Rybnicka konferencja "Rakowi - STOP. Wczesne wykrycie - szansą na życie"

W czwartek 20 października br. o godzinie 10:00 w rybnickiej Filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach rozpocznie się konferencja popularno-naukowa pt. "Rakowi - STOP. Wczesne wykrycie - szansą na życie". W ramach wydarzenia będzie można skorzystać m.in. z badań profilaktycznych czy oddać krew. Konferencja organizowana jest w ramach kampanii "Październik miesiącem walki z rakiem piersi".

Głównym organizatorem jest fundacja Rakowi Stop, założona w styczniu 2020 roku, funkcjonująca przy oddziale onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Współorganizatorami konferencji jest Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej oraz rybnicka Filia UE Katowice.

Wystąpienia konferencyjne obejmują kluczowe dla zmagań z chorobą nowotworową kwestie medyczne i psychologiczne. Obradom towarzyszyć będą m.in. bezpłatne badania USG, mammografia czy mobilny punkt oddawania krwi. Dostępne będzie także stanowisko konsultacyjne NFZ oraz stoiska wystawiennicze organizacji wspierających chorych onkologicznie.

Wspierając działania w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej, patronat honorowy nad konferencją objęła JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak. Uniwersytet, zgodnie z priorytetem horyzontalnym Strategii Rozwoju PH3. "Społeczna odpowiedzialność Uczelni" wspiera działania prozdrowotne, dbając o poprawę jakości życia, w tym zdrowia społeczności akademickiej oraz lokalnej.

Tematyka konferencji

• "Lekarz i ja - razem działamy na każdym etapie raka", prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska;
  • "Jestem z Tobą - O towarzyszeniu w chorobie", Andrzej Ochojski,
  • "Profilaktyka - dlaczego niektórych rak nie tyka", dr. n. med. Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik;
  • "Nie poddaję się", Agnieszka Filusz,
  • "Fundacja na rzecz onkologii Rakowi-Stop w Rybniku - nasza misja, nasze plany i zadania", dr. n. med. Grzegorz Słomian - Przewodniczący Rady Fundacji na rzecz onkologii "Rakowi-Stop" w Rybniku.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Fundacji.

Zapraszamy Pracowników i Studentów do udziału w wydarzeniu.

Wydarzenia towarzyszące konferencji w ramach kampanii "Październik miesiącem walki z rakiem piersi"

MAMMOBUS: Rybnik, Rudzka 13 (pod sceną RCK), godz. 9.00-15.00

• możliwość bezpłatnego wykonania mammografii przez pacjentki w wieku 50-69 lat, zweryfikowane pozytywnie pod względem uprawnień do badania przez NFZ.

BADANIE USG: Rybnik, Rudzka 13, budynek A, sala 203, godz. 09.00-15.00

• możliwość bezpłatnego skorzystania z badania wykonywanego przez lekarzy radiologów z WSS nr 3 w Rybniku, dla uczestniczek konferencji.
    USG to podstawowe badanie wykonywane w ramach profilaktyki nowotworu piersi, pozwalające wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym, ani zauważalne wzrokowo. Ponadto stosowane jest w różnicowaniu zmian torbielowych i litych oraz w ocenie wielkości i granic zmian ogniskowych.

MOBILNY PUNKT ODDAWANIA KRWI oraz badań laboratoryjnych: Rybnik, Rudzka 13, obok budynku C, godz. 9.00-15.00

• krwiodawcy mogą wspierać akcję oddając krew oraz mają możliwość, tak jak uczestnicy konferencji, wykonania bezpłatnych badań krwi na markery nowotworowe PSA lub CA 125. Badanie laboratoryjne krwi: w trakcie przerwy w konferencji i po jej zakończeniu.

Stanowisko NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA: Rybnik, Rudzka 13, budynek B, godz. 9.00-15.00

• informacje dot. leczenia uzdrowiskowego i programów profilaktycznych, informacje dot. diet, wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzanie profilu zaufanego.
    Stoiska wystawiennicze firm wspierających chorych onkologicznie.