzielała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak. 

W części oficjalnej uroczystości wystąpili: 

  • dyrektor CINiB-y, prof. dr hab. Dariusz Pawelec,
  • JM Rektor UŚ, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.  
  • oraz JM Rektor UE Katowice, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak

Prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak w swoim wystąpieniu zaznaczyła:

"Jesteśmy w pięknym budynku, unikatowym w skali kraju a być może w Europie. Jego historia sięga ponad 10 lat, wtedy nastąpiła pełna zgodność pomiędzy dwiema uczelniami w Katowicach, Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Ekonomicznym, że swoje zasoby biblioteczne połączą i umieszczą je pod wspólnym dachem".

Następnie JM Rektor przybliżyła zgromadzonym ciekawe liczby dotyczące CINiB-y:

"W tym pomieszczeniu mieści się ponad 1 200 000 książek, czasopism, w tym jest to około 400 materiałów, książek w trybie wolnego dostępu (...) ponad 54 km regałów, półek, na których mieszczą się książki oraz mnóstwo dostępnych, internetowych baz danych. (...) Jest teraz aktywnych ponad 23 tysiące kont internetowych użytkowników, co świadczy o tym, że takie inwestycje (...) się opłacają nie tylko uczelniom, ale mieszkańcom miasta i regionu." (...) "Dzisiaj to miejsce (...) skłania nas do refleksji, do zastanowienia się jak ogromną rolę mogą odegrać nauka oraz uczelnie wyższe dla regionu, miasta i mieszkańców. I to jest nasza ogromna wartość, o którą powinniśmy wszyscy jako społeczność akademicka, ale także społeczność tego regionu dbać".

Wręczenie ekslibrisów

Po uroczystym przywitaniu, przyszła pora na wręczenie ekslibrisów. Dyrektor prof.dr hab. Dariusz Pawelec opowiedział, że po otwarciu biblioteki został przeprowadzony konkurs na ekslibris, w którym wzięli udział studenci z Cieszyna z wydziału artystycznego. Zostały wtedy nagrodzone dwie osoby. Z okazji 10-lecia wrócono do jednej z prac, ponieważ pandemia uświadomiła wszystkim, że "Biblioteka to świat". Praca Pani Ewy przedstawia kontur CINiB-y znajdujący się właśnie w mapie świata, dlatego postanowiono, że podczas Jubileuszu zostanie wręczonych 10 ekslibrisów, takim osobom jak:

  • prof. Dariusz Bęben za bycie najaktywniejszym użytkownikiem, 
  • Elżbieta Bieńkowska za wsparcie w kluczowych etapach powstania CINiB-y,
  • Jacek Bożek za wspólne działania od początku,
  • Michał Czarski za wsparcie w kluczowym momentach,
  • Tadeusz Janik za wspólne działania nad wystawą "Torkat",
  • Danuta Kamińska za wsparcie w kluczowych latach, 
  • Ewa Kobierska-Maciuszko za nieocenioną pomoc na etapie koncepcji,
  • prof. Marian Oślizło za pomoc w przygotowaniu identyfikacji wizualnej,
  • dr Elżbieta Stolorz-Krzisz za wsparcie w kluczowych latach,
  • Piotr Uszok za wsparcie w kluczowym momentach.

Po rozdaniu nastąpiła krótka przerwa na obejrzenie przygotowanego filmu. Przedstawiał on CINiB-ę, a także urywki wydarzeń, które się w niej odbywały przez te wszystkie lata. "Otwarta i wielokulturowa" te dwa słowa zawarte w filmie, zdecydowanie opisują tę ważną książnicę wiedzy, którą jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

Debata "Biblioteka przyszłości"

W drugiej części obchodów odbyła się debata "Biblioteka przyszłości", podzielona na cztery zakresy tematyczne. Udział w niej wzięli: 

  • BIBLIOTEKA: dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej;
  • NAUKA: prof. dr hab. Wojciech Czakon, Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego, Uniwersytet Jagielloński;
  • KULTURA I SZTUKA: prof. dr hab. Marian Oślizło, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach;
  • SPOŁECZEŃSTWO: Maciej Biskupski, Przewodniczący Rady Miasta Katowice.

oraz aktywni uczestnicy: 

  • prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; 
  • prof. dr hab. Maciej Nowak, Przewodniczący Rady Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej; 
  • prof. dr hab. Sławomir Smyczek, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • prof. dr hab. Tadeusz Sławek, Rektor Senior Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; 
  • prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka, Kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; 
  • prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, Kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; 
  • dr hab. Piotr Bogalecki, prof. UŚ, Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
  • dr Aneta Borowik, prof. UŚ, Instytut Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
  • Artur Kurkiewicz, Prezes Stowarzyszenia "Nostra Patrumque Memoria - Historia na Dotyk";
  • Maciej Waluś, Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Goście debatowali na temat wizji przyszłych bibliotek, a mianowicie o tym, jak biblioteka przyszłości powinna wyglądać:

"W ostatnim czasie dyskusja na temat roli nauki i roli uniwersytetów i roli bibliotek w społeczności akademickiej bardzo się zintensyfikowała. Przyczynił się do tego fakt uzyskania przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki. My, jako społeczność akademicka, ale również władze miasta i regionu dostrzegają, że poprzez naukę, uniwersytety, bibliotekę możemy zmienić nasze miasto i region. Nauka oraz uniwersytety mogą być akceleratorem zmian w gospodarce i przyczyniać się do poprawy funkcjonowania życia, pracy mieszkańców." - podkreślała prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

"Biblioteka powinna żyć, być otwarta, mieć książki, ale przede wszystkim powinna być wrażliwa społecznie. Jeśli nie będziemy wrażliwi społecznie, instytucje będą "popadały w atrofię" (...) Biblioteka jest wyrazem tego, co żyje w społeczeństwie, Po to jest biblioteka: buduje świat, buduje nas." - zaznaczała prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka.

"Nie wyobrażam sobie, żeby porządna uczelnia funkcjonowała bez biblioteki, ale biblioteki rozumianej nie jako miejsce, gdzie są gromadzone książki, udostępniane, ale jako miejsce gdzie jest prowadzona cała praca związana z obróbką informacji, z jej gromadzeniem oraz porządkowaniem. Dla mnie biblioteka od bardzo dawna jest miejscem nie tylko pozyskiwania książek, ale spotykania się. - zaznaczał w odniesieniu do dyskursu naukowego prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek.

W odniesieniu do potrzeb konsumentów prof. dr hab. Sławomir Smyczek wskazywał na trend cyfrowej abstynencji, który wykorzystują m.in. branże hotelarskie. "Myślę że świetną propozycją dla bibliotek byłoby organizowanie dni dedykowanych zaspokajaniu potrzeby cyfrowej abstynencji" - dodał Prorektor. 

Uroczystość zakończyły podziękowania i wzruszające wystąpienia. Więcej informacji nt. biblioteki na stronie: https://www.ciniba.edu.pl/ 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3