Przejdź do menu Przejdź do treści

Relacja z seminarium nt. bezpieczeństwa wewnętrznego

10 marca 2020 r. w auli CNTI odbyło się seminarium: "Bezpieczeństwo wewnętrzne – problemy odległe czy bliskie?". Celem seminarium było upowszechnienie wiedzy o problematyce związanej z bezpieczeństwem wewnętrznym, a w szczególności z cyberbezpieczeńswem, bezpieczeństwem finansowym oraz terroryzmem.

 

Seminarium otworzyła kurator kierunku "Bezpieczeństwo wewnętrzne" dr hab. Izabella Steinerowska-Streb, prof. UE. Na wstępie swojego wystąpienia Pani kurator zwróciła uwagę, że nadzwyczajne okoliczności towarzyszące seminarium obrazują wagę tematyki, której spotkanie jest poświęcone. Zagrożenie bezpieczeństwa z jakim mamy obecnie do czynienia nie dotyczy bowiem tylko jednostek, ale całych społeczeństw. Pokazuje ono także, że współczesne bezpieczeństwo ma charakter zintegrowany, kompleksowy i wielowymiarowy. Następnie Dziekan Szkoły Studiów I i II stopnia dr hab. Grzegorz Głód, prof. UE dokonał oficjalnego powitania gości. 

Seminarium zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich była poświęcona cyberbezpieczeństwu i bezpieczeństwu finansowemu. Panel ten rozpoczęła dr hab. Małgorzata Pańkowska, prof. UE, kierownik Katedry Informatyki. Jej wystąpienie zatytułowane "Cyber – bezpieczeństwo?" wprowadziło przybyłych gości w tematykę cyberbezpieczeństwa. 

Od strony praktycznej tajniki cyberbezpieczeństwa zostały zaprezentowane przybyłym gościom przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego. Naczelnik Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Banku Polskiego Pan Tomasz Sadowski na przykładach omówił możliwy wpływ cyberzagrożeń na sektor finansowy i statystykę związaną z cyberzagrożeniami. Przedstawił też przykłady incydentów w sektorze finansowanym w tym w bankach centralnych na świecie. Ponadto zaprezentował socjotechnikę jako istotny element wykorzystywany przez przestępców i odniósł się do mediów społecznościowych w kontekście bezpieczeństwa. Następnie, dla potwierdzenia, że same ataki są możliwe i bardzo realne, podczas praktycznej części wystąpienia Pan Naczelnik wraz ze specjalistą ds. cyberbezpieczenstwa pokazali prawdziwy atak i jego wynik. Przejęto telefon komórkowy jednego z uczestników seminarium, a następnie prelegenci pokazali podszywanie się pod dzwoniącego i identyfikowanie aktualnej geolokalizacji. Z tej części wystąpienia słuchacze mogli się również dowiedzieć jak wyglądają zagrożenia typu ransomware w ich najnowszej odsłonie.

Drugi panel seminarium poświęcony był różnym aspektom bezpieczeństwa wewnętrznego. W tym panelu wystąpili przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) omówili jaka jest rola ABW w systemie bezpieczeństwa państwa i uświadomili widownię o wielu realnych zagrożeniach występujących w ich otoczeniu. Pierwsza, teoretyczna część prezentacji koncentrowała się na działalności ABW i obszarach aktywności tej instytucji. Natomiast w drugiej części panelu w interesujący sposób przedstawiono cały katalog zagrożeń bezpieczeństwa jednostek, grup społecznych i państw. Prezentacja obfitowała w praktyczne przykłady, a na dodatek chętni z widowni mieli okazję uczestniczyć w symulacji sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3