Przejdź do menu Przejdź do treści

Porozumienie o współpracy Urzędu KNF z Uczelniami ze Śląska

W piątek 9 lipca 2021 r. w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę pomiędzy Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego a Politechniką Śląską, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. W trakcie spotkania zawarte zostało Porozumienie o współpracy pomiędzy tymi instytucjami.

W spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz  prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk – Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zaś po stronie Urzędu KNF w spotkaniu uczestniczyli: Przewodniczący KNF dr hab. Jacek Jastrzębski, Dyrektor Generalny KNF Kamil Mroczka oraz Dyrektor Zarządzający Pionem Innowacji i Technologii w UKNF Sławomir Flis.

Podczas spotkania omówiono możliwe formy współpracy, której celem byłoby wsparcie procesów analizy dużych zbiorów danych finansowych. UKNF wraz z Uczelniami ze Śląska mają zamiar poszerzyć kompetencje w obrębie technologii nadzorczych (SupTech) oraz technologii regulacyjnych (RegTech) celem sprawowania nowoczesnego nadzoru w Polsce oraz umożliwienie transferu wiedzy i technologii.

"Podpisanie tego porozumienia jest mi szczególnie bliskie, gdyż dotyczy obszaru, którym na co dzień zajmuję się naukowo, tj. Big Data. Cieszy mnie również fakt, że taki podmiot jak Urząd KNF zamierza wykorzystać potencjał śląskich uczelni, a na samej współpracy bardzo zyskają nasi studenci i absolwenci, zwiększając swoje specjalistyczne kompetencje analityczne i przetwarzania danych" - mówi JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Jednym z głównych elementów realizacji powyższego założenia jest wykorzystanie nowoczesnych metod modelowania z zastosowaniem elementów uczenia maszynowego wraz z uwzględnieniem algorytmów sztucznej inteligencji. Z uwagi na ilość informacji konieczne będzie zastosowanie technik przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data). Ponadto, ze względu na efektywność procesu pozyskiwania wiedzy niezbędne będzie zarówno użycie nowoczesnych technik analitycznych opartych o wspomagane systemy eksperckie, jak i sprawdzonych już w praktyce nadzorczej metod statystycznych i ekonometrycznych, jednakże zastosowanych na znacząco większym zbiorze danych. Połączenie technik sprawdzonych w nadzorze finansowym z nowoczesną technologią przełoży się na skok jakościowy w zakresie efektywności prowadzonych analiz.

Współpraca pomiędzy UKNF a Uczelniami ze Śląska ma na celu ułatwienie komunikacji pomiędzy nadzorcą a uczestnikami rynku poprzez łatwiejszą wymianę informacji. Umożliwi ona również zaangażowanie środowiska akademickiego w kluczowe projekty dla rynku finansowego.

Jak można przeczytać w preambule Porozumienia "Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i UKNF mając na względzie przypisane im zadania wykonywane odpowiednio na podstawie ustawy lub statutu oraz realizację założeń Cyfrowej Agendy Nadzoru oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju, dostrzegając możliwość współpracy na rzecz realizacji tych zadań, są zainteresowane nawiązaniem współpracy, w szczególności wymianą wiedzy między Uczelniami a UKNF, w celu aktywizacji młodego pokolenia, budowania przyszłych kadr, rozwoju kompetencji nadzorczych oraz transferu wiedzy z zakresu analityki danych, i na wypadek ewentualnego podjęcia się w przyszłości wspólnej realizacji jakiegokolwiek zamierzenia czy projektu deklarują gotowość do współdziałania w ramach niniejszego Porozumienia".

Planowane działania obejmą proces aktywizacji młodego pokolenia, które dopiero wkracza na rynek pracy oraz ukazanie wspomnianej grupie wiekowej możliwości płynących z szerokiego zastosowania nowych, innowacyjnych technologii w różnych dziedzinach życia. Współpraca między UKNF a wskazanymi Uczelniami będzie opierała się również na wspólnych przedsięwzięciach naukowych i szkoleniowych. Instytucje te będą realizować wspólne konferencje, szkolenia, projekty badawcze przy wykorzystaniu potencjału kadry dydaktycznej składającej się ze specjalistów reprezentujących współpracujące instytucje.

Jednym z głównych założeń planowanej współpracy jest umożliwienie młodym ludziom udziału w płatnych stażach celem nabycia przez nich niezbędnych kompetencji oraz budowanie przyszłych kadr w obszarze analityki i inteligentnych metod przetwarzania danych. Takie działania pozwolą na wykorzystanie wiedzy ekspertów i specjalistów UKNF, a jednocześnie pozwolą również na zwiększenie świadomości społecznej związanej z nowoczesnymi technologiami oraz transformacją cyfrową.

Nawiązanie tego rodzaju współpracy z ośrodkami akademickimi wpisuje się w realizację zadań określonych w Cyfrowej Agendzie Nadzoru opublikowanej przez UKNF w grudniu 2019 r.

Więcej informacji: https://www.knf.gov.pl/

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3