Uniwersytet partnerem projektu nt. możliwości i barier wdrażania Przemysłu 4.0 w MŚP w krajach V4

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w ramach grantu wyszehradzkiego jest partnerem projektu: Możliwości i bariery wdrażania Przemysłu 4.0 w małych i średnich przedsiębiorstwach w krajach V4 (Grupy Wyszehradzkiej) i Serbii. Głównym konsorcjantem w projekcie jest: Uniwersytet w Belgradzie, Wydział Techniczny w Bor, Serbia.

Celem projektu jest opracowanie niewielkiej, ale praktycznej aplikacji, dostosowanej do potrzeb osób podejmujących decyzje w małych i średnich przedsiębiorstwach. Grupa docelowa dotyczy sektora tych MSP, które chcą wdrożyć i wykorzystać transformację cyfrową (Przemysł 4.0) w swojej działalności biznesowej. Aplikacja, która będzie korzystała z bazy danych już zgormadzonych, jak i uzupełnianych w trakcie tego projektu, umożliwi decydentom ocenę realizowanych procesów biznesowych z uwzględnieniem wpływu najbardziej istotnych czynników. Umożliwi to efektywne rozpoznawanie szans i eliminowanie zagrożeń dzięki wsparciu przyjaznego narzędzia ICT. W projekcie zostanie utworzona międzynarodowa i interdyscyplinarna sieć badawcza, której celem będzie zbadanie możliwości wykorzystania koncepcji Przemysłu 4.0 w sektorze MSP. Wyniki projektu będą również wykorzystywane w obszarze dydaktycznym.

Partnerzy projektu:

• University of Ss. Cyril and Methodius, Trnava, Słowacja,
  • University of Tomas Bata, Żylina, Czechy Obuda,
  • University, Budapeszt, Węgry,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Polska

Kierownikiem projektu z ramienia UE Katowice jest: dr Aleksandra Szewieczek, Katedra Rachunkowości.

Budżet projektu: 9933 Euro

Okres realizacji projektu: 01.06.2021 - 31.03.2022.