Konferencja „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje” w Wodzisławiu Śląskim

21 lutego 2023 r.  w siedzibie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim   odbyła się konferencja pt. ”Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje”. Współorganizatorami konferencji byli również: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz rybnicka Filia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Konferencja była odpowiedzią na zapowiedziane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w edukacji ekonomicznej w szkołach ponadpodstawowych wchodzące w życie od 1 września 2023 r. Wprowadzenie nowego przedmiotu „biznes i zarządzanie” oznacza zastąpienie dotychczas realizowanego przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości”. Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy szkół regionu oraz nauczyciele przedmiotów ekonomicznych.

O kształtowaniu kompetencji przedsiębiorczych uczniów, a także o założeniach przedmiotu biznes i zarządzanie mówił prof. Tomasz Rachwał z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor podręczników szkolnych, wieloletni koordynator w Zespole Ekspertów MEN ds. podstawy programowej z przedsiębiorczości. Z kolei prof. UE dr hab. Bożena Frączek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wystąpiła z wykładem „Realizacja celów edukacji finansowej: stan obecny i perspektywy”, który dotyczył zjawiska alfabetyzacji ekonomicznej, a w szczególności finansowej. Swoimi pomysłami na budowanie świadomości ekonomicznej uczniów szkół podstawowych podzielił się z uczestnikami Waldemar Zbytek, prezes zarządu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Podczas wystąpienia przedstawił pilotażowy projekt „Przygody przedsiębiorczego Dżeka” www.przedsiebiorczydzek.pl odwołujący się do przedwojennej książki edukacyjnej „Bankructwo małego Dżeka” napisanej przez Janusza Korczaka. Waldemar Zbytek podkreślił istotę współpracy wielu podmiotów i instytucji w promowaniu przedsiębiorczości. W podobnym tonie wypowiadał się dyrektor regionalny WIB Mateusz Zając, który zaprezentował projekt adresowany głównie do uczniów szkół średnich, „Porwani Przez Ekonomię” www.porwaniprzezekonomie.pl. Projekt ten oparty jest na książce edukacyjnej o tym samym tytule, napisanej przez prof. Witolda Orłowskiego. Pan profesor w swoim wystąpieniu online mówił o bolączkach edukacji ekonomicznej, odwołując się do bieżących problemów społecznych wynikających z braku społecznej świadomości w obszarze ekonomii i finansów.