Konferencja Prasowa zapowiadająca 6. edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice [relacja]

7 listopada br. w sali Inspiracji Planetarium Śląskiego został zorganizowany briefing prasowy poprzedzający 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice. W konferencji wziął udział prof. dr hab. Maciej Nowak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Briefing prasowy został zorganizowany w celu przedstawienia najważniejszych informacji dotyczących zbliżającego się 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W sali Inspiracji Planetarium Śląskiego zebrali się przedstawiciele regionalni, władze uczelni organizujących wydarzenie oraz przedstawiciele mediów. Na konferencji był również obecny prof. dr hab. Maciej Nowak Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który podkreślał:

"Badania naukowe służyć mają rozwojowi regionu, kraju i całej naszej społeczności. Chcemy pokazać naszemu otoczeniu, jak ciekawe badania prowadzone są na Uniwersytecie oraz jakie interesujące tematy w ramach nauk ekonomicznych są podejmowane, które mogą zainteresować szeroką publiczność (...). W poprzednim roku zainteresowanie propozycjami UE Katowice przerosło najśmielsze oczekiwania. Sądzę, że w tym roku będzie podobnie. Nasi pracownicy rzeczywiście potrafią bardzo ciekawie mówić o ekonomii i myślę, że będzie to duża zachęta zarówno dla młodzieży ze szkół średnich, jak i jeszcze młodszego pokolenia, które może już w bardzo wczesnym wieku złapać bakcyla badań ekonomicznych. Wpisuje się to także w naszą strategię - Uczelnia od dawna jest bardzo aktywna w zachęcaniu młodego pokolenia do interesowania się ekonomią, mamy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy oraz inne inicjatywy edukacyjne, w tym dla szkół średnich."

Dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawił najważniejsze informacje, a także program 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice oraz jego polskich i zagranicznych gości.

JM Rektor wspomniał również o:

• nominacjach do nagrody POP Science,
  • zabudowie ŚFN,
  • współpracy z ESA,
  • podpisaniu umowy o współpracy i uruchomieniu projektu Gala Vari.

Porozumienie na rzecz organizacji Śląskiego Festiwalu Nauki zostało podpisane w 2018 r. przez śląskie uczelnie. ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie.

Najbliższa – 6. edycja wydarzenia będzie miała miejsce w dniach 3 – 5 grudnia br. Tegoroczny Festiwal Nauki będzie również przygotowaniem do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki 2024 r. oraz trwających cały rok europejskich "igrzysk" naukowych.

Organizatorami 6. Śląskiego Festiwalu Nauki są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice , Górnośląsko–Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno–Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno–Humanistyczna w Bielsku–Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.