Olimpiada Statystyczna na UE Katowice

W piątek 13 stycznia 2017 r. w murach naszej Uczelni uczniowie liceów i techników w regionie zmagali się z II etapem Olimpiady Statystycznej. Nagrodę główną - wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli - dla zwycięzcy etapu okręgowego Tomasza Marczaka ufundował i wręczył europoseł prof. Jerzy Buzek. W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział również: rektor prof. Robert Tomanek oraz dyrektor Urzędu Statystycznego Aurelia Hetmańska.

W roku 2016 ruszyła pierwsza edycja ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej, która zakończy się wiosną 2017 r. Organizatorami tych zawodów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych są: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Uczestników Olimpiady powitała pani dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach Aurelia Hetmańska, która również wręczyła nagrody laureatom etapu okręgowego. Olimpiada Statystyczna na naszej uczelni była współorganizowana z partnerem - Urzędem Statystycznym w Katowicach, który nie tylko ufundował nagrody dla zwycięzców i zapewnił silne wsparcie organizacyjne, ale również zadbał o ciepły i mile widziany poczęstunek dla olimpijczyków - pizzę. To nie pierwsze przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Urzędem Statystycznym - cieszymy się z rezultatów i liczymy na dalszą owocną współpracę z Urzędem z Owocowej.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach bardzo aktywnie włączył się do realizacji przedsięwzięcia. W głównym komitecie olimpiady przygotowującym i organizującym całe wydarzenie na 6 osób aż dwie to pracownicy naszej uczelni: prof. dr hab. Grażyna Trzpiot oraz prof. UE dr hab. Grzegorz Kończak. Ponadto wśród 4 osób odpowiedzialnych za przygotowanie zadań, z którymi zmagają się olimpijczycy są: dr hab. Tomasz Żądło oraz dr Justyna Majewska z UE w Katowicach. Pracownicy naszej uczelni w dużym stopniu decydują o kształcie i przebiegu tej olimpiady w całej Polsce.

W listopadzie odbył się szkolny etap olimpiady, który miał postać testu online. W województwie śląskim na tym etapie rywalizowało 162 uczniów, z których aż 69 dostało się do etapu okręgowego, który został przeprowadzony 13 stycznia w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Tylko w województwie opolskim liczba uczestników jest wyższa niż u nas.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszych murach "bystrzaków" z liceów i techników z regionu, osoby, którzy już teraz wykazują się talentami z zakresu bardzo cenionej obecnie na rynku pracy umiejętności analizy danych statystycznych. Mamy nadzieję, że spodoba im się u nas, bo takim osobom nasza uczelnia oferuje wiele ciekawych kierunków studiów. Tymczasem trzymamy kciuki za Tomasza Marczaka w centralnym etapie zawodów.

Zobacz galerię zdjęć.

Wiele informacji szczegółowych dotyczących olimpiady, w tym przykładowe zadania konkursowe, można znaleźć na stronie Olimpiady Statystycznej – podstronie Głównego Urzędu Statystycznego.