Przejdź do menu Przejdź do treści

Katowice dla odmiany

Katowice, jako stolica województwa śląskiego, są jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w naszym kraju. Kojarzone niegdyś jedynie z przemysłem ciężkim, obecnie są miastem prawdziwie europejskim, w którym nowoczesność twórczo nawiązuje do tradycji. Miasto znane jest także z bogatego życia akademickiego. Na 14 uczelniach wyższych studiuje kilkadziesiąt tysięcy osób, a w całym województwie śląskim uczy się ok. 200 tys. studentów.

Katowice od lat są areną najważniejszych wydarzeń ogólnopolskich i coraz bardziej rozpoznawalnych wydarzeń międzynarodowych. Co roku odbywają się tu Off Festival, Tauron Nowa Muzyka oraz Rawa Blues, które przyciągają do stolicy Górnego Śląska osoby spragnione różnorodnej muzyki. Od dwóch lat katowicki Spodek jest miejscem finałów Intel Extreme Masters, bijąc kolejne światowe rekordy oglądalności wydarzeń e-sportowych. Na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalno – artystycznych wpisał się Street Art Festival, podczas którego artyści uliczni z całego świata bombardują miasto niesamowitymi pomysłami w formie murali, graffiti czy instalacji zmieniających przestrzeń nie do poznania. 

Katowice nie zapominają jednak o swoich korzeniach. Z każdą kolejną edycją więcej pary wytwarza Industriada – rozprzestrzenione po całym województwie święto zabytków techniki. Nikiszowiec - zabytkowa dzielnica robotnicza miasta powstała na początku XX wieku. Dokładnie odzwierciedlająca ona ducha tamtych czasów, została uznana za Pomnik Historii, czy szlak architektury modernistycznej (nazywane niegdyś polskim Chicago) – to tylko przykłady restauracji piękna katowickiej historii, kultury i tożsamości.

Na bazie wspaniałej tradycji miasto rozkwita w nowoczesność. Za słynnym katowickim Spodkiem powstaje kwartał kultury. 1 października 2014 roku otwarta została nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, której już sam projekt wzbudził zainteresowanie na międzynarodowej arenie. Niebawem planowane jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Jej koncepcja zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz. Większość ekspozycji znajdzie się w podziemnych salach, a szklane boksy na powierzchni umożliwiają oglądanie prezentowanych ekspozycji w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowa siedziba Muzeum Śląskiego nawiązuje do przemysłowej historii Śląska i pierwotnej funkcji terenu. W powstającym kwartale kultury również w zaawansowanym stadium znajduje się budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego. 

Obok architektury rozwija się design. Dziś to nie tylko projektowanie, ale także współpraca artystów z przedsiębiorcami, która zaczyna się już na poziomie wyższych uczelni. Coraz więcej przedmiotów dobrze zaprojektowanych pochodzi ze Śląska.

Katowice tętnią życiem. Kultowym miejscem spotkań młodych ludzi jest ulica Mariacka z licznymi koncertami, występami teatralnymi, projekcjami filmowymi i performance’ami.

www.facebook.com/Katowice.eu

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3