Przejdź do menu Przejdź do treści

Debata „Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku”

W środę 10 stycznia 2024 roku, w siedzibie zarządu głównego ZNP w Warszawie odbyła się dyskusja zorganizowana przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP zatytułowana „Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku”.

W siedzibie ZNP Gości i Panelistów przywitał Prezes ZNP Sławomir Broniarz – „Sytuacja jest trudna. Problem polega na tym, że w zasadzie przez ostatnich 8 lat nikt nad polską nauką, szeroko rozumianą edukacją, nad jej rozwojem, nad badaniami, nie panował”.

„Bardzo nam zależy na tym żeby zmieniać ustawę o szkolnictwie wyższym tak, by wszystko ułatwiać, upraszczać i żeby szkolnictwo wyższe w Polsce się rozwijało” – mówił Dariusz Wieczorek, Minister nauki i szkolnictwa wyższego, który wziął udział w debacie. Po wystąpieniu ministra, dr inż. Janusz Szczerba, Prezes RSZWIN ZNP, poprowadził dyskusję w gronie panelistów reprezentujących uczelnie warszawskie. W debacie udział wzięli: dr Karolina Zioło-Pużuk, Prezes Zarządu Uczelnianego ZNP w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Izabela Buchowicz, Wiceprezes Rady Zakładowej ZNP w Szkole Głównej Handlowej i dr hab. Filip Ilkowski, Wiceprezes Rady Zakładowej ZNP w Uniwersytecie Warszawskim. Paneliści skoncentrowali się na trzech kluczowych tematach: wynagrodzeniach, badaniach oraz dydaktyce.

W spotkaniu brała udział Aneta Trojanowska, Wiceprezes RSZWiN ZNP, zwracając udział m.in. na sytuację pracowników wsparcia (pracowników niebędących nauczycielami akademickimi) –  „Nienauczyciele to m.in.: informatycy, bibliotekarze, pracownicy badawczo-techniczni, specjaliści w administracji od przygotowywania projektów, pracownicy uczelnianych wydawnictw. – To rzesza ludzi, o których się często zapomina. Ich wynagrodzenia oscylują na poziomie płacy minimalnej”.

Minister potwierdził 30% podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich i 20% podwyżki dla pozostałych pracowników uczelni. To nas, jako związkowców nie satysfakcjonuje, zwłaszcza w odniesieniu do pracowników wsparcia. Będziemy czynić dalsze kroki aby wynagrodzenia wszystkich pracowników uczelni wyższych były godne i adekwatne do ich kwalifikacji i obowiązków.

Nagranie z dyskusji znajduje się na: 

– YouTube: https://youtu.be/pqW5daP5GRE?si=zdwaYvKyfT4kuzno

– Facebooku: https://www.facebook.com/share/v/HiPZHVevVWt8oicc/?mibextid=KsPBc6&startTimeMs=1000 

Główne wnioski z debaty znalazły się m.in. w artykule „Gazety Wyborczej”: https://wyborcza.pl/7,75398,30585462,grantoza-punktoza-nierownosci-naukowcy-debatuja-o-woich-finansach.html 

„Czekamy na wnioski z dyskusji” – apelował Minister. „ZNP zawsze może na mnie liczyć!”- napisał już po debacie na Facebooku.

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki planuje organizację kolejnych debat w różnych ośrodkach akademickich. Kolejna debata odbędzie się w Katowicach, organizatorem będzie Konwent Prezesów Organizacji ZNP Uczelni Śląskich, a debata będzie dotyczyć głównie sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników wsparcia).  

Źródło: glos.pl (głosnauczycielski)

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3