Projekt "Anioł Stróż" dla studentów zagranicznych długoterminowych

Projekt zakłada pomoc i opiekę nad zagranicznymi studentami w pierwszych miesiącach ich studiowania oraz jeszcze przed przyjazdem do Polski. Każdemu studentowi zakwalifikowanemu na studia przydzielony zostanie jeden opiekun, z którym student może kontaktować się elektronicznie jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego w celu uzyskania odpowiedzi na wszelakie nurtujące go pytania. W dzień przyjazdu studenta opiekun ma za zadanie odebrać go z miejsca przyjazdu i odprowadzić do akademika lub innego miejsca zamieszkania. Opiekun jako osoba obeznana w świecie studenckim i mieście Katowice będzie służył pomocą w załatwianiu spraw takich jak wymiana waluty, założenie konta bankowego czy wybór sieci komórkowej.

Student, dzięki objęciu programem „Anioł Stróż” uzyska pomoc w ważnych dla niego kwestiach związanych z pobytem w Polsce i studiowaniem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, łatwiej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu i szybciej zintegruje się zarówno z studentami zagranicznymi jak i polskimi oraz pozna region do którego przyjechał.

Projekt "Mentor" dla studentów zagranicznych długoterminowych

Projekt Mentor to czołowy projekt każdej sekcji Erasmus Student Network. Jego celem jest ułatwienie i uatrakcyjnienie pobytu studentów z wymian zagranicznych. Każdy nowoprzybyły student „dostaje” przydzielonego mentora/buddy'ego z członków organizacji ESN UE Katowice.

Obowiązkiem mentora jest przede wszystkim pomoc studentowi z zagranicy, która obejmuje dojazd do miasta, pomoc w znalezieniu zakwaterowania, pokazanie atrakcyjnych miejsc w okolicy oraz rozwiązywanie problemów związanych z barierą językową lub nieznajomością języka polskiego.