Specjalny "Czarny Diament" dla UE Katowice

W piątek 17 listopada w Teatrze Ziemi Rybnickiej podczas uroczystej gali Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach został uhonorowany Nagrodą Specjalną "Czarny Diament". Wyróżnienia już po raz dziewiętnasty wręczyła Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

Fot. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

Zarząd Izby w ten sposób uhonorował 80 lat działalności uczelni na rzecz szkolnictwa wyższego oraz kształcenie na najwyższym poziomie ekonomistów i menedżerów dla gospodarki oraz administracji publicznej.

"Czarny Diament" jest nagrodą, którą samorząd gospodarczy i lokalny honoruje wybitne osobistości, podmioty gospodarcze oraz instytucje szczególnie zasłużone dla regionu i kraju. Nagroda Specjalna "Czarny Diament" ma charakter honorowy i jest jedną z najbardziej znaczących i cenionych w województwie śląskim.

Statuetkę, symbolizującą diament – najczystszą formę węgla, w imieniu naszej uczelni odebrał prorektor ds. edukacji i internacjonalizacji, prof. Sławomir Smyczek. Dziękując za to wyróżnienie, mówił, że "to niezwykły zaszczyt, ale także pewne potwierdzenie poważnego zobowiązania, które Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wziął na siebie już ponad 80 lat wcześniej. Zobowiązanie początkowo do dawania naszemu regionowi, a z czasem wraz z rozszerzeniem działalności, całemu krajowi i gospodarce światowej tego, co może dać najlepszego, czyli oszlifowanych diamentów w postaci dobrze wykształconej kadry, młodych i ambitnych ludzi, tworzących i kształtujących świat biznesu (…). Ta nagroda jest dla wszystkich, którzy tworzyli naszą uczelnię". Podczas przemówienia podziękował również za wieloletnie wsparcie i inwestycję w rybnicki kampus UE Katowice prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze, a za niezwykłą serdeczność i życzliwość oraz wsparcie Izbie Przemysłowo-Handlowej, w szczególności prezesowi Andrzejowi Żylakowi.

– "Jesteśmy niezwykle zaszczyceni tym wyróżnieniem także dlatego, że odbieramy je na ziemi rybnickiej, gdzie jako uniwersytet jesteśmy już obecni od 15 lat (…). Ta nagroda jest zwieńczeniem i uhonorowaniem pewnego okresu działań, ale pragnę zapewnić Państwa, że wcale nie zamierzamy z tego powodu zwalniać tempa, a wręcz przeciwnie, jest to dla impuls do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju zarówno w Katowicach, jak i Rybniku" – zakończył prof. Smyczek.

Jak podkreślił podczas wręczania wyróżnień prezes Izby Przemysłowo-Handlowej, Andrzej Żylak, "Czarne Diamenty kiedyś służyły promocji firm i samej izby, dzisiaj natomiast potwierdzają najwyższą jakość usług, handlu i produkcji (…). Obecnie Czarne Diamenty pełnią rolę prestiżową."

Nagroda jest przyznawana od 1999 roku przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach został nagrodzony "Czarnym Diamentem" już po raz trzeci. Wcześniej statuetkę otrzymał w 2003 i 2011 roku. W ubiegłym roku Nagrodę Specjalną "Czarny Diament" otrzymał także indywidualnie dr hab. Jan Wojtyła, prof. UE z Katedry Prawa i Ubezpieczeń.

Przeczytaj więcej o XIX gali wręczenia "Czarnych Diamentów" w Dzienniku Zachodnim.

Fot. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni