X Forum Nowej Gospodarki

Piknik edukacyjny, koncert Carrantuohill i debaty o energetyce Polski Południowej - te i wiele innych atrakcji podczas X Forum Nowej Gospodarki, które odbyło się 10 czerwca 2016 r. w Katowicach. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W piątek, 10 czerwca 2016 r. , Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum zamienił się w miejsce debat, gdzie liderzy gospodarki, nauki i administracji się nad konsekwencjami odchodzenia od węgla w Polsce Południowej. Odbyły się także polsko-niemieckie spotkania przedsiębiorców oraz popołudniowy, rodzinny piknik z pokazami naukowymi, na którym wystąpi m.in. zespół Carrantuohill!

Dyskusje o przyszłości energetyki, innowacyjnych miastach i skutkach smogu

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Forum Nowej Gospodarki była transformacja energetyki w Polsce Południowej i budowanie miast przyszłości opartych na gospodarce niskoemisyjnej. Od samego rana (godz. 9:00) uczestnicy Forum zastanawiali się nad konsekwencjami stopniowego odchodzenia od węgla kamiennego w regionie śląskim i inwestowania w odnawialne źródła energii. Udział w obradach wzięli m.in. Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz gość specjalny: Johannes Remmel, minister Ochrony Klimatu, Środowiska, Rolnictwa, Natury i Ochrony Konsumenta Nadrenii Północnej-Westfalii. Obecni byli także przedstawiciele uczelni wyższych, władze pobliskich miast, czy przedsiębiorcy i członkowie stowarzyszeń zajmujących się tematyką energii i gospodarki.

Polsko-niemieckie spotkania przedsiębiorców

Podczas Forum tradycyjnie odbyła się też Polsko-Niemiecka Giełda Kooperacyjna. To dwustronne spotkania B2B, w których udział weźmie ok. 60 przedstawicieli firm z Polski, Niemiec i Czech. W trakcie spotkań odbywały się konsultacje eksperckie z zakresu regulacji prawnych i podatkowych dla biznesu za granicą.

Zielona energia i nauka łączona z kulturą podczas rodzinnego pikniku!

Po obradach od godz. 17:00 do 21:00 na parkingu Paru Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum odbył się Piknik Nauki i Kultury, którego celem jest budowanie wiedzy i świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności w makroregionie. W trakcie pikniku na młodszych czekały warsztaty artystycznego recyklingu i czerpania papieru, fizyczne i chemiczne pokazy naukowe, przejażdżki ekologicznymi bolidami wyścigowymi pod okiem kierowców rajdowych, wspólne tworzenie małej elektrowni napędzanej energią z cytryn, samochodowe i motocyklowe symulatory oraz konkurs wiedzy o ruchu drogowym z atrakcyjnymi nagrodami. Można było także wziąć udział w zwiedzaniu ekologicznych budynków Parku i pokazie edukacyjnego filmu 3D. Na ligockiej scenie wystąpił zespół Carrantuohill oraz młode talenty z pobliskich szkół, domów kultury i programów rozrywkowych, takich jak X Factor

Szczegóły na stronie: www.forumng.pl.