Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Malayowi Ghoshowi [relacja]

14 maja 2021 r. odbyła się uroczystość przyznania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Malayowi Ghoshowi - światowemu autorytetowi w dziedzinie statystyki. Choć niezwykłe wydarzenie odbyło się w formie zdalnej, nie zabrakło stałych fragmentów uroczystości oraz podniosłego charakteru ceremonii.

Uroczyste Posiedzenie Senatu z okazji promocji prof. Malaya Ghosha na Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach rozpoczęło się o godzinie 15:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Transmitowaną uroczystość rozpoczął tradycyjnie występ Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Z uwagi na sytuację epidemiczną, uroczystość odbyła się w hybrydowej formie. Władze Rektorskie: Jej Magnificencja Rektor – prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju – prof. dr hab. Maciej Nowak Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji – prof. dr hab. Sławomir Smyczek oraz prof. dr hab. Janusz Wywiał – promotor w przewodzie doktorskim połączyli się z gośćmi z Sali Senackiej.

Na początku uroczystości JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak uroczyście powitała Czcigodnego Doktora Honorowego, członków Rodziny Profesora, a także znamienitych gości z Polski i zagranicy, przedstawicieli władz państwowych, duchowieństwa, posłów na Sejm RP i do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli administracji rządowej i władz lokalnych, korpusu konsularnego, przedstawicieli środowiska naukowego, w tym szczególnie członków społeczności Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Florydy.

W swoim przemówieniu powitalnym JM Rektor podkreśliła, jak ważne dla Uniwersytetu jest wyróżnienie Profesora tytułem doktora honoris causa:

"Uniwersytet niezwykle ceni wkład Pana Profesora w rozwój światowej nauki. Znamienite osiągnięcia w zakresie statystyki i jej zastosowań w naukach ekonomicznych oraz społecznych, a także międzynarodowe osiągnięcia na polu dydaktycznym i naukowym zasługują na szczególne uznanie. (...) Jako Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jestem zaszczycona, że mogę uczestniczyć w tej znamienitej uroczystości nadania najwyższej godności Uczelni. Społeczność akademicka z dumą i radością przyjęła wiadomość o przyjęciu Profesora Malaya Ghosha do swojej wspólnoty. Dziękuję za ogromną wiedzę i doświadczenie, jakim dzieli się z nami Pan Profesor, serdecznie gratuluję wspaniałych osiągnięć i wyrażam nadzieję na dalszą, owocną współpracę."

Następnie Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Maciej Nowak przedstawił przebieg postępowania o nadanie tytułu, promotorowi i recenzentom złożył serdeczne podziękowania za prowadzenie postępowania, a Profesorowi Malayowi Ghoshowi przekazał gratulacje i wyrazy najwyższego uznania.

Niezwykle istotnym punktem wydarzenia była laudacja na cześć Profesora Ghosha, które wygłosił promotor, prof. Janusz Wywiał oraz wystąpienie recenzentów: prof. Yvesa Bergera oraz prof. dr. Ralfa Müunnicha.

Zgodnie z tradycją akademicką w tym momencie uroczystości powinno nastąpić uroczyste wręczenie dyplomu oraz dekoracja Czcigodnego Doktora Honorowego szarfą doktora honoris causa.

Z uwagi na sytuację epidemiczną akt honorowej dekoracji miał nietypową postać i polegał na przekazaniu symboli nadania godności doktora honoris causa, którymi są dyplom, szarfa, toga oraz biret.

Następnie uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu pt. "Small Area Estimation. An Early History", który wygłosił doktor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Malay Ghosh łączący się z gośćmi z Florydy.

W dalszej części uroczystości wystąpili goście, m.in. Syn Profesora oraz przedstawiciele środowiska statystyków, którzy nadesłali nagrania wideo z gratulacjami. Listy nadesłane w formie pisemnej można znaleźć poniżej.

By tradycji stało się zadość, w Alei Dębów Doktorów Honoris Causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zlokalizowanej na terenie kampusu Uczelni, posadzono 14. dąb szypułkowy im. doktora honoris causa prof. Malaya Ghosha. W trakcie wydarzenia zaprezentowano krótki materiał filmowy, będący upamiętnieniem tej chwili. Nasadzenia dębu i odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonała uroczyście Jej Magnificencja Rektor prof. Celina M. Olszak w asyście Prorektorów prof. Macieja Nowaka oraz prof. Sławomira Smyczka, a także Kanclerza Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Pawła Kadłubiaka.

Aleja Dębów Doktorów Honoris Causa jest częścią Ścieżki Drzew Polskich, która powstała w ramach projektu proekologicznego UniEKO. Do utworzenia alei wybrano dęby szypułkowe ze względu na zakorzenioną w świadomości Polaków szlachetność gatunku oraz jego długowieczność. Wszystkie posadzone dęby są przypisane doktorom honoris causa, którym Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w swojej historii nadał ten zaszczytny tytuł.

Transmisję online moderował Marek Kiczka - rzecznik prasowy. Wydarzenie tradycyjnie uświetniły występy oraz specjalny koncert Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Polecamy także lekturę publikacji wydanej z okazji nadania tytułu doktora honoris causa prof. Malayowi Ghoshowi

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Tytuł doktora honoris causa dla Prof. Malaya Ghosha