Spotkanie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich

W dniach 12 i 13 stycznia br. uczelnia była gospodarzem posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ). Rektorzy uczelni polskich i czeskich cyklicznie spotykają się od piętnastu lat, by dyskutować o zagadnieniach współpracy międzyuczelnianej na historycznym terytorium Śląska.

Wiodącym tematem spotkania była trzecia misja uniwersytetów. Witając gości rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. Robert Tomanek, prof. UE powiedział: "Cieszę się z możliwości goszczenia rektorów uniwersytetów śląskich - czeskich i polskich. Liczę na to, że dyskusja pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie trzeciej misji. Szczególnie interesujące są doświadczenia transgraniczne. Nie ukrywam, że chciałbym wykorzystać tę wymianę myśli w rozwoju trzeciej misji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach." W wystąpieniu wprowadzającym dr Rafał Żelazny z Katedry Ekonomii wskazywał m.in. na potrzebę tworzenia metod pozwalających na mierzenie i ewaluowanie osiągnięć uczelni w tym zakresie. Odniósł się do licznych międzynarodowych doświadczeń. Prezentował też studia przypadku z działalności Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ponadto dodał, że "warto mieć na uwadze, że w punkcie 6. Deklaracji społecznej odpowiedzialności podpisanej przez dużą grupę polskich uczelni wprost odniesiono się do potrzeby intensyfikowania współpracy z otoczeniem." Jednocześnie stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż uczelnie zgromadzone w KRUŚ prowadzą liczne przedsięwzięcia wpisujące się w założenia koncepcji trzeciej misji. Wystąpienie dr. Żelaznego wywołało żywiołową dyskusję. Rektorzy omówili także liczne bieżące zagadnienia związane z zarządzaniem szkołami wyższymi w Polsce i w Czechach.

Gościem drugiego dnia posiedzenia był prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, który wprowadził rektorów w kwestie przygotowania kolejnej wieloletniej perspektywy finansowej UE. Jak stwierdził, "budżet na innowacyjność i naukę, w tym na przykład na działania Marii Curie czy 9. Program Ramowy następujący po programie Horyzont 2020, jest jedyną znaną z wcześniejszych ram finansowych pozycją, której alokacja wzrośnie". Dodał, iż obecnie negocjowana jest jego wielkość na poziomie 120 mld Euro. Szczegółowe propozycje w tym zakresie zostaną ogłoszone w maju br. Gość wspomniał również, iż należy przyjąć, że udział środków dla grupy nauk społecznych i humanistycznych wzrośnie wobec wcześniejszych programów. Jednak trzeba też mieć świadomość – przestrzegał prof. Buzek – że w naszej części Europy jesteśmy wciąż bardzo słabi w wykorzystywaniu pieniędzy z tej części europejskiego budżetu. W dyskusji głos zabrał m.in. prof. Janusz Janeczek, przewodniczący rady Narodowego Centrum Nauki, który pokazał, jak krajowy system finansowania nauki ma w swoim zamyśle przygotowywać zespoły badaczy do korzystania z funduszy unijnych.

Spotkanie stało się też okazją do wernisażu jubileuszowej wystawy "Bezgranicznie zaangażowani – uniwersytety dla rozwoju pogranicza". Prezentuje ona historię KRUŚ i Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich, powołanego w 2005 r. przez uczelnie tworzące Konferencję. "Oglądający poznają także dwadzieścia dwa przedsięwzięcia zrealizowane w ostatnich piętnastu latach przez partnerów akademickich działających wspólnie ponad granicą administracyjną naszych krajów" - powiedział podczas inauguracji dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych, kurator wystawy. Ekspozycja – podzielona na działy: społeczeństwo, konkurencyjność gospodarki, edukacja regionalna, dziedzictwo, ochrona środowiska – będzie prezentowana w styczniu w holu CNTI, a następnie powędruje do ośrodka rybnickiego i dalej do uczelni partnerskich, by zakończyć swą "podróż" w przyszłym roku w Bibliotece Śląskiej. Zobacz wystawę

KRUŚ tworzą Uniwersytety: Wrocławski, Śląski w Opawie, Śląski w Katowicach, Opolski i Ostrawski oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Z konferencją stowarzyszone są katowicka Biblioteka Śląska oraz Instytut Śląski w Opolu.