Studiowanie na UE się opłaca – poznaj zwycięzcę Wielkiego Testu Wiedzy Ekonomicznej

Marek Błachut, student Finansów i Rachunkowości, mimo młodego wieku, już po raz drugi stanął na podium w Wielkim Teście Wiedzy Ekonomicznej - konkursie organizowanym przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Laureat pochodzi z Łodygowic k. Żywca. Jego hobby to sport, dobra książka i muzyka.

Swoją przygodę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach rozpoczął w 2013 roku. Wtedy też zdecydował się na studia na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń. Jak sam mówi, wybrał UE w Katowicach, ponieważ chciał pogłębiać wiedzę ekonomiczną, a jego szczególną uwagę przykuła specjalność oferowana przez naszą Uczelnię – Inżynieria finansowa.

Ekonomią interesuje się od dawna. Jego pasja i zamiłowanie do tej dziedziny zrodziły się już w szkole podstawowej, kiedy to (jeszcze przy pomocy rodziców) po raz pierwszy zainwestował w fundusze inwestycyjne. Od najmłodszych lat brał udział w licznych konkursach, w szkole średniej był również uczestnikiem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Wtedy to po raz pierwszy podczas II etapu konkursu odwiedził Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Po rozpoczęciu nauki na naszej Uczelni Marek zaangażował się w działalność kół naukowych i organizacji studenckich. Obecnie działa w Kole Modelowania Finansowego "Quantum" pełniąc funkcję skarbnika. Jest również członkiem Duszpasterstwa Akademickiego "Zawodzie" przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

W lutym 2015 r. wziął udział w Wielkim Teście Wiedzy Ekonomicznej, który odbył się w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych UE w Katowicach. Już wtedy stanął na podium zajmując III miejsce.

W tegorocznej edycji Testu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu nasz student zwyciężył, pokonując ponad 200 uczestników! Wygraną w wysokości 30 000 zł przeznaczy na dalszy rozwój i inwestycje. Jak sam przyznaje - "jest to okazja do wykorzystania zdobytej na Uczelni wiedzy w praktyce".

Naukowo Laureat najbardziej interesuje się tematyką związaną z ryzykiem finansowym. Obecnie pisze pracę licencjacką z zakresu ryzyka rynkowego gospodarstw domowych korzystających z kredytów w walutach obcych pod kierunkiem dr. Jana Kaczmarzyka z Katedry Finansów. W swojej pracy autor szczególnie koncentruje się na ryzyku rynkowym posiadaczy kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich - popularnie zwanych "frankowiczami".

Student dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom został zaproszony przez prof. dr hab. Eugeniusza Gatnara (członka Zarządu NBP w latach 2010-2016, obecnego członka Rady Polityki Pieniężnej oraz kierownika Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych) do odbycia stażu w Narodowym Banku Polskim. W tym okresie miał okazję poznać pracę banku centralnego "od środka" w Departamentach: Zarządzania Ryzykiem Finansowym, Stabilności Finansowej i Operacji Zagranicznych.

W wolnym czasie Marek uprawia sport, głównie piłkę nożną. Ponadto lubi górskie wędrówki.

Zapytany o plany na przyszłość odpowiada, że również "wybierze UE" - chciałby kontynuować naukę na studiach magisterskich o specjalności Quantitative Asset and Risk Management - ARIMA. Ponadto zamierza uzyskać certyfikaty cenione w świecie finansów.

Triumfatorowi tegorocznego Wielkiego Testu Wiedzy Ekonomicznej składamy serdeczne gratulacje życząc jednocześnie dalszych sukcesów!

Więcej o Wielkim Teście Wiedzy Ekonomicznej: www.wtwe.tvp.pl

fot. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu