Przejdź do menu Przejdź do treści

Wykład Dziekański Krzysztofa Wielickiego [relacja]

"Nie ma celu nie ma życia" - pod takim tytułem 21 lutego 2020 r. w Auli CNTI odbył się Wykład Dziekański Krzysztofa Wielickiego - polskiego wspinacza, taternika, alpinisty i himalaisty. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem całej społeczności akademickiej - od najmłodszych, przez studentów i pracowników, aż po słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Naszego Gościa oficjalnie powitał Dziekan Szkoły Studiów I i II Stopnia dr hab. Grzegorz Głód, prof. UE podkreślając istotę celu, jaki stawiamy sobie w firmie, ale także w życiu osobistym, rozumianego jako zamierzony stan przyszłości, który ukierunkowuje nasze działania.

Podczas wykładu Krzysztof Wielicki odpowiadał o początkach swoich górskich wędrówek, a także kontynuowaniu pasji już w czasie studiów. Podkreślał przy tym, jak ważne jest zdobywanie doświadczenia, w tym przypadku od najniższych gór do wysokich i "mierzenie wysoko". Wspominał także pierwsze wspinaczki górskie i udział w letnim kursie wspinaczkowym w 1972 roku pod kierownictwem Wandy Rutkiewicz - polskiej alpinistki i himalaistki, ważnej i cenionej postaci:

"Wanda była pierwszym instruktorem, pierwsze skałki, Tatry, Himalaje. Tylko kobiety mogą być tak zdeterminowane na sukces. Dążyła zawsze do celu."

Rok później w Dolomitach Krzysztof Wielecki odnotował pierwszy zagraniczny sukces, kilka lat później w ramach narodowej wyprawy na Mount Everest wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik, ocenianego jako sukces polskiego himalaizmu. Krzysztof Wielicki odnosząc się do wejścia na Mount Everest podkreślił przy tym, że na wyprawy zawsze wybierał się wraz z zespołem i jak ważny jest sukces zespołu oraz radość z tego sukcesu i wspólnego budowania:

"Człowiek jest istotą stadną. Sukces nie smakuje w pojedynkę, trzeba mieć go z kim dzielić" (...) Góry to tylko kamienie i lód. To człowiek ożywia góry." 

Krzysztof Wielicki jest również pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Dokonał pierwszego na świecie wejścia z bazy na szczyt ośmiotysięcznika - Broad Peak w ciągu jednej doby. Wspominając te wyprawy nasz prelegent zaznaczał, jak ważne jest:

"pokonywanie barier i dawanie dobrego przykładu. Ważne momenty decydują o postępie w danej dziedzinie. Ktoś musi być pierwszy. (...) Trzeba mieć głód sukcesu i wiarę".

W swoich dokonaniach Krzysztof Wielicki wytyczał nowe drogi, m.in. na Dhaulagiri i Sziszapangmę. Samotnie wspiął się na szczyt Gaszerbruma II oraz Nanga Parbat. Brał udział w kilku wyprawach na K2, z których czwarta próba została zakończona sukcesem. Był kierownikiem zimowych wypraw, m.in. Polskiej Wyprawy Zimowej Netia K2 oraz zimowej ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak.

Podczas wykładu Krzysztof Wielicki podkreślał, że w osiąganiu celu ważna jest charyzma lidera, ale też trudniejsze momenty:

"Warto też czasem upaść, ale po to, żeby poczuć siłę w momencie, jak się wstanie. Trzeba wierzyć w siebie i mieć wiarę w powodzenie przedsięwzięcia. Ważna jest także praca zespołowa, bo na końcu jest człowiek - to człowiek decyduje o sukcesie. (...) Dzięki temu, że weszliśmy na najwyższy szczyt, to znaczy, że da się wejść na niższy. Żeby się budować, trzeba umieć się identyfikować. Trzeba się identyfikować z tym, co się zrobiło. Człowiek może się do tego w późniejszych latach odwołać. Nie można na początku kalkulować, że jest 5% szans na powodzenie - to nie próbujemy. Trzeba mierzyć wysoko. Nawet jeśli nie uda się zdobyć szczytu, ważne jest to, że się mierzyliśmy. Istotne są te cele. (...) Cierpienie jest wartością wtedy, kiedy prowadzi do osiągnięcia celu."

W 2018 r. Krzysztof Wielicki kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2, a także spektakularną akcją ratunkową na Nanga Parbat. Został członkiem The Explorers Club. Natomiast w latach 2005-2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych "Jedynka".  Jako piaty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Za całokształt osiągnięć górskich w 2019 r. został odznaczony Złotym Czekanem. Rok wcześniej otrzymał również Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu.

Pod koniec wystąpienia Krzysztof Wielicki odpowiadał na pytania publiczności m.in. o motywację do działania, ale też chwile zwątpienia i dylematy w ekstremalnych sytuacjach oraz górę, jaką darzy wyjątkowym sentymentem, którą okazała się Nanga Parbat i K2. Krzysztof Wielicki podkreślał: 

"Emocje są Ważne. Trzeba być wojownikiem, ale jest różnica między szczęściem a <<luckiem>> (...) Alpiniści nie idą w góry, żeby umierać, idą po życie. Przez traumatyczne chwile się nie rezygnuje. (...) Strach jest kreatywny, ale nie można mieć lęku. Lęk paraliżuje. Ryzyko jest pozytywnym uczuciem, ryzykanctwo <<działanie bez przygotowania>> jest niebezpieczne."

"Trudno się wyzwolić z pasji. Z wiekiem troszeczkę inaczej patrzę na życie. Widzę wagę i szalki. Kiedyś cel uświęcał środki, wykonywaliśmy pewną misję - budowanie polskiego alpinizmu w świecie. (...) Mając małoletniego syna zrozumiałem, ile mogę zyskać, a ile mogę stracić. Myśmy nic nie mieli, nie mieliśmy co stracić."

Wykład zakończył się radą dla studentów, by żyli aktywnie, na tyle, na ile jest to możliwe w dzisiejszych realiach -wykorzystywali czas w weekendy na doświadczanie emocji, nawet krótkotrwałych, natomiast, "żeby osiągać światowe sukcesy, trzeba się temu poświęcić". 

W wykładzie licznie uczestniczyli studenci, pracownicy Uczelni, a także licealiści i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pod koniec spotkania Dziekan dr hab. Grzegorz Głód, prof. UE uroczyście podziękował Krzysztofowi Wielickiemu za niezwykle inspirujący wykład i wręczył pamiątkowy dyplom. Po zakończonym wykładzie był czas na pamiątkowe podpisanie książek oraz zdjęcia na ściance Uniwersytetu. 

Galeria zdjęć z wykładu

fot. Agnieszka Jałowiczor, Dział Nowych Mediów

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca