Przejdź do menu Przejdź do treści

Wizytówki miasta

Obok Gdyni, Katowice to jedyne duże polskie miasto z zachowaną bogatą architekturą modernizmu. Od drugiej połowy lat 20., po przyłączeniu Katowic do Polski, jak grzyby po deszczu wyrastały tu nowoczesne budynki użyteczności publicznej. Szybki napływ ludności do miasta wojewódzkiego wymusił też rozwój budownictwa mieszkaniowego.

Niewiele osób wie, że Katowice są jednym z pierwszych polskich miast, w którym budowano wieżowce. Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych górował nad okolicą już w 1931 roku. Katowice to dziś, poza Warszawą, miasto z największą liczbą wysokościowców, wśród których wymienić można górujący nad okolicą Altus, Kukurydze czy Osiedle Gwiazdy.

To tutaj stoją lub stały do niedawna tak charakterystyczne obiekty modernizmu jak jedyny w swoim rodzaju Spodek, owiany złą sławą dworzec kolejowy ze swoimi kielichami czy Superjednostka. Ta ostatnia wprost nawiązuje swoim charakterem do twórczości światowej sławy szwajcarskeigo architekta i urbanisty Le Corbusiera.

Katowice mają także ogromny dorobek przemysłowy. Dzisiaj już nieczynne, istniały tu m.in. Huta Baildon i Kopalnia Katowice, na terenie której powstaje obecnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego.

Na wycieczkę po industrialnej mapie regionu zaprasza Szlak Zabytków Techniki podczas swego dorocznego święta  - Industriady.

Spodek

Ten przypominający UFO obiekt, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Katowic, to hala widowiskowo-sportowa. Organizowane są tutaj największe imprezy sportowe i muzyczne w mieście. Stojący dziś w centrum miasta budynek powstał na miejscu dawnej hałdy hutniczej.

Ulica Mariacka

Katowice tętnią życiem. Kultowym miejscem spotkań młodych ludzi stała się ulica Mariacka. Co weekend odbywają się tutaj koncerty, występy teatralne, projekcje filmowe. Artyści prezentują na deptaku swoje projekty. Sztuka wyszła na ulice.

Nikiszowiec

Uważane za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Katowicach osiedle górnicze z początku XX wieku. Właśnie na Nikiszowcu działa największa polska prywatna galeria sztuki Galeria Szyb Wilson.

Osiedle Gwiazd

Osiedle Walentego Roździeńskiego składające się z siedmiu wieżowców mieszkalnych wybudowanych na planie ośmioramiennej gwiazdy.

Dolina Trzech Stawów

Zespół parkowy na obrzeżach Katowic, gospodarz wielu imprez muzycznych (m.in. OFF Festival i Tauron Festival Nowa Muzyka). W jego sąsiedztwie znajduje się lotnisko sportowe Muchowiec.

Osiedle Tysiąclecia

Tzw. Tauzen. Duże osiedle mieszkaniowe, zamieszkiwane przez ponad 23 tys. osób. Nazwę nadano mu ze względu na datę rozpoczęcia budowy w 1961 roku, zbliżającą się tysięczną rocznicę Chrztu Polski. Charakterystyczne „Kukurydze” to najwyższe w kraju budynki mieszkalne wzniesione poza Warszawą.

Giszowiec

Zaprojektowana na początku XX wieku jako wiejskie osiedle robotnicze dzielnica, w której zachowały się zabytkowe domki jedno- i dwurodzinne, unikatowe na skalę całego województwa.

Park Śląski

Wbrew obiegowej opinii Górny Śląsk jest bardzo zielony. Park Śląski należy do największych parków miejskich w Europie. Pośród zieleni znajduje się tu między innymi najstarsze i największe w kraju Planetarium Śląskie.

Źródło zdjęć: Archiwum Miasta Katowice

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca