Telefoniczna pomoc uczelnianych psychologów - konsultacje psychologiczne dla społeczności akademickiej bez wcześniejszych zapisów

Jeśli w związku z obecną sytuacją pandemii koronawirusa, czujesz lęk, nie wiesz w jaki sposób radzić sobie z silnymi emocjami i w jaki sposób najlepiej zagospodarować czas spędzony w domu lub gdy po prostu masz inny problem, zapraszamy do kontaktu z psychologiem bez wcześniejszych zapisów.

Więcej informacji

Wsparcie poprzez media społecznościowe

Poprzez posty w mediach społecznościowych Uczelnia udziela bieżących informacji. Oprócz oficjalnych komunikatów utrzymywany jest kontakt ze społecznością poprzez luźniejsze posty np. z propozycjami działań (m.in. kolorowankami zawierającymi budynki kampusu).

Gdzie można nas obserwować:

Zbiórka charytatywna NZS

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach aktywnie włączyło się
w pomoc dla personelu Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, w którym hospitalizowane są osoby zakażone koronawirusem. Weź udział w charytatywnej zbiórce i "Zaraź Dobrocią z NZS"!

Akcja "Respirator dla Aniołów Stróżów"

Z uwagi na pilny apel pobliskiego szpitala, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainicjował akcję pt. "Respirator dla Aniołów Stróżów". Celem przedsięwzięcia było zebranie środków na zakup respiratora dla pacjentów Intensywnej Terapii jako odpowiedź na walkę z COVID-19. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczności akademickiej oraz ludzi dobrej woli, a także wsparciu mediów lokalnych zbiórka zakończona została sukcesem. Udało się zebrać środki na zakup respiratora renomowanej firmy MAQUET CRITCLA CARE AB dla Szpitala Zakonu Bonifratrów, kierującego się w swej pracy mottem św. Jana Bożego – założyciela zakonu: "Bracia czyńcie dobro". Więcej informacji

W ramach akcji stworzony został utwór promujący inicjatywę. Utwór wskazuje na to, że omijanie głębszego spojrzenia na trudne tematy prowadzi do łatwo sprzedających się banałów, takich jak: "wszystko będzie dobrze" czy "kiedyś wyjdzie słońce". Aby w to uwierzyć, konieczne jest przejście nie zawsze wygodnej drogi. Żeby poczuć sens powinno się realizować działania w postawie pełnej otwartości na wyzwanie, jakim jest wzięcie na siebie odpowiedzialności za siebie i innych. "Modlitwa o tlen" jest zwróceniem uwagi na to, że każdą drogę, również trudną, można pokonać razem. Trzeba się zjednoczyć i wspólnie dbać o dobro zarówno swoje, jak i innych. Zbiórka na respirator dla Aniołów Stróżów daje każdemu z nas możliwość czynienia dobra. Tak ważne jest, aby tej szansy nie zmarnować! Więcej informacji

#Zostanwdomu - w autorskim wykonaniu Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Chór naszego Uniwersytetu śpiewająco włączył się w międzynarodową akcję #stayhome zachęcając do pozostania w domach i w 14. rocznicę pierwszej próby opublikował wyjątkowy utwór dzieląc się sposobem chórzystów na spędzanie wolnego czasu. Wysłuchaj utworu "Zostań w domu"

Parlament Studencki włączył się do akcji #WzywamyPosiłki

Inicjatywa #WzywamyPosiłki zrodziła się w połowie marca celem okazania wdzięczności i wsparcia dla pracowników służby zdrowia walczących z pandemią koronawirusa na pierwszej linii frontu. Do akcji dołączyły zarówno międzynarodowe sieci restauracji, jak i małe punkty gastronomiczne. Na apel odpowiedzieli również lokalni przedsiębiorcy, osoby prywatne, a także liczne organizacje. Oficjalnym partnerem inicjatywy jest Facebook. W akcję zaangażował się także Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Otrzymane od Partnerów Parlamentu produkty, które miały zostać wykorzystane podczas projektów Parlamentu Studenckiego, zostały przekazane do szpitali na terenie Katowic. Więcej informacji

UE Katowice wspiera Białoruś

W odpowiedzi na trudną sytuację na Białorusi, nasza Uczelnia dołączyła do innych polskich uniwersytetów wspierających białoruskich kandydatów na studia.

Studenci z Białorusi od lat są nam bliscy i stanowią, obok Ukraińców, najliczniejszą grupę studentów zagranicznych studiujących w Polsce. Na UE Katowice studiuje obecnie ponad 20 studentów z tego kraju, a kolejnych 20 złożyło podania o przyjęcie w tym roku akademickim.

W ramach akcji "UEKat wspiera Białoruś", będącej wyrazem solidarności ze społeczeństwem białoruskim, dla kandydatów przygotowano:

  • 6 stypendiów Rektora (bezpłatna nauka na kierunkach studiów stacjonarnych 1 stopnia i 2 stopnia prowadzonych w j. polskim),
  • przedłużony termin rekrutacji,
  • możliwość spotkania online z naszym rosyjskojęzycznym absolwentem dla kandydatów i ich rodziców,
  • elastyczne zasady dla studentów zainteresowanych przeniesieniem się z uczelni białoruskiej na UEKat w trakcie roku akademickiego.

Komunikat o akcji został przekazany do placówek dyplomatycznych na Białorusi oraz opublikowany na stronach www i mediach społecznościowych.

Szczegółowe informacje dot. rekrutacji znajdują się w Zarządzeniu Rektora nr 94/20.