Płyta z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Stowarzyszenie Pro Musica Organa wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Miastem Sokołów Podlaski wydało płytę Akademia Klasyczna 6 ze wszystkimi 24 polonezami fortepianowymi księcia Michała Kleofasa Ogińskiego (1765–1833). Nagrania dokonał prof. Tadeusz Trzaskalik, Kierownik Katedry Badań Operacyjnych naszego Uniwersytetu.


Okładka płyty
Okładka płyty

 

Polonez to polski taniec narodowy. Na dworach królów polskich on stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie rozpoczyna niektóre imprezy dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. Polonezy Ogińskiego były w swoim czasie bardzo popularne w całej Europie, wielu kompozytorów odnosiło się do nich z dużym uznaniem.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrą okazją do przypomnienia postaci M.K. Ogińskiego i jego patriotycznej działalności w okresie powstania kościuszkowskiego i późniejszej jego działalności emigracyjnej, a także jego twórczości muzycznej. Warto podkreślić w kontekście obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, że M. K. Ogiński jest domniemanym kompozytorem Mazurka Dąbrowskiego, będącego hymnem narodowym Polski.

Obok Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach współwydawcą płyty jest również miasto Sokołów Podlaski. Ogiński, będąc jego właścicielem spędził, tam wiele czasu, działając jako przedsiębiorca. Nagranie dokonane zostało w studiu Polskiego Radia w Katowicach. Patronat nad projektem objął prezydent miasta Katowice oraz prezydent miasta Siedlce (miasta to również należało do rodziny Ogińskich). Wśród partnerów projektu znalazł się Dom Kultury Polskiej w Wilnie (majątki M. K. Ogińskiego znajdowały się nieopodal miasta, na terenie dzisiejszej Białorusi), a także gmina Iwonicz Zdrój. Uzdrowisko zawdzięcza swój rozwój córce M.K Ogińskiego – Amelii. Obecnie organizowany jest tam corocznie festiwal muzyczny, noszący imię kompozytora.

Nagrania Polonezów M. K. Ogińskiego dokonał prof. Tadeusz Trzaskalik, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, związany przekazem rodzinnym z tradycją muzykowania u Ogińskich. Jest to jego szósta płyta muzyczna z serii "Akademia Klasyczna".