Przejdź do menu Przejdź do treści

Konferencja PRECOP 28 w Katowicach [relacja]

W dniach 5-6 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywał się PRECOP 28, czyli wydarzenie przygotowujące do Szczytu Klimatycznego ONZ COP28. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowali: dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE, dr hab. Adam Drobniak, prof. UE oraz dr Marcin Kraśniewski, LL.M.

Dwudniowa konferencja PRECOP poprzedza i przygotowuje do Szczytu Klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (UN Climate Change Conference 2022 – COP 28), tj. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - największego światowego forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Prelegenci UE Katowice

5 października

Pierwszego dnia konferencji, 5 października w sesjach odbywających się podczas wydarzenia wzięło udział trzech przedstawicieli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zrównoważony transport i łańcuchy dostaw  

Dr hab. Robert Tomanek, prof. UE uczestniczył w sesji zatytułowanej "Zrównoważony transport i łańcuchy dostaw". Debata dotyczyła m.in. roli transportu w ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury czy też roli infrastruktury w ograniczaniu emisji w transporcie i logistyce: dostosowanie, inwestycje, modernizacje.

Na podstawie dwuletnich badań i obserwacji mogę powiedzieć, że sytuacja w transporcie w Polsce nie wygląda najlepiej. Kwestie dekarbonizacji, a szerzej ESG są dopiero w powijakach. Oczywiście są wyjątki: firmy międzynarodowe, które przenoszą pewne rozwiązania korporacyjne na grunt Polski. Natomiast w rozmowach z polskimi firmami, ja napotykam i moi studenci też na słabe zaawansowanie, dużą niepewność i jeszcze jedną kwestię, mianowicie zamkniętą postawę informacyjną. (...) Jeśli chodzi o sektor transportowy - zaawansowanie samej świadomości i działań jest słabe, co nie znaczy, że nie pojawiają się pewne jaskółki, na przykład próby wprowadzania nowych norm poruszania się pojazdów. - mówił Profesor podczas sesji.

ESG: kryteria i strategie

W debacie dotyczącej "ESG: kryteria i strategie" brała udział dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE, która podkreślała:

Jest bardzo wiele wyników badań naukowych, międzynarodowych, które dobitnie wskazują, jeżeli odnosimy się do Governance, że wiele zależy od np. cech samych menadżerów, jakie wartości oni wyznają. Jest potwierdzona zależność, że jeżeli zarząd firmy — kadra menedżerska — wyznają te wartości na co dzień, to zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii zrównoważonego rozwoju w firmie.

Profesor podczas sesji opowiedziała także o zjawisku Decouplingu:

Zjawisko polega na tym, że jest rozbieżność między tym, co firma „mówi”, czyli tym co zawiera w raportach, komunikatach do różnych grup interesariuszy, a tym, co faktycznie „robi”. Są metody naukowe, które pozwalają zbadać skalę tego zjawiska. Naukowcy może nie są do końca zgodni, jakie mierniki są najlepsze, ale jest bardzo wiele podejść, które pozwalają pokazać, że często aspekty jakościowe, kiedy firma opisuje jak wspaniale podchodzimy do kwestii ESG czy szerzej – zrównoważonego rozwoju to jedna sprawa, a to co firma faktycznie robi to druga sprawa.

Atom, system, klimat

W tej sesji dr Marcin Kraśniewski, LL.M. wypowiadał się na temat energetyki:

Energetyka jest bowiem drugim, co do ilości produkowanej energii, źródłem na świecie. Obecnie produkuje się energię atomową, jądrową w 444 reaktorach. W tej chwili trwa budowa 50. i kolejne jest w planie już 100 reaktorów. Znaczna część jest na terenie Chin. Znaczenie energetyki atomowej na świecie, pokazuje również to, że wszystkie państwa, które są członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ mają w swoim miksie energetycznym, energetykę atomową i raczej nie zamierzają jej wygaszać, a wręcz przeciwnie, są podejmowane działania żeby udział tej energetyki zwiększyć - chociażby Wielka Brytania.

6 października

Ostatniego dnia Konferencji w PRECOP28 a dokładniej w sesji pn. "Biznes wobec wyzwań klimatycznych" uczestniczyła dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE.

Podczas debaty Profesor mówiła:

Jest bardzo wiele obaw i bardzo wiele - w mojej ocenie - niezrozumienia problemu, czyli poczucia presji regulacyjnej, kosztów z tym związanych, a nie koniecznie zrozumienia potrzebny, w jakiej to jest faktycznie wprowadzane. Nie ma holistycznego spojrzenia na problem i połączenia go z tym, co właśnie najważniejsze, a o czym jest ten panel, czyli z wyzwaniami klimatycznymi. Myślę, że duże firmy są świadome, przygotowują się intensywnie. Mniejsze przedsiębiorstwa są wciąż na drodze rozpoznawania problemu. Ja osobiście widzę, że temat, o którym do niedawna jeszcze mało kto mówił, przynajmniej jeśli chodzi o edukację wyższą, dzisiaj już po prostu gości niemal na każdym spotkaniu, konferencji oraz prelekcji. 

 

W debacie dotyczącej sprawiedliwej transformacji uczestniczył dr hab. Adam Drobniak, prof. UE, który podkreślał:

Staramy się na to patrzeć w ten sposób, że mamy takie trzy prędkości. Pierwsza prędkość to jest prędkość związana z transformacją energetyczną, który ma wymiar stricte technologiczny, czyli poszukujemy pewnych nowych źródeł energii tak zwanych OZE, z drugiej strony podejmujemy działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, na przykład budynków. Z trzeciej strony w tym całym galimatiasie technologicznym dążymy do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i stabilność źródeł energii w Polsce.

 

 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3