Przejdź do menu Przejdź do treści

UE od A do Z - czyli alfabet Uczelni

A | B | C | Ć | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Ś | T | U | W | Z

Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego - poprzednia nazwa naszej Uczelni, która funkcjonowała do 30. września 2010 roku.

Akademik - dom studencki, w którym mogą mieszkać studenci przez cały okres trwania studiów. Alternatywą jest wynajmowanie pokoju lub mieszkania studenckiego.

Aula - duża i reprezentacyjna sala wykładowa, w której odbywają się wykłady oraz inne wydarzenia np. inauguracja roku akademickiego, warsztaty, seminaria itp.

Biblioteka - miejsce, w którym możesz wypożyczyć książki niezbędne do nauki lub pisania pracy dyplomowej. Możesz się wybrać do Biblioteki Głównej, której zbiory znajdują się w CINiBA lub Biblioteki Specjalistycznej w budynku CNTI.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) - budynek, który powstał w ramach wspólnego projektu Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W budynku uruchomiono nowoczesną bibliotekę naukową. Pozwoliło to na zwiększenie dostępności literatury naukowej w regionie, czyli ułatwienie zebrania materiałów do pisania pracy dyplomowej. Strona WWW CINiBA.

Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) - inteligentny budynek o przeznaczeniu dydaktyczno-naukowym. Posiada wiele sal wykładowych oraz komputerowych, a także nowoczesną aulę. Siedzibę mają tu Biblioteka Specjalistyczna, Czytelnia oraz Centrum Informatyczne. Strona WWW CNTI. Uwaga!W planie zajęć budynek CNTI występuje pod nazwą “@”.

Ćwiczenia - forma zajęć, która zazwyczaj towarzyszy wykładowi z danego przedmiotu. Wykładowcy wymagają pełnego zaangażowania studentów oraz bieżącej nauki. Obecność prawie zawsze jest obowiązkowa. Z ćwiczeń otrzymuje się zaliczenie, które jest podstawą przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu.

Dziekan - stoi na czele Szkoły Studiów I i II Stopnia. Ma dwóch pomocników - Prodziekana ds. Studentów (bardzo ważna osoba dla studentów, która rozpatruje podania m.in. o przywrócenie terminu egzaminu oraz urlop dziekański) oraz Prodziekana ds. Nauki. Podczas obrony pracy dyplomowej, możesz być pewien, że jeden z nich zasiądzie w komisji egzaminacyjnej.

Dziekanat - biuro dziekana, w którym spotkasz "Panie z dziekanatu", które pomogą Ci załatwić wiele organizacyjnych spraw.

Dzień rektorski - dzień wolny od zajęć, ustanowiony przez Rektora np. przy okazji świąt, ważnych wydarzeń uczelnianych lub studenckich.

Doktor - stopień naukowy wykładowcy, który może prowadzić zarówno wykłady, jak i ćwiczenia czy laboratoria. W związku z tym, może także przeprowadzać egzaminy.

Doktorant - absolwent z tytułem magistra, który zdobywa wiedzę studiach doktoranckich. Może prowadzić ćwiczenia, jednak nie egzaminuje, choć do swoich obowiązków podchodzi bardzo poważnie.

ECTS (Europejski System Transferu Punktów) - to zbiór procedur, które zostały opracowane przez Komisję Europejską. Celem było ujednolicenie reguł prawnych odnoszących się do procesu organizacji studiów oraz znaczące usprawnienie studiowania na europejskich uczelniach. Wdrożenie systemu punktów ECTS pozwoliło na to, by europejscy studenci mogli podejmować i kontynuować edukację na dowolnej, europejskiej uczelni. Danemu przedmiotowi przypisuje się liczbę punktów, która odpowiada nakładowi pracy potrzebnemu do zaliczenia danego przedmiotu w stosunku do nakładu pracy niezbędnego do zaliczenia semestru. W ciągu jednego roku studiów należy zdobyć minimum 60 punktów. Łączna ich liczba podczas studiów I stopnia wynosi 180 ECTS, a II stopnia 120 ECTS. Szczegółowych informacji udzieli Wam Dziekanat Szkoły Studiów I i II Stopnia.

Egzamin - czyli oficjalne sprawdzenie, czego student nauczył się w ostatnim semestrze z danego przedmiotu. W praktyce bardzo często okazuje się, że nauka na krótko przed egzaminem niekoniecznie jest dobrą metodą i trzeba będzie przystąpić do egzaminu poprawkowego.

Egzamin komisyjny (komis) - jest ostatnią szansą na zaliczenie przedmiotu. Aby przystąpić do takiego egzaminu, student musi złożyć odpowiedni wniosek w Dziekanacie.

Erasmus + - świetny sposób na połączenie studiowania lub odbywania praktyk ze zwiedzaniem świata. W ramach stypendium możesz wyjechać do jednej z uczelni partnerskich na okres od 2 do 12 miesięcy w przypadku praktyk oraz na minimum semestr w przypadku studiów. Dowiedz się więcej na temat programu.

Godziny rektorskie - godziny wolne od zajęć, ustanowione przez Rektora np. przy okazji otrzęsin czy juwenaliów.

Grupa dziekańska - na początku I roku studenci zostają podzieleni na danym kierunku na grupy, co pozwala na wygodne prowadzenie ćwiczeń i laboratoriów. Istnieje także osobny podział na grupy językowe. Podczas wyboru specjalności, najczęściej na II roku studiów, studenci zostają przyporządkowani ponownie do poszczególnych grup.

Harmonogram roku akademickiego - zawiera szczegółowe informacje na temat danego roku akademickiego. Informuje nas o okresie zajęć, wakacjach letnich i zimowych, sesji egzaminacyjnej, sesji poprawkowej itd. Zobacz harmonogram.

Immatrykulacja - przyjęcie kandydatów w poczet studentów połączone z ich uroczystym ślubowaniem. Odbywa się podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego.

Inauguracja roku akademickiego - uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego.

Internetowa Rekrutacja Kandydatów (IRK) - system rekrutacji kandydatów na studia. Umożliwia szybkie i bezproblemowe zarejestrowanie się na dany kierunek oraz sprawdzenie statusu przyjęcia do grona studentów UE Katowice. Przejdź do IRK.

Inżynier - tytuł zawodowy, który otrzymuje każdy absolwent studiów inżynierskich po obronie pracy inżynierskiej.

Juwenalia - najważniejsze święto studentów, podczas którego organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalno-sportowe, koncerty, spotkania i wiele innych.

Kadra - wykłady, ćwiczenia oraz laboratoria są prowadzone przez szereg specjalistów z poszczególnych dziedzin. Wszyscy ci specjaliści tworzą kadrę naukowo-dydaktyczną.

Karta Absolwenta - karta, którą może otrzymać każdy absolwent naszej Uczelni. Uprawnia ona do korzystania z preferencyjnych cen oferty edukacyjnej przygotowanej przez Uczelnię, ze szczególnym uwzględnieniem studiów podyplomowych.

Katedra - zespół pracowników naukowo-dydaktycznych prowadzących zajęcia ze studentami oraz zajmujących się konkretnymi obszarami badań, co pozwala zwiększać dorobek naukowo-badawczy Uczelni.

Kierunek studiów - jest wybierany przez kandydata w czasie rekrutacji. Na każdym kierunku realizowany jest odrębny plan studiów.

Kolokwium (kolos) - sprawdzian umiejętności studenta w czasie trwania semestru, przeprowadzany głównie na ćwiczeniach. W zależności od przedmiotu i wykładowcy, liczba kolokwiów waha się przeciętnie w przedziale od 1 do 4.

Koło naukowe - działająca przy katedrze grupa studentów zainteresowanych daną tematyką, chcących poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Koła naukowe bardzo często realizują ciekawe projekty i badania, a także organizują konferencje, warsztaty itp. Wykaz kół naukowych.

Konsultacje - każdy wykładowca wyznacza termin konsultacji w danym semestrze, podczas których student może porozmawiać z nim na temat zajęć, zadać pytania, dopytać o szczegóły zaliczenia itp.

Konwersatorium - forma zajęć prowadzona na uczelni wyższej, która jest połączeniem wykładu z dyskusją.

Laboratoria (laborki) - ćwiczenia, które odbywają się w sali komputerowej.

Legitymacja - jeden z najważniejszych dokumentów studenta. Warto mieć ją zawsze przy sobie, aby móc korzystać ze zniżek na bilety komunikacji miejskiej, do kin, teatrów, muzeów itp.

Lektorat - obowiązkowe zajęcia z języków obcych.

Licencjat - tytuł zawodowy, który otrzymuje każdy absolwent studiów pierwszego stopnia po obronie pracy licencjackiej.

Magister - tytuł zawodowy, który otrzymuje każdy student po ukończeniu studiów drugiego stopnia i obronie pracy magisterskiej.

Misja Uczelni - zbiór zasad, rola Uczelni, wyrażająca jej odrębność wśród innych, zawierająca kierunki oraz opis cyklu życia kształcenia studentów. Zapoznaj się z misją Uczelni.

Moodle - platforma e-learningowa, która pozwala przygotowywać i przeprowadzać kursy online, w których uczestniczą studenci. Do zalogowania się na Moodle niezbędne jest utworzenie uczelnianego konta pocztowego.

Oferta edukacyjna - lista kierunków, specjalności i przedmiotów, które Uczelnia proponuje kandydatom i studentom. Zobacz ofertę edukacyjną Uczelni.

Opłaty za studia - opłaty, które wnoszą studenci np. czesne, warunek, legitymacja.

Opłata rekrutacyjna - opłata wnoszona przez kandydata, który chce wziąć udział w procesie rekrutacji na studia. W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej, kandydat może wybrać jeden kierunek główny oraz dwa kierunki alternatywne. W razie niepowodzenia podczas rekrutacji na kierunek główny, kandydat automatycznie bierze udział w rekrutacji na kolejny, wybrany przez niego kierunek.

Organizacje studenckie - zrzeszenia studentów, które pozwalają na poznanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach i poglądach. Zobacz nasze organizacje studenckie.

Otrzęsiny - przyjęcie studentów pierwszego roku do grona studenckiego uczelni. Jest to impreza organizowana przez starszych studentów, zwykle połączona z żartobliwymi konkursami.

Parlament Studencki - jest formą Samorządu Studenckiego reprezentującego interesy studentów. W jego skład wchodzi od dwudziestu do dwudziestu pięciu przedstawicieli poszczególnych roczników i wydziałów wybranych zgodnie z zasadami ujętymi w Regulaminie Samorządu Studenckiego.

Plan zajęć - rozkład zajęć na dany semestr. Od roku akademickiego 2018/2019 plany zajęć dostępne są w Wirtualnej Uczelni, po uprzednim zalogowaniu się.

Podyplomowe studia (Studia podyplomowe) - idealny pomysł dla osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności lub przekwalifikować się zawodowo. Aby podjąć studia podyplomowe należy mieć ukończone min. studia I stopnia. Dowiedz się więcej.

Pomoc materialna - każdy student, spełniający określone warunki, może ubiegać się o stypendia i kredyty studenckie.

Poprawka (inaczej egzamin poprawkowy) - każdy ją zna i stara się unikać jak ognia. Ale jeśli już się przytrafi, najlepiej dobrze się przygotować, aby ją zdać za pierwszym razem.

Praca dyplomowa (licencjacka, inżynierska lub magisterska) - praca napisana przez studenta na ostatnim roku studiów. Jej napisanie i obrona są niezbędne do zdobycia dyplomu ukończenia studiów oraz uzyskania tytułu zawodowego.

Praktyki - obowiązkowe dla studentów, które odbywane są w przedsiębiorstwach i instytucjach. Mają pozwolić na wykorzystanie wiedzy w praktyce.

Profesor - najwyższy tytuł naukowy, nadawany przez Prezydenta RP.

Program kształcenia - opis procesu kształcenia podczas studiowania na danym kierunku.

Promotor - pracownik naukowy pod opieką którego student pisze pracę dyplomową.

Regulamin studiów - dokument dotyczący wszystkich studentów oraz nauczycieli akademickich, zawierający ich prawa i obowiązki oraz zasady prowadzenia i odbywania studiów. Każdy student powinien się z nim zapoznać, by nic go nie zaskoczyło podczas studiowania. Zapoznaj się z Regulaminem studiów.

Rekrutacja - proces, podczas którego kandydaci na studia składają niezbędne dokumenty, aby zostać przyjętym do grona społeczności akademickiej. Dowiedz się więcej na temat rekrutacji na studia.

Rektor - to osoba zarządzająca szkołą wyższą. Rektora zwyczajowo tytułuje się Jego/Jej Magnificencja (skrót: JM). W stroju reprezentacyjnym występuje w czerwonym lub purpurowym płaszczu (todze) z gronostajowego futra, często z berłem oraz ozdobnym łańcuchem z symbolami kierowanej uczelni. Więcej o Rektorze dowiesz się ze Statutu uczelni.

Semestr - okres zajęć dydaktycznych, który jest zakończony sesją. W roku akademickim są dwa semestry - letni i zimowy. Każdy semestr trwa ok. 15 tygodni.

Seminarium dyplomowe - spotkanie z promotorem, w trakcie którego student otrzymuje wskazówki na temat pisanej pracy dyplomowej.

Senat - zespół osób (pracowników oraz studentów), zajmujący się ważnymi sprawami uczelni.

Sesja egzaminacyjna - czas, w którym studenci przystępują do egzaminów sprawdzających wiedzę, którą zdobyli w czasie trwania mijającego semestru. Wyróżnia się sesję zimową oraz letnią.

System Przywilejów Absolwenta (SPA) - przedsięwzięcie, skierowane do absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którego głównym celem jest utrzymanie i zacieśnianie trwałych więzi Uczelni z absolwentami. Dowiedz się więcej o SPA.

Specjalność - główna ścieżka przedmiotów obierana przez studentów w ramach kierunku, na którym studiują. Zapoznaj się ze specjalnościami oferowanymi na naszej Uczelni.

Statut Uczelni - akt prawny regulujący zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania Uczelni. Zapoznaj się ze statutem UE w Katowicach.

Starosta - jest wybierany na każdym kierunku i roku studiów. Dba o sprawy studentów i jest niezwykle pomocny podczas trwania studiów.

Stypendium - forma pomocy materialnej przysługująca studentom. Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi pomocy materialnej dla studentów.

Sylabus - przewodnik po przedmiotach wykładanych na poszczególnych kierunkach studiów, zawierający wszystkie istotne informacje na ich temat. Zobacz sylabusy.

Święto Uczelni - jest jeden taki dzień w roku, kiedy cała społeczność akademicka świętuje razem kolejny rok funkcjonowania Uczelni. U nas tym magicznym dniem jest 11. stycznia.

Transekonomik - umowa o mobilności studentów, na mocy której studenci mogą odbyć semestr studiów w Uniwersytetach Ekonomicznych w: Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dowiedz się więcej.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - pełna nazwa naszej Uczelni. Odwiedź stronę WWW UE w Katowicach.

Urlop dziekański - przerwa w studiowaniu, która trwa jeden lub dwa semestry. W czasie trwania urlopu student zachowuje wszystkie przywileje związane z posiadaniem legitymacji studenckiej.

Warunek - możliwość kontynuowania studiów pomimo niezdania egzaminu.

Wejściówka - niezapowiedziana kartkówka, sprawdzająca bieżący poziom wiedzy studenta oraz jego przygotowanie do zajęć.

Wirtualna uczelnia - narzędzie, dzięki któremu student ma wgląd do informacji o studiach (ocenach, planach zajęć, sylabusach) przez całą dobę. Wejdź do Wirtualnej Uczelni.

Wydział - do roku akademickiego 2018/2019 była to jednostka organizacyjna Uczelni, w której prowadzono działalność dydaktyczną, badania naukowe oraz kształcenie kadry naukowej. Nasza Uczelnia posiadała 5 wydziałów: Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Zarządzania. Obecnie organizacją kształcenia zajmują się dwie szkoły traktowane jako jednostki organizacyjne Uniwersytetu: Szkoła studiów I i II stopnia oraz Szkoła doktorska. Dowiedz się więcej na temat nowej organizacji kształcenia.

Wykład - najczęściej 90-minutowa, otwarta metoda nauczania, stosowana na wszystkich uczelniach wyższych, gdzie słuchaczami są studenci, a stroną przekazującą wiedzę - wykładowcy.

Zaliczenie - wpis do protokołu, może oznaczać zaliczenie ćwiczeń, przedmiotu lub semestru.

Zaoczne studia (Studia niestacjonarne) - jest to system studiów, w którym zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów.

Zerówka - możliwość przystąpienia do egzaminu przed planowanym terminem. Jeżeli prowadzący zajęcia daje taką możliwość, warto z niej skorzystać.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3