Przejdź do menu Przejdź do treści

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego z udziałem UE Katowice [relacja]

W dniach 2-4 września 2020 r. w Katowicach odbył się Europejski Kongres Gospodarczy. Tegoroczna edycja zorganizowana została w formie hybrydowej - zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, który jest Partnerem Instytucjonalnym wydarzenia, reprezentowali eksperci Uczelni: prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, dr Marcin Baron oraz dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

 

Europejski Kongres Gospodarczy to największe spotkanie gospodarcze Europy Centralnej, szerokie i otwarte forum wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce, o ekonomicznych, społecznych i technologicznych uwarunkowaniach jej rozwoju. Z uwagi na pandemię kooronawirusa, Europejski Kongres Gospodarczy 2020 zorganizowany został w nowych realiach. W zaplanowanym pierwotnie terminie wydarzenie odbyło się online. 20 maja br. w panelu "Rynek pracy. Sztuka adaptacji" zdalnie wziął udział dr hab. Robert Tomanek, prof. UE [więcej informacji]. W tym samym dniu odbyła się wyjątkowa wirtualna debata - Okrągły Stół Gospodarczy z udziałem Jolanty Jaworskiej Przewodniczącej Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. [relacja]

Wrześniowa odsłona Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020 odbywa się zdalnie i stacjonarnie. W pierwszym dniu Kongresu 2 września br., który oficjalnie otworzył Premier Mateusz Morawiecki, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w trzech panelach reprezentowali kolejno: prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, dr Marcin Baron oraz dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

Gospodarka w recesji

W sesji plenarnej "Gospodarka w recesji" moderowanej przez Jacka Ziarno, redaktora naczelnego Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł wzięli udział m.in.

  • PEugeniusz Gatnarrof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, członek rady polityki pieniężnej, Narodowy Bank Polski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Paweł Borys, prezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju SA,
  • Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu, Polska Rada Biznesu,
  • Tadeusz Kościński, minister finansów, Polska,
  • Andrzej Malinowski, prezydent, Pracodawcy RP,
  • Gertruda Uścińska, prezes, Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W swoich wypowiedziach prof. Eugeniusz Gatnar podkreślił, że w obliczu kryzysu, którego głębokości nikt nie znał wówczas, skierowany w marcu komunikat do Polaków o tym, że Bank Centralny będzie działał i wspierał rząd, był bardzo potrzebny. Profesor odniósł się także do instrumentów banków centralnych w czasie recesji, m.in. do skupu obligacji na rynku wtórnym, obniżenia rezerwy obowiązkowej dla banków oraz obniżenia stopy procentowej do minimalnego poziomu bliskiego zeru.

"Wszystkie te instrumenty zadziałały (...) płytka na tle Europy recesja w drugim kwartale, wzrost produkcji, sprzedaży detalicznej oraz wzrost optymizmu konsumentów - to wszystko jest wynikiem wspólnego działania rządu i banku." - podsumował Profesor. 

Prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar odwołał się także do zjawiska inflacji oraz czynników proinflacyjnych m.in. luki popytowej, wzrostu cen usług, w tym usług finansowych, niskich stóp procentowych, ograniczonego przepływu siły roboczej oraz importu z Chin. "Myślę, że inflacja będzie podwyższona, blisko górnych granic odchyleń od celu. My jako Rada ją monitorujemy, obserwujemy i jesteśmy gotowi, żeby odpowiednio zadziałać" - dodał prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar

Retransmisja sesji dostępna jest na stronie.

Nowy budżet UE

W sesji dotyczącej nowego budżetu UE, moderowanej przez Łukasza Lipińskiego, zastępca redaktora naczelnego Polityka.pl wzięli udział:

  • Marcin BaronDr Marcin Baron, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego,
  • Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, Polska,
  • Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego,
  • Kiejstut Żagun, dyrektor, dział doradztwa podatkowego, szef zespołu ds. innowacji, ulg i dotacji, KPMG.

Spojrzenie na plany Unii Europejskiej z akademickiego (i nie tylko) punktu widzenia rzucił dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych. Nasz ekspert zwrócił m.in. uwagę na to, jak powinny być dysponowane środki unijne w obliczu pandemii, dlaczego dobrym rozwiązaniem są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz jakich zmian na rynku pracy należy się spodziewać z powodu pandemii.

"COVID nam pięknie pokazał, że gospodarka znienacka czasami potrzebuje zupełnie nowych, innych kompetencji, niż te, których się nas uczy w szkole, których się nas uczy w pracy. I to jest też taki impuls do myślenia o nowej alokacji Europejskiego Funduszu Społecznego." - podkreślał dr Marcin Baron.

Retransmisja sesji dostępna jest na stronie.

Publiczny transport – rewolucja z przeszkodami

Do udziału w sesji dotyczącej transportu publicznego, która odbyła się 2 września zaproszeni zostali:

  • Dr hab. Robert Tomanek, prof. UE Katedra Transportu, rektor w kadencji 2016-2020, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Marcin Korolec, minister środowiska w latach 2011-2013, prezes, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych,
  • Grzegorz Kwitek, członek zarządu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia,
  • Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic,
  • Maciej Tarasiuk, Senior Investment Director, Aberdeen Standard Investments,
  • Rafał Weber, sekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury, Polska.Robert Tomanek

Jeśli chodzi o transport zbiorowy dr hab. Robert Tomanek, prof. UE podkreślał, że zmniejszył się wolumen i rozkład popytu. Z uwagi na szerszy zakres telepracy, wolumen ten spadł prawdopodobnie w sposób trwały. Trzeba się liczyć ze zmianą również w zakresie podaży m.in. z uwagi na zmiany technologiczne związane z ewentualnymi przyszłymi zagrożeniami, które będą podnosiły koszty transportu zbiorowego.

"Trzeba się tez liczyć z większym udziałem transportu indywidualnego w miastach. Miasta musza inwestować w odpowiednie ciągi infrastruktury, żeby ten ruch obsłużyć. Czeka nas wiele zmian w transporcie powodowanych tą sytuacją, która ma miejsce i tą sytuacją, która może mieć miejsce. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby w przyszłości groźniejszy wirus nas zaskoczył (...) COVID zmienił nie tylko transport zbiorowy, ale zmienił w ogóle gospodarkę i społeczeństwo. Prawdopodobnie te zmiany będą miały znaczenie także po epidemii." - powiedział dr hab. Robert Tomanek, prof UE. 

Rektor odniósł się również do badań, które będą prowadzone na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na podstawie danych z sieci komórkowych. Pracownicy Uczelni zbadają tzw. więźbę przed COVIDEM i po COVIDZIE oraz przygotują zalecenia praktyczne dla transportu zbiorowego. Spróbują tym samym precyzyjnie określić, jak zmienił się popyt i podaż. "Można postawić taką hipotezę, że indywidualne środki transportu i prywatnego i publicznego będą szybciej zdobywać konkurencyjność." - dodał Profesor. 

W drugiej części sesji dr hab. Robert Tomanek, prof. UE odniósł się do środków transportu, które nie generują przychodu, przytaczając wdrożenie dużej liczby ulg w przejazdach. Koszt krańcowy ceny biletów środków transportu publicznego w zestawieniu z kosztem krańcowym indywidualnego transportu samochodem na krótkim dystansie nierzadko jest wyższy. "Okazuje się, że teoretycznie tańszy transport zbiorowy jest droższy od transportu indywidualnego." - podkreślał dr hab. Robert Tomanek, prof. UE

Sesja pt. "Publiczny transport – rewolucja z przeszkodami" moderowana była przez Michała Wrońskiego, redaktora PortalSamorzadowy.pl. Retransmisja sesji dostępna jest na stronie.

Więcej informacji na temat kongresu na stronie: www.eecpoland.eu

źródło:YouTube EEC Poland

źródło:YouTube EEC Poland

źródło:YouTube EEC Poland

źródło:YouTube EEC Poland

źródło:YouTube EEC Poland

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3