Wykład rektorski pt. "Bezpieczeństwo finansowe" [relacja] [film]

20 stycznia br. w Auli CNTI odbył się wykład rektorski pt. ”Bezpieczeństwo finansowe”, który wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Zaleska z SGH w Warszawie. Zaproszonego gościa oraz wszystkich zgromadzonych uczestników powitała uroczyście JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Podczas wydarzenia obecni byli studenci oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wykład rozpoczął się od tematu kryzysu, który jest integralną częścią naszego życia gospodarczego, jego przeszłości, teraźniejszości, a także przyszłości.

Profesor Małgorzata Zaleska wspominała również o tzw. kryzysie 2007+:

"(...) z dzisiejszej perspektywy, on był stosunkowo łatwy do przewidzenia. Można powiedzieć, że u jego podstaw legły fundamentalne błędy, m.in. w zarządzaniu ryzykiem w działalności bankowej. (...) Wybuch kryzysu, to jest z reguły system naczyń połączonych."

Ponadto Prelekcja związana była z kwestiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, nadzoru nad rynkiem finansowym, zadań instytucji odpowiedzialnych w Polsce za bezpieczeństwo finansowe, w tym m.in. Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego:

"Za co ta instytucja jest odpowiedzialna? Przede wszystkim za bezpieczeństwo środków powierzanych przez obywateli instytucjom finansowym, (...) nadzorowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Pamiętajmy, nie wszystkie podmioty działające na rynku finansowym są nadzorowane."

Zostały również omówione poszczególne zadania Narodowego Banku Polskiego, którymi są m.in.: emisja pieniądza oraz prowadzenie polityki pieniężnej.

Profesor Małgorzata Zaleska podczas wystąpienia dawała studentom cenne rady, którymi powinni się kierować na co dzień, m.in. świadomością ryzyka, które jest obecne na każdym kroku oraz odważnego zadawania pytań. Dzieliła się także swoimi zainteresowaniami i doświadczeniem pracy w bankowości.

Wykład był niezwykle inspirujący i skłaniający do refleksji, zwracał uwagę na istotne kwestie związane z aktualną sytuacją banków, bezpieczeństwem w sektorze finansowym i kryzysem jako elementem dzisiejszej rzeczywistości. Pod koniec wydarzenia padły pytania, na które prelegentka udzieliła ciekawej oraz wyczerpującej odpowiedzi.

Filmowa relacja z wydarzenia