Przejdź do menu Przejdź do treści

O regionie

Katowice to centralny punkt utworzonego w 2006 roku związku metropolitalnego „Mertopolia Silesia”. Kilkanaście gęsto zaludnionych miast związku zamieszkuje ponad 2 mln osób, z czego ok. 300 tys. same Katowice. Gęstość zaludnienia jest tu kilkunastokrotnie wyższa niż średnia krajowa, a nawet europejska.

Miasto leży na styku ważnych arterii. Przebiega przez nie autostrada A4 oraz wiele dróg krajowych, umożliwiających szybkie przemieszczanie się pomiędzy miastami metropolii, a także łatwy wyjazd poza ich obszar. Dodatkowo, na całym Górnym Śląsku funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć połączeń kolejowych, obsługiwana przez kilku krajowych przewoźników i należące do województwa Koleje Śląskie, słynące z nowoczesnych komfortowych pociągów. Gęsta sieć autobusowej i tramwajowej komunikacji miejskiej obsługiwanej przez międzygminny związek KZK GOP łączy miasta całej metropolii. Z kolei połączenia lotnicze z większymi polskimi i europejskimi miastami zapewnia lotnisko Pyrzowice.

Na terenie metropolii funkcjonuje ponad 20 uczelni, z Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląską, Akademią Muzyczną i Śląskim Uniwersytetem Medycznym na czele. W regionie kształci się ok. 11% wszystkich polskich studentów, co stawia go na drugiej pozycji listy największych ośrodków badawczych w kraju.

Dowiedz się więcej

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3