Spotkanie rektorów publicznych uczelni ekonomicznych z prezydentem RP

W czwartek 20 kwietnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z rektorami publicznych uczelni ekonomicznych. Rozmowy dotyczyły możliwych obszarów współpracy Kancelarii Prezydenta RP z publicznymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce.

- "Spotkanie poświęcone było współpracy Kancelarii Prezydenta RP z uczelniami ekonomicznymi, w szczególności w obszarach adresowanych bezpośrednio dla studentów. Prezydent docenił potencjał naszego środowiska" – powiedział po spotkaniu rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE. – "W swojej wypowiedzi przedstawiłem atuty naszej Uczelni, zwracając szczególną uwagę na unikalny potencjał edukacyjny i naukowy oraz doświadczenia współpracy z praktyką w obszarze górnictwa, rozwoju metropolitalnego i logistyki. Zasygnalizowałem także możliwości wykorzystania dorobku naukowego katowickiej szkoły statystyki i ekonometrii w kształtowaniu rozwoju kraju (m.in. w zakresie rozwoju medycyny i przemysłu farmaceutycznego)." – rozwinął rektor.

W bezpośredniej wymianie zdań z prezydentem RP prof. Tomanek przedstawił opinię nt. idei Nowego Jedwabnego Szlaku i możliwości udziału Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w koncepcyjnym wsparciu tego przedsięwzięcia.

W spotkaniu wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, Paweł Mucha - Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, doradcy ekonomiczni Prezydenta RP, w tym prof. Cezary Kochalski oraz rektorzy: Szkoły Głównej Handlowej - dr hab. Marek Rocki, prof. SGH, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - dr hab. Andrzej Chochół, prof. UEK, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu - prof. Maciej Żukowski, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - prof. Andrzej Kaleta.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z aktywnością i dokonaniami uczelni ekonomicznych, jak i z działaniami Kancelarii Prezydenta RP w sferze ekonomii i gospodarki, na przykład w ramach: inicjatyw ustawodawczych Prezydenta RP, Narodowej Rady Rozwoju, dyplomacji gospodarczej, aktywności doradców prezydenta, projektu Startupy w Pałacu,  Konferencji 590 w Rzeszowie oraz Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Kancelaria Prezydenta RP podała, że "jest gotowa współpracować przy wydarzeniach dotyczących problematyki ekonomiczno-gospodarczej, które dotyczyłyby takich zagadnień jak: polski model kapitalizmu, konsument w relacji z instytucjami finansowymi w Polsce, patriotyzm gospodarczy, bezpieczeństwo ekonomiczne naszego kraju". Intencją Kancelarii Prezydenta RP jest, aby w dyskusji dotyczącej tych tematów wzięli udział przedstawiciele nauki, praktyki gospodarczej, a także studenci.

W trakcie spotkania omówiono również inne możliwości współpracy, w tym na polu eksperckim oraz w zakresie wymiany informacji o wydarzeniach i osiągnięciach w dziedzinie ekonomii i gospodarki.

fot. Maciej Biedrzycki / KPRP