Przejdź do menu Przejdź do treści

Relacja z Konferencji

Konferencja Katedr Finansów (KKF), organizowana rokrocznie przez inny ośrodek naukowy w Polsce, ma długoletnią tradycję. Jest ona miejscem spotkań, prezentacji referatów i wymiany poglądów naukowców prowadzących badania w obszarze finansów we wszystkich polskich ośrodkach uniwersyteckich. Zaszczyt zorganizowania KKF przypada na dany ośrodek naukowy średnio raz na 12 - 13 lat. 

Organizatorem tegorocznej Konferencji Katedr Finansów były trzy katedry Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Katedra Bankowości i Rynków Finansowych, Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych oraz Katedra Finansów Publicznych. Konferencja Katedr Finansów 2024, odbywająca się w dniach 16-17 września 2024 roku w Katowicach, zgromadziła 245 uczestników reprezentujących 34 uczelnie wyższe (publiczne i prywatne) oraz 17 instytucji publicznych i przedstawicieli otoczenia biznesowego i  wpisała się w sposób szczególny w obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz Roku Edukacji Ekonomicznej. Pod hasłem „Współczesne finanse – trendy, wyzwania, dylematy” Konferencja stała się platformą do dyskusji na temat kluczowych trendów wpływających na sektor finansowy w kontekście digitalizacji, zielonych finansów oraz geopolityki.

Na Konferencję zgłoszono łącznie 153 referaty, z których zaprezentowano 132 podczas 24 sesji tematycznych. Program Konferencji wzbogaciły także 3 sesje plenarne oraz debata poświęcona przyszłości edukacji ekonomicznej w Polsce moderowana przez dra Krzysztofa Pietraszkiewicza Przewodniczącego Komitetu Honorowego Roku Edukacji Ekonomicznej, której udział wzięło 6 panelistów:  prof. dr hab. Krzysztof Jajuga (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Przewodniczący Prezydium KNoF PAN), prof. dr hab. Wojciech Dyduch (Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Członek Komisji Nadzoru Finansowego), dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK (Rektor Politechniki Koszalińskiej), Alina Bączar (Wiceprezes Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie), Monika Wojciechowska (Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej) oraz dr Mariusz Ogłoziński (Kierownik Działu Obsługi Inwestorów i Terenów Inwestycyjnych Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).

Przytoczone liczby dowodzą, że Konferencji Katedr Finansów 2024 zasługuje na miano jednej z większych, jeśli nie największą konferencją naukową organizowaną w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.  

W trakcie spotkań plenarnych oraz tematycznych naukowcy poruszyli kluczowe kwestie związane z finansowaniem zrównoważonego rozwoju, wykluczeniem cyfrowym i finansowym, wpływem wojny na Ukrainie oraz pandemii COVID-19 na globalne finanse. Wyjątkową częścią konferencji była debata, w której wzięli udział przedstawiciele świata akademickiego i biznesu, dyskutując o przyszłości edukacji ekonomicznej w Polsce.

Podczas konferencji podkreślano dynamiczne zmiany w świecie finansów oraz potrzebę współpracy między środowiskami naukowymi i praktycznymi. Konferencja Katedr Finansów w 2024 była okazją do wymiany wiedzy i poglądów, a także do refleksji nad przyszłością finansów w obliczu współczesnych wyzwań.

W uzupełnieniu należy dodać, że podczas Konferencji rozstrzygnięte zostały trzy konkursy. Pierwszym był konkurs o nagrodę Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia na­ukowe w zakresie finansów, którego celem jest promowanie i wyróżnianie wybitnych prac naukowych z zakresu finansów przyczyniających się do rozwoju teorii finansów i systemu finansowego w Polsce. Konkurs ma charakter ogólnopolski, a zgłoszenia wyróżniających się prac składać mogą uczelnie, instytuty naukowe, instytucje finansowe, organy administracji pań­stwowej, instytucje samorządu terytorialnego i gospodarczego. Wyboru pracy nominowanej do nagrody doko­nuje jury powołane przez Komitet Nauk o Finansach PAN. Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu nastąpiło podczas jednej z sesji plenarnych KKF2024, która odbyła się pod patronatem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk i stanowiła oficjalne ogłoszenie wyników. Nagrodę Prezesa PAN za wybitne osiągnięcie naukowe w zakresie finansów za dzieło w postaci Trylogii pt.: "Bankructwa", Wydawnictwa Difin, Warszawa 2023, otrzymali: dr hab. Jolanta Ciak, Prof. Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu - Tom I. "Państwa i Samorządy", dr Rafał Płókarz, Uniwersytet WSB Merito w Toruniu - Tom II. "Banki i Skoki", dr Andrzej Tokarski, dr Maciej Tokarski, Uniwersytet WSB Merito w Toruniu - Tom III. "Przedsiębiorstwa i konsumenci".

Laureatów kolejnego konkursu - na najlepsze wystąpienie młodych naukowców - wyłoniono w ramach dwóch sesji organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Finansów i BankowościZwycięzcą konkursu PSFiB został dr Łukasz Kurowski z SGH za wystąpienie pt. „Przetrwać burzę: wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na międzynarodowe rynki finansowe” (współautor: dr Karol Rogowicz). Wyróżnienia otrzymali dr Małgorzaty Grząby-Włoszek z UE w Katowicach za wystąpienie pt. „Efektywność wydatków publicznych na instytucje kultury na przykładzie filharmonii”, dra Jarosława Janeckiego z SGH za wystąpienie pt. „Ocena wiarygodności polityki fiskalnej” oraz dr Joanny Michalak z UMK w Toruniu za wystąpienie pt. „Wykorzystanie afektów eksplorowanych z platformy X do prognozowania giełdy: Studium porównawcze efektywności wybranych wskaźników z zastosowaniem podejścia VAR i LSTM”

Organizatorem trzeciego z konkursów - Best Paper Award - był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Konkurs ten miał na celu wyłonienie najlepszego artykułu naukowego zgłoszonego przez Uczestników Konferencji Katedr Finansów. Konkurs ten wygrał dr Łukasz Kurowskiego z SGH oraz dr Karola Rogowicza z SGH artykułem “Weathering the Storm: Extreme Weather's Impact on International Financial Markets”.

Ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez PSFiB oraz przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach nastąpiło podczas sesji plenarnej kończącej Konferencję Katedr Finansów.

Kończąc relację z KKF2024 należy dodać, że podczas posiedzenia samodzielnych pracowników nauki podjęto decyzję, że gospodarzem kolejnej edycji Konferencji Katedr Finansów będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Relacja fotograficzna z Konferencji - link 

 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3