UE Katowice ponownie na 3. miejscu w kraju w rankingu najlepszych pracodawców "Forbes"

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, tak jak w ubiegłym roku, uplasował się na podium zajmując 3. miejsce w kraju w rankingu magazynu "Forbes" – "Poland's Best Employers 2022" w zestawieniu branżowym "Szkolnictwo i badania naukowe". To druga edycja zestawienia przygotowana przez ten polski miesięcznik gospodarczy.

Jak zaznacza organizator zestawienia: "Trzysta podmiotów, które znalazły się na ostatecznej liście, to absolutna czołówka, najlepsi z najlepszych. To firmy, które należy – wręcz trzeba – podglądać i naśladować rozwiązania dobre dla pracowników i tak przez nich oceniane."

– "Podium dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach drugi rok z rzędu w tak ważnym zestawieniu, pokazującym zadowolenie z pracy w danych podmiotach, napawa dumą, ale jest również pewnym zobowiązaniem do dalszej wytężonej pracy na rzecz tworzenia komfortowego środowiska pracy. Osobiście najbardziej cieszy mnie to, że w ocenie uwzględniana jest opinia pracowników, bo to właśnie oni tworzą już nie tyle miejsce pracy, co wspólnotę" – komentuje JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w tegorocznym rankingu najlepszych pracodawców w Polsce w zestawieniu branżowym "Szkolnictwo i badania naukowe" zajął 3. miejsce w kraju – tym razem ex aequo z Uniwersytetem Śląskim – i znalazł się w pierwszej setce najlepszych pracodawców w kraju w pełnym zestawieniu (95. miejsce).

Kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce?

O odpowiedź na to pytanie poproszono samych pracowników. "Ocenili oni swoich pracodawców w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy – a nie wyłącznie sukces przeprowadzanych kampanii employer brandingowych. Firmy nie były w stanie wpłynąć na ocenę uzyskaną w rankingu, ponieważ nie można było np. zgłosić swojego udziału poprzez zamówienie usługi płatnego audytu. Gwarantowało to całkowitą niezależność wyników badania." – podaje "Forbes".

Partnerem merytorycznym rankingu jest Statista, firma współtworząca najbardziej znane rankingi "Best Employers" na świecie.

Metodologia rankingu

Listę 300 Najlepszych Polskich Pracodawców opracowano na podstawie kwestionariusza udostępnionego w ramach internetowych paneli badawczych, jak również na stronie forbes.pl. Jak podaje magazyn, "ankietę wypełniło łącznie ponad 20 tysięcy pracowników. Badanie trwało od września do października 2021 roku, a jego podstawą była sporządzona przez zespół Statisty lista ok. 1800 pracodawców zatrudniających na terenie Polski co najmniej 250 pracowników".

Oceniano m.in. gotowość pracowników do polecania swojego pracodawcy oraz gotowość pracowników do polecenia innych pracodawców z branży, w której respondenci aktualnie byli zatrudnieni. "Ponadto respondenci ocenili swoich pracodawców w kwestiach takich jak m.in.: wynagrodzenie, czas pracy, możliwości awansu i rozwoju, warunki i sprzęt do pracy w biurze oraz pracy zdalnej." – podaje "Forbes".

Kluczowe czynniki wpływające na sukces podmiotów, które znalazły się w zestawieniu, zostały zidentyfikowane na podstawie wyrażonych przez respondentów opinii nt. kilkudziesięciu stwierdzeń odnośnie do działalności ich pracodawców w 7 obszarach obejmujących:

  • Wizerunek i wzrost
  • Rozwój i perspektywy
  • Relacje między pracownikami i zarządzanie
  • Płaca
  • Warunki pracy i sprzęt
  • Zrównoważony rozwój
  • Obciążenie pracą

W drugiej edycji polskiego Rankingu Poland's Best Employers 2022 można znaleźć zestawienia branżowe oraz pełną listę najlepszych polskich pracodawców. Poniżej zestawienie w kategorii "Szkolnictwo i badania naukowe ":

[źródło: Forbes.pl]

Więcej informacji nt. rankingu oraz pełną listę najlepszych pracodawców w Polsce można znaleźć w artykule "Oto firmy, dla których chce się pracować. Ranking Najlepsi Pracodawcy Polska 2022".