Przejdź do menu Przejdź do treści

Wykład rektorski pt. "Sztuka zarządzania w bankowości" [relacja]

23 listopada br. w Auli w CNTI odbył się wykład rektorski pt. "Sztuka zarządzania w bankowości", który poprowadził Józef Wancer. Naszego prelegenta oraz wszystkich zgromadzonych gości powitała uroczyście JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Podczas wykładu obecni byli studenci Uniwersytetu, jak również nasi nauczyciele akademiccy m.in. Dziekan Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Wojciech Dyduch oraz Kierownik Katedry Bankowości i Rynków Finansowych prof. dr hab. Janina Harasim.

Józef Wancer jest bankierem, absolwentem ekonomii City College Uniwersytetu Nowojorskiego oraz zarządzania Uniwersytetu Webster w Wiedniu. To twórca polskiej bankowości, organizator i prezes zarządu wielu banków w Polsce. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie bankowości w okresie transformacji został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz odznaką honorową "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej".

Nasz gość jest również honorowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas. Jak sam powiedział bardzo lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi. 

Józef Wancer wykład rozpoczął słowami: "(...) Ten świat należy do Was. To tylko kwestia tego jak Ja na to patrzę i jak Wy na to patrzycie – jak powinniście może spojrzeć, czego może nie doceniacie. I o tym chciałbym z Wami troszeczkę porozmawiać."

Prelegent przybliżył zebranym historię swojego życia. Mówił o tym jak rozwijała się Jego droga zawodowa oraz jakimi wartościami się kierował, a które stanowiły źródło wszystkich podejmowanych decyzji. Wielokrotnie wspominał o tym, że trzeba dbać o swój rozwój, który polega na nieustannym zadawaniu sobie pytania "Kim ja jestem?". 

"Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na siebie (....). Jeżeli się nie ma szacunku dla siebie, nie ma się wtedy szacunku dla innych – to się sprawdza. Trzeba uważać na to, żeby cały czas inwestować w siebie. Osoba, która nie inwestuje w siebie nie będzie mogła prawidłowo zarządzać zmianami. Trzeba inwestować w siebie, a potem w innych. To jest bardzo ważne, żeby mieć takie dobre spojrzenie i dobrze zrozumieć własną naturę. Kim ja jestem? Czym ja jestem? Nie ma w tym nic złego żeby patrzeć w lustro (...): Kogo ja widzę? Może troszeczkę powinienem się zastanowić nad swoim życiem – taka refleksja. Znacie wszyscy to pojęcie analizy SWOT, to nie jest tylko w biznesie. Trzeba robić taką analizę w stosunku do siebie. To jest bardzo dobry model, instrument, który sprawdza się cały czas i wszędzie"

Prezes wspominał również o kulturze korporacyjnej, która wiąże się ze znajomością wartości jakimi kieruje się dana firma. Podkreślił istotną rolę komunikacji z drugim człowiekiem i potrzebę uważnego słuchania. 

"Starałem się rozwijać swoje umiejętności komunikacji z ludźmi – było to bardzo trudne. Zacząłem się przyglądać w jaki sposób mogę tak budować swoją sieć komunikacyjną, relacje, żeby nie tylko to było ciekawe – kto jest kim, ale żeby z tego czerpać. Takie wnioski wyciągnąć, żeby moje życie było lepsze."

Wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów, którzy chętnie zadawali pytania. O wysokiej frekwencji świadczyły również zajęte krzesła. 

Po zakończonym wykładzie nasz gość wręczył swoje publikacje najbardziej aktywnym studentom.

Zachęcamy do zobaczenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3