Przejdź do menu Przejdź do treści

Finance and Accounting for Business - studia licencjackie w j. angielskim na UE Katowice

Studia w języku angielskim

Finance and Accounting for Business (FAB) to idealne połączenie wiedzy z zakresu współczesnych finansów, rachunkowości i biznesu!

Studia na kierunku FAB pozwolą Ci zdobyć aktualną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności z zakresu: finansów przedsiębiorstw, rachunkowości, podejmowania decyzji biznesowych w warunkach niepewności oraz zarządzania, w tym zarządzania ryzykiem.

Kluczową przewagą kierunku jest możliwość ciągłego doskonalenia umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim, co znacząco wzmocni Twoją pozycję na rynku pracy w kraju i zagranicą. Studia w języku angielskim umożliwią Ci nawiązanie międzynarodowych kontaktów i relacji, a praktyczne podejście pozwoli zdobyć pracę już trakcie studiów w oddziałach renomowanych firm, takich jak PwC, Capgemini, Accenture, KPMG, Deloitte, EY i in.

Program studiów 

W trakcie zajęć wykorzystywane są różne metody dydaktyczne – oprócz tradycyjnych metod studenci uczestniczą w projektach i grach edukacyjnych, wykorzystując przy tym arkusze kalkulacyjne oraz specjalistyczne oprogramowanie komputerowe (Visual Basic for Applications, MS Access z podstawami języka SQL). Wśród prowadzących zajęcia znajdują się wykładowcy uczelni partnerskich, np. University of Bari, University of Essex, University of Verona, University of Split.

Wykładowcy

Wykładowcy posiadają szerokie kompetencje naukowe, dydaktyczne i językowe, a także doświadczenie praktyczne. Współpracują z wieloma zagranicznymi ośrodkami akademickimi zarówno na gruncie naukowym jak i dydaktycznym, m.in. Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin, University of South Wales, University of Bari, University of Verona, United Arab Emirates, North Carolina State University, Universita Catolica del Sacro Cuore, Alfred Nobel University Dnipropetrovsk, i wiele innych.

Współpraca

Studia na kierunku FAB dadzą Ci możliwość uczestniczenia w projektach organizowanych wspólnie z zagranicznymi uczelniami partnerskimi: 

 • Project Week in Finance & Logistics (we współpracy z Odisee University Brussels), 
 • Intensive Programme Future of Banking and Finance (InHolland University of Applied Sciences, CEU Universidad San Pablo, Universidad Zaragoza, Heilbronn University of Applied Sciences, HoGent University of Applied Sciences and Art, University of Finance and Administration in Prague).

Infrastruktura

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.

Erasmus+ 

W czasie studiów będziesz mógł skorzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych. Studenci FAB najczęściej wyjeżdżają do Hiszpanii, Holandii, Portugalii i Chorwacji. 

Kompetencje po studiach 

W trakcie studiów uzyskasz wiedzę i umiejętności z zakresu:

 • finansowania korporacyjnego i zarządzania finansami przedsiębiorstw,
 • zarządzania ryzykiem,
 • gromadzenia informacji finansowych w systemie rachunkowości, 
 • sporządzania sprawozdań finansowych i ich wykorzystania do oceny sytuacji finansowej jednostki gospodarczej,
 • planowania podatkowego w przedsiębiorstwie,
 • wykorzystania narzędzi informatycznych w gromadzeniu, przetwarzaniu i analizowaniu danych oraz podejmowaniu decyzji finansowych,
 • zarządzania
 • strategii biznesowych podmiotów gospodarczych.

Możliwości pracy po studiach 

Jako absolwent FAB znajdziesz satysfakcjonującą pracę w obszarach finansów i rachunkowości największych międzynarodowych przedsiębiorstw. Absolwenci Finance and Accounting for Business pracują m.in. dla PwC, Capgemini, Accenture, czy ING, a pracę mogą zacząć już w trakcie studiów w katowickich oddziałach firm.

Uzyskana wiedza, nabyte umiejętności i kompetencje pozwolą Ci podjąć pracę w działach finansowych, controllingu, księgowości i analiz ekonomicznych przedsiębiorstw niefinansowych, a także w instytucjach finansowych (bankach, zakładach ubezpieczeń, funduszach inwestycyjnych czy domach maklerskich). Możesz pracować zarówno w wielkich korporacjach jak i w firmach lokalnych.

UWAGA! Film może wywoływać ataki epilepsji.

Co można dalej studiować?

Po ukończeniu studiów I stopnia możesz:

 • kontynuować naukę na II stopniu Finance and Accounting for Business,
 • wybrać program Quantitative Asset and Risk Management i wyspecjalizować się w zastosowaniu metod ilościowych w finansach i ubezpieczeniach,
 • wyspecjalizować się w wybranym przez Ciebie obszarze finansów lub rachunkowości podejmując studia na kierunku Finanse i rachunkowość.

Jak się dostać

Podstawą kwalifikacji dla kandydatów na I stopień studiów są dwa przedmioty: język obcy oraz drugi przedmiot do wyboru: matematyka, geografia, historia, informatyka, fizyka, WOS. Oba przedmioty kwalifikacyjne możesz wybrać zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Sam wskazujesz, które matury będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji. Dokładnie przelicz punkty i wybierz najbardziej korzystny wynik. Punkty rekrutacyjne z wyników z poziomu podstawowego są przeliczane poprzez pomnożenie wyniku razy 0,7, natomiast na poziomie rozszerzonym - razy 1,0.

Na przykład:

 • Matura podstawowa z matematyki - 70% x 0,7 = 49 (wynik jest korzystniejszy)
 • Matura rozszerzona z matematyki - 45% x 1 = 45

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz poniżej.

Opłaty

Opłata rekrutacyjna85 PLN
Opłata za semestr studiów pierwszego stopnia2900 PLN - studia stacjonarne
5600 PLN - studia niestacjonarne

Progi punktowe

105 punktów - tyle w roku akademickim 2023/2024 wynosił próg punktowy na kierunek Finance and Accounting for Business. Pamiętaj, że progi punktowe mogą się zmieniać!

Limit miejsc   

50 - studia stacjonarne
25 - studia niestacjonarne

Skontaktuj się z nami

Anna Maniura

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287Katowice
+48 32 257 7058

Barbara Fuks

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287Katowice
+48 32 257 7016
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca