Przejdź do menu Przejdź do treści

Property Forum Śląsk - City Talk [relacja]

27 stycznia br. w ramach organizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 4 Design Days odbyła się sesja inaugurująca Property Forum Śląsk - City Talk, czyli seria rozmów nt. teraźniejszości i przeszłości Śląska. W Konferencji, reprezentując Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wziął udział Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak.

O wydarzeniu

4 Design Days to rozmowy z architektami, projektantami, urbanistami i władzami samorządowymi. Odbywały się one w dniach 26-29 stycznia 2023 r. Wydarzeniu towarzyszyło Property Forum Śląsk - City Talk, czyli regionalna odsłona największej konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.  

Uczestnicy Property Forum Śląsk - City Talk

W sesji poświęconej nowoczesnej i zielonej aglomeracji uczestniczyli:  

  • Jolanta Jaworska - wiceprezes ABSL, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych, IBM Polska & Kraje Bałtyckie;
  • Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia;
  • Janusz Michałek - prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA;
  • prof. Maciej Nowak - Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • Aurelia Rachtan - Senior Development Manager, Panattoni;
  • Maciej Wójcik - partner zarządzający, TDJ Estate.

Property Forum Śląsk - City Talk

Rektor w swojej wypowiedzi odniósł się do tzw. złotego trójkąta "Nauka - Biznes - Samorząd" podkreślając, że pracownicy na Uniwersytecie angażują się we współpracę z biznesem i samorządem, dzięki czemu uczelnia staje się hubem, który łączy samorząd z biznesem odnosząc się do planowanej inwestycji Centrum Transformacji Gospodarki:

"Prowadzimy bardzo intensywne badania w kwestiach związanych z transformacją gospodarki. Uzyskaliśmy wspólnie z uczelniami europejskimi poważne projekty badawcze na ten temat.  To co musimy zmienić to nastawienie, jeśli chodzi o perspektywę w jakiej oczekujemy korzyści ze współpracy pracy w tym trójkącie, które nie pojawiają się z dnia na dzień, ale jednak w dłuższej perspektywie."

Dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz dla śląska ważni są młodzi ludzie - studenci, którzy kształtują naszą gospodarkę. Do tego tematu, w swoich wypowiedział odniósł się również prof. dr hab. Maciej Nowak:

Jeśli chodzi o naszych studentów, to możemy powiedzieć że liczba studentów, którzy pozostają na Śląsku jest stabilna. Według tych danych, którymi dysponujemy wysoki odsetek naszych absolwentów - około 80% - wiąże się ze Śląskiem. Porównując to z danymi ogólnopolskimi - odsetek ludzi pozostających w regionie, w którym studiowali, jest na poziomie nieco powyżej 60%. To pokazuje, że nasi studenci rzeczywiście znajdują tutaj na Śląsku dobre miejsce do życia. O tym decydują wciąż cały czas przede wszystkim elementy ekonomiczne, czyli stabilność pracy oraz dobre perspektywy jeśli chodzi o rozwój zawodowy. Oczywiście preferencje młodych ludzi szybko się zmieniają. Te elementy musimy badać wspólnie razem z samorządami, razem z przedsiębiorcami starając się stworzyć taką ofertę dla naszych studentów, by ona była jak najbardziej atrakcyjna i by jednocześnie nasi absolwenci byli atrakcyjni dla pracodawców.

Więcej informacji na stronie.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3