Sztuka

Sztuka Katowice

Rondo Sztuki

W samym sercu stolicy Górnego Śląska działa Rondo Sztuki - Galeria ASP w Katowicach. Odbywają się tu wystawy grafiki, designu, malarstwa, fotografii czy ilustracji, a także liczne spotkania z autorami. W ramach cyklu Rondo Muzyki na fanów czekają rozmaite koncerty.

www.rondosztuki.pl 

Ars Cameralis Silesiae Superioris

Jak co roku, w listopadzie, miasta Górnego Śląska zamieniają się w prawdziwe kulturalne centrum Polski, goszcząc kolejną edycję festiwalu Ars Cameralis. Festiwal stawia sobie za cel promocję śląskiej sztuki. Ta cykliczna impreza to szereg wystaw, koncertów, spektakli i spotkań literackich, przybliżających mieszkańcom Śląska i licznie przybywającym gościom to, co w sztuce najnowszej najciekawsze.

www.arscameralisfestiwal.pl 

Katowice Street Art Festival

Street art to umiejętność współtworzenia przestrzeni miasta. Ulice miasta i mury starych kamienic co roku odmieniają murale gości festiwalu. Wydarzenie to jest próbą wyrwania mieszkańców z szarej codzienności i zachęcenie do ciągłego odkrywania tego, co pozornie znane.

www.katowicestreetartfestival.pl 

Absurdalia

Nieco inne spojrzenie na codzienną rzeczywistość proponuje festiwal kultury absurdalnej Absurdalia. Twórcy przekonują, że niedorzeczności prozy życia mogą stanowić sposób na wyjście poza kanon, inspirację do twórczego działania albo po prostu - do zmian.

www.facebook.com/festiwal.absurdalia 

Art Naif Festiwal

Sztuka dnia siódmego, sztuka niewinnego spojrzenia, sztuka naiwna - te nazwy opisują jedno zjawisko. Katowicki festiwal jest jedynym na skalę Europejską wydarzeniem, którego bohaterami są obrazy, rzeźby, przedmioty rzemiosła, często autorstwa chorych psychicznie, niepełnosprawnych umysłowo, a także dzieła stylizowane na takie.

www.artnaiffestiwal.pl 

Teatr Śląski

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. Powstał w 1907 roku. Gości najlepszych aktorów i reżyserów polskiej sceny. Poza własnym repertuarem odgrywane są tu spektakle światowych twórców. W ostatnich latach przedstawiał swoje spektakle w wielu zakątkach Europy - od Moskwy i Ufy w Rosji, przez Lwów, Wilno po Brukselę, Sztokholm, Wiedeń i Paryż.

www.teatrslaski.art.pl 

Muzeum Śląskie

Powołane przez Sejm Śląski w 1929 roku muzeum do dziś prezentuje i konserwuje kulturę Śląska, wystawiając prace najbardziej znamienitych twórców regionu. Nowa siedziba muzeum powstająca właśnie na terenie byłej KWK Katowice w centrum miasta to największa inwestycja kulturalna w kraju.

www.muzeumslaskie.pl