Przejdź do menu Przejdź do treści

Muzyka

Na terenie Katowic odbywa się wiele prestiżowych imprez muzycznych, o których głośno jest nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dzięki temu miasto zajmuje jedno z czołowych miejsc na muzycznej mapie naszego kraju. Setki tysięcy fanów muzyki przyjeżdża co roku do Katowic, aby delektować się dobrą muzyką graną na żywo przez najlepszych polskich i zagranicznych artystów.

Off Festival

Debiutujący w 2006r. w Mysłowicach OFF Festival Katowice już od trzech lat odbywa się w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Jego pomysłodawcą i szefem jest Artur Rojek – znany i kochany przez fanów były lider zespołu Myslovitz, który wspiera muzykę trudną, nietuzinkową i nową. W każdy pierwszy weekend sierpnia festiwal cieszy się wieloma znakomitymi wykonawcami i rośnie w siłę.

www.off-festival.pl 

Tauron Nowa Muzyka Festival

Festiwal, powstały w 2006 r, zawierający wszystko, co najciekawsze w muzyce z pogranicza elektroniki, jazzu i muzyki tanecznej. Impreza skupia wielu światowej klasy artystów w tym samym czasie i miejscu, którym jest centrum Śląska. Został on wyróżniony nagrodą Najlepszego Małego Festiwalu w Europie przyznaną przez European Festival Awards. Połączenie nowoczesnych brzmień z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska okazało się doskonała receptą na sukces.

www.festiwalnowamuzyka.pl 

Rawa Blues Festival

Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie został zapoczątkowany w 1981 roku.. Rawa Blues Festival odbywa się co roku na początku października w Katowicach. Niezmiennie kojarzony z postacią Irka Dudka, który już od wielu lat na krajowy grunt przenosi to, co jest w światowej muzyce bluesowej najlepsze.

www.rawablues.com/pl/ 

Mayday Festiwal

Festiwal muzyki elektronicznej, jeden z największych, obok Love Parade i Parady Wolności. Jest to bliźniacza impreza Mayday odbywającego się w Dortmundzie, która w Polsce ma miejsce w Katowickim Spodku.

www.mayday.pl 

Odjazdy

Odjazdy to legendarna impreza rockowa, odbywająca się corocznie w latach 1989 – 2000 w Spodku, reaktywowana w 2011 roku. W czasie festiwalu występuje nie tylko czołówka polskiego rocka alternatywnego, a także rockowe zespoły zagraniczne.

Metalmania

Coroczny festiwal muzyki metalowej i hardrockowej odbywający się w katowickim Spodku.

www.metalmind.com.pl/metalmania/

Śląski Festiwal Jazzowy

Śląski Festiwal Jazzowy to jedno z najważniejszych jazzowych wydarzeń na mapie Polski, podczas którego w salach koncertowych Centrum Kultury Katowice i Akademii Muzycznej odbywają się koncerty z udziałem największych gwiazd jazzu. To niepowtarzalna okazja do spotkania z wirtuozami muzyki pojawiającymi się tu co roku na wiosnę.

www.sjf.art.pl 

Filharmonia Śląska

Fani muzyki symfonicznej, kameralnej i chóralnej odnajdą się na ul. Sokolskiej. Odrestaurowany, zabytkowy gmach filharmonii zyskał jedno piętro oraz dodatkowe pomieszczenia. Poza licznymi koncertami, Filharmonia Śląska jest też wydawcą kilku książek i albumów oraz współproducentem filmu Karol Stryja. Ślązak, który zdobył świat (reż. Violetta Rotter-Kozera).

www.filharmoniaslaska.pl 

Juwenalia Śląskie

Juwenalia to najważniejsze święto studentów, które przypada około miesiąca przed sesją letnią, jako okazja do relaksu poprzedzającego zarwane na wkuwaniu noce. W Katowicach świętują studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz uczelni niepublicznych.

Podczas imprezy prezydent Katowic przekazuje symbolicznie korowodowi studentów klucze do miasta, oddając im na czas Juwenaliów władzę. Na kilka dni miasto zostaje zdominowane przez kulturę studencką podczas licznych występów muzycznych, spektakli i pochodów.

www.juwenaliaslaskie.pl 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3